Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95073 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

LEONAS έγραψε: Δημητρη μαλον δεν ξερεις τι ειναι το δοχειο αδρανειας γιατι αν
εχει 60 βαθμους μεσα το πολυ να το παει στους 80.
Το μονο ασφαλιστικο που εχω εγω ειναι μια βαλβιδα 3 bar και
τον εχω με κλειστο δοχειο, φυσικα εχω πειραματιστη το να κλεισω
τον λεβητα και να δω την αντιδραση του που οπως ειπα πιο επανω
λογω φυσικης κυκλοφοριας δεν ανεβαζει θερμοκρασια.

Το θέμα είναι ότι έτσι όπως το περιγράφεις δεν λαμβάνεις υπόψιν τα πολλά στραβά ποδάρια του διαβόλου.
Ενα στραβό πόδι πχ μπορεί να σου "μαγκώσει" στην ανοιχτή θέση την παροχή του αέρα καύσης ακόμα και χωρίς να δουλεύει το βεντιλατέρ.
Ενα άλλο στραβό ποδάρι μπορεί να σου "κόψει" το καλώδιο του κυκλοφορητή και ο λέβητας να δουλεύει στο φουλ κατά τα άλλα.
Στραβά έχω δει όσον αφορά τα καλώδια πολλά.. Δεν θέλω να σου γράψω άλλα.
Ασε το άλλο το στραβό το ποδάρι με τα βουλώματα στις σωλήνες που έχουν κάνει μέλη εδώ μέσα να ψάχνουν για μήνες τι έφταιγε και δεν δούλευε καλά η όλη εγκατάσταση...
Οπότε βάλε εσύ πάλι και μία θερμική βαλβίδα επιπλέον .
Δεν χάνεις τπτα.
Μόνο με την βαλβίδα πίεσης δεν νομίζω να καλύπτεις όλα τα στραβά ενδεχόμενα.
Φιλικά τα παραπάνω.. Μη με παρεξηγείς ότι σου κάνω τον εξυπνάκια.
:)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95076 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Oλα αυτα που λες παραπανω δεν μπορουν να συμβουν στον
δικο μου λεβητα αλλα οπως ειπα πειραματιζομαι για ολα
τα ενδεχομενα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95078 από χρηστος8

panosf01 έγραψε: Χρηστο πιστευω οτι για να βαλεις λεβητα πυρολυσης με δοχειο αδρανειας και μια σωστη υδραυλικη εγκατασταση ενα ταληρο το θελεις,αντε λιγο λιγοτερο αν πιανουν τα χερια σου.Απο την αλλη το τζακι νερου δεν νομιζω να θελει δοχειο αδρανειας..Η φιλοσοφια του ειναι να λειτουργει 12 ωρες ας πουμε και να σου ζεσταινει το σπιτι και για τις υπολοιπες.Οπως και τα τζακια του αερα.Απο την μια τα κατηγορουμε οτι δεν εχουν αποδοση,απο την αλλη λεμε να βαλουν και δοχειο αδρανειας..




Προσωπικα δεν κατηγορησα τιποτα φιλε Πανο...προσπαθησα οσο πιο αναλυτικα γινεται να συγκρινω τα δυο τους σε ολους τους τομεις...σε 7 σημεια εξηγω οσο πιο απλα γινεται τι συμβαινει με το καθενα ξεχωριστα...

Συμφωνω οτι με τα καταλληλα ασφαλιστικα ΚΑΙ το τζακι λειτουργει σωστα...περα απο το 6 σημειο περι ασφαλιστικων, ειναι αλλα 6 σημεια (δικα μου) που μπορουμε να σχολιασουμε και να με διορθωσετε αν κανω λαθος.

Τα παραδειγματα μου ΠΑΝΤΑ αναφερονται σε σωστη συνδεση και των μεν, και των δε...ουτε κακους υδραυλικους που κανουν αυτο... ουτε εκεινο ανεφερα, ο κακος υδραυλικος την μαλακια θα την κανει ΚΑΙ στο τζακι ΚΑΙ στον ξυλολεβητα να ειστε σιγουροι.

Ομως σαν συμπληρωμα να ξερετε οτι (περα απο την βαλβιδα, που προφανως αποχετευει στο μπαλκονι τα νερα) υπαρχουν συνδεσεις - εξαρτηματα - σωληνες γυρω απο το τζακι και η οποιαδηποτε αστοχια υλικου δεν θα αποχετευτει στο μπαλκονι...σιγουρα ομως στο σαλονι. Αυτο εννοουσα οταν ανεφερα την περιπτωση να πλημμυρισει το σπιτι.

Δυστυχως η φυση των υδραυλικων εξαρτηματων οσο καλα και να ειναι, εχει αυτο το ενδεχομενο παντα...αν δεν σας αρεσει παραβλεψτε την...εγω μετα απο 20 χρονια δουλειας δεν μπορω να το κανω.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95093 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε Χρήστο σωστά τα λέτε απο αστοχία υλικών και από κακές συνδέσεις φυσικά και μπορεί να γίνει λίμνη το σαλόνι μας !!!
κύριε leona εφόσον εγώ δεν ξέρω απο ασφαλιστικά ούτε απο δοχεία αδράνειας και μου συγκρίνατε τις δικλίδες ασφαλείας που βάζουμε εμείς με ένα δοχείο αδράνειας και κλειστό δοχείο διαστολής με μια 3 bar σας ζητάω ειλικρινά συγνώμη που αναγκάζεστε να διαβάζετε τα ποστ μου εδώ και 2 μέρες .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95095 από χρηστος8
Εχω την εντυπωση οτι ολες οι γνωμες χρειαζονται...ειναι κριμα να χαλαει μια ωραια συζητηση με διαφορετικες γνωμες απο καποιους.

Γιατι πρεπει να συμφωνουμε ολοι σε κατι ρε παιδια;;;

Μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε, ας αφησουμε τον αλλο να μιλησει κι ας μη μας αρεσει.

Προσωπικα εχω μαθει πολλα πραγματα εδω, και σεβομαι απεριοριστα επαγγελματιες και μη με εμπειρια στο αντικειμενο τους.

Ας αφησουμε τους προσωπικους χαρακτηρισμους για να συνεχισουμε μονο με επιχειρηματα.

Βαση αυτων θα βοηθησουμε καποιους φιλους, ωστε να διαλεξουν οτι τραβαει η ψυχουλα τους.

Απο ολα εχει ο μπαχτσες... και τζακια και λεβητες...λεφτα μονο δεν εχει :lol:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous, μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95096 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Δημητρη δεν ειμαι κατα του τζακιου εχω και εγω τζακι αλλα δεν
μπορω να το εχω σαν κυρια θερμανση και ειδικα να ειναι υδραυλικο.
Εγω οπως ειπα πειραματιζομαι και εχω αυτη την ασφαλεια εσυ μπορεις σε
ενα τζακι υδραυλικο την ωρα που δουλευει να βγαλεις εκτος ολα τα
ασφαλιστικα ?
Ειπα κατι πιο επανω οτι οτι σπιτια πηραν φωτια ηταν απο τζακια και σομπες δεν
ακουσα να πηραν απο λεβητα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ