Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95054 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
@Gdevil
i27.photobucket.com/albums/c152/karameta/msk800.jpg
kominki.vipserv.org/de/product_info.php?...39af21c0c6a470ca5cd8
www.kratki.gr/index.php?option=com_virtu...ory_id=57&Itemid=159
www.kratki.gr/index.php?option=com_virtu...ory_id=57&Itemid=159
Η σωστή εγκατάσταση κοντρόλερ με αυτόματη ρύθμιση καύσης είναι η εξής:
Τοποθετείς το χειροκίνητο τάμπερ στην αρχή της εστίας, γιατί αλλιώς δεν προσαρμόζεται το αυτόματο και στην συνέχεια προσαρμόζεις το αυτόματο τάμπερ. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να ρυθμίσεις τον αέρα καύσης και αυτόματα αλλά και χειροκίνητα
Τώρα το αυτόματο πρέπει να ελέγχεται από την θερμοκρασία του νερού της εστίας και όχι του χώρου

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95063 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε leona δοχείο αδράνειας και με διαστρωμάτωση όπως νομίζω οτι έχετε και εσείς σας το έχω πει ξανά ότι ξέρω πολύ καλά τι είναι .όμως επιμένω οτι ασφαλιστικό δεν είναι .ακόμα και δίπλα να το έχετε απο τον ξυλολέβητα σας αν γίνει μια διακοπή όταν εσείς το έχετε π.χ φτάσει το λέβητα στους 75 βαθμούς και δοχείο σας έχει μέσα είδη 60 και τον κυκλοφορητή τον έχετε στην έξοδο του λέβητα (όπως κάνετε οι περισσότεροι υδραυλικοί )είστε σίγουρος οτι ο λέβητας σας δε θα φτάσει τους 100 βαθμούς ???
εσείς με τι το έχετε συνδεδεμένο τελικά με ανοικτό ή με κλειστό δοχείο διαστολής και έχετε βάλει άλλα ασφαλιστικά ???

όσο αφορά το τζάκι τώρα αμα σας δώσω τα τεχνικά χαρακτηριστικά του amelia eco 18 kw 86,5% ενεργειακή απόδοση
και μεταφρασμένα τους φορείς που έχει περάσει :

Ροή καυσαερίων : 13,6 g / s καυσαερίων θερμοκρασία : 207 ° C Τύπος δοκιμής : δοκιμή σύμφωνα με το πρότυπο DIN EN 13229 και τις απαιτήσεις του BSTV τις πόλεις του Μονάχου, Regensburg και Στουτγάρδη, Β σύμφωνα με το πρόγραμμα πιστοποίησης DINplus και το συμπλήρωμα του Art.15a Ομοσπονδιακό Σύνταγμα της Δημοκρατίας της Αυστρίας. Πρώτα και δεύτερη . Στάδιο του ομοσπονδιακού κανονισμού Γερμανία και την ατμοσφαιρική ρύπανση διάταγμα για τον έλεγχο στην Ελβετία Τύπος / Ονομασία : Τύπος 1 (Πολλαπλή χρήση της καμινάδας επιτρέπεται) Λειτουργικά Πίεση Μέγιστη : 2 bar καυσίμων : καυσόξυλα και τις μπρικέτες λιγνίτη που σχετίζονται CO / σκόνης περιεκτικότητα έως 13% Ο2 : 813 mg / m³ / 26 mg / Nm ³ Ενεργειακή απόδοση : 86,5% Απαιτούμενη πίεση παράδοσης : 12 Pa συνολική θερμική ισχύς : 18 kW Βάρος : 253 kg Κατασκευαστής : Καμινάδα GmbH World εξόδου Ονομαστική : 18 kW

τι θα πείτε ???

επίσης το λέω για άλλη μια φορά δεν συγκρίνετε το ένα με το άλλο .
αν στο συγκρότημα που μένω με 4 μεζονέτες απο 130 τ.μ το κάθε σπίτι καταφέρναμε να συνεννοηθούμε να βάλουμε και οι τέσσερις ενα ξυλολέβητα (οι 2 έμειναν στο πετρέλαιο τελικά )που ξέρω εγώ οτι ο ένας και ο άλλος θα κατέβαιναν να ρίξουν ξύλο οταν θα ήταν η σειρά τους στις 12 το βράδυ .

λοιπόν και επειδή αποφεύγετε να μιλήσετε γενικά όσοι ποστ άρετε για τα ασφαλιστικά θα σας πω εγώ τα χειρότερα σενάρια που μπορεί να συμβούν σε ενα υδραυλικό τζάκι .ας ακυρώσουμε το αυτόματο κλαπέτο γιατί δεν το έχουν όλα τα τζάκια .

1)διακοπή ΔΕΗ . δεν μας επηρεάζει γιατί έχουμε το τροφοδοτικό ασφαλείας επιβάρυνση σε ασφαλιστικά καμία .
2)καμένος κυκλοφορητής . ανοίγει η θερμική βαλβίδα στους 90 ή 95 βαθμούς και το νερό πάει στο μπαλκόνι όχι μέσα στο σπίτι (πρέπει να είσαι ανίδεος για να αφήσεις μέσα την αποχέτευση ) .επιβάρυνση σε ασφαλιστικά'έλεγχος της θερμικής για πιθανή αντικατάσταση .
3)καμένος κυκλοφορητής και ταυτόχρονα διακοπή νερού .μόλις ξεπεράσει τους 95-100 βαθμούς αρχίζει να γίνετε διόγκωση του νερού και βγαίνει στο ανοικτό δοχείο διαστολής .επιβάρυνση σε ασφαλιστικά καμία .
5)καμένος κυκλοφορητής ,διακοπή νερού ,παγωμένο ανοικτό δοχείο διαστολής ή βουλωμένο.μόλις η πίεση φτάσει τα 2,5 bar θα λειτουργήσει η μεμβράνης .επιβάρυνση σε ασφαλιστικά ΄αντικατάσταση της ασφάλειας μεμβράνης .
το τελευταίο ναι μεν σενάριο αλλά μόνο επιστημονικής φαντασίας .
Σαν γνώστες λοιπόν του αντικειμένου έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο σενάριο που ίσως δεν έχουμε προβλέψει ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95065 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε degeor το χειροκίνητο δεν είναι απαραίτητο γιατί το κλαπέτο αν δεν υπάρχει τροφοδοτικό ασφαλείας σε διακοπή ρεύματος κλείνει αυτόματα .
κύριε gdevil η διάταξη ηλεκτροδότησης είναι ως εξής το ηλεκτρονικό σύστημα ελέγχου συνδέεται στο τροφοδοτικό ασφαλείας και αυτό δίνει εντολή και στο κλαπέτο και στους κυκλοφορητές

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95068 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Κύριε Δημήτρη το χειροκίνητο για να υπάρχει η δυνατότητα και της χειροκίνητης ρύθμισης νομίζω αναφέρεται, αυτή που έγραψα στο προηγούμενο ποστ δεν είναι δική μου σκέψη αλλά αναφορά κάποιου άλλου και γνώστη του αντικειμένου, εγώ το είπα και σε προηγούμενα ποστ ότι η γνώση μου στα υδραυλικά τζάκια είναι επιφανιακή

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95069 από panosf01
Απαντήθηκε από panosf01 στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Χρηστο πιστευω οτι για να βαλεις λεβητα πυρολυσης με δοχειο αδρανειας και μια σωστη υδραυλικη εγκατασταση ενα ταληρο το θελεις,αντε λιγο λιγοτερο αν πιανουν τα χερια σου.Απο την αλλη το τζακι νερου δεν νομιζω να θελει δοχειο αδρανειας..Η φιλοσοφια του ειναι να λειτουργει 12 ωρες ας πουμε και να σου ζεσταινει το σπιτι και για τις υπολοιπες.Οπως και τα τζακια του αερα.Απο την μια τα κατηγορουμε οτι δεν εχουν αποδοση,απο την αλλη λεμε να βαλουν και δοχειο αδρανειας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95070 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Δημητρη μαλον δεν ξερεις τι ειναι το δοχειο αδρανειας γιατι αν
εχει 60 βαθμους μεσα το πολυ να το παει στους 80.
Το μονο ασφαλιστικο που εχω εγω ειναι μια βαλβιδα 3 bar και
τον εχω με κλειστο δοχειο, φυσικα εχω πειραματιστη το να κλεισω
τον λεβητα και να δω την αντιδραση του που οπως ειπα πιο επανω
λογω φυσικης κυκλοφοριας δεν ανεβαζει θερμοκρασια.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ