Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94888 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Eτσι ειναι οπως τα λες Στελλιο αλλα εσυ μαλον εισαι τζακας που
δεν θελεις να τα 'κονομησεις B)

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94889 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Stavrax έγραψε: Leona κι εγώ συμφωνώ ότι είναι επικίνδυνο και προσωπικά δεν θα το έβαζα με τίποτα στο σπίτι μου. Για κάποιους όμως είναι μια λύση και μάλιστα πολλές φορές τα βάζουν χωρίς τις απαραίτητες προφυλάξεις και με τελείως λάθος εγκαταστάσεις. Αυτούς δεν πρέπει να τους δώσουμε μια συμβολή να κινηθούν προς την σωστή κατεύθυνση και εφόσον το αποφασίσουν, να κάνουν την καλύτερη επιλογή, τουλάχιστον ως προς την σωστή και κατά το δυνατόν ασφαλή εγκατάσταση?





Η καλυτερη επιλογη ειναι μια πελλετοσομπα νερου αν δεν εχουν μερος
για λεβητοστασιο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94917 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε Στέλιο επειδή είπατε ότι τα τζάκια δεν έχουν την πραγματική απόδοση το γράφημα πιο κάτω είναι από το amelia 24 kw που πιάνει όπως θα δείτε μέγιστη 31,5 .
κύριε leona επειδή λέτε ότι δε με γνωρίζετε να σας συστηθώ είμαι ο επίσημος αντιπρόσωπος της kratki.pl στην Ελλάδα .τώρα είμαι απατεώνας κλέφτης αυτό εσείς θα το κρίνετε .υδραυλικός δεν είμαι ηλεκτρολόγος έχω σπουδάσει ..
όσο αφορά τα τζάκια τα υδραυλικά τώρα από τα 44.000 τζάκια που πούλησε η kratki.pl σε όλη την Ευρώπη τα 10.000 ήταν υδραυλικά .από τα 250 υδραυλικά που πούλησα περίπου εγώ δεν είχαμε κανένα πρόβλημα παρά μόνο σε 2-3 πελάτες που έριχναν ξύλα με πάνω απο 40% υγρασία με πίσσα .
όσο αφορά κατανάλωση παράδειγμα τώρα :στην ίδια περιοχή με εμένα 3 σπίτια πρόποδες Πάρνηθας 130 τμ το κάθε ένα τα 2 σπίτια με zuzuia 19 kw και το τρίτο με maja 12 kw (επέμενε ο πελάτης ) τα δυο πρώτα με μπόιλερ 200 λιτρα το τρίτο με 80 λιτρα πέρυσι που ανάψαμε 10 Οκτωβρίου και σβήσαμε 5-10 Απριλίου εγώ έκαψα 4500 κιλα ο άλλος με το 19 αρι 5000 κιλά (τον βαράει πιο πολύ η Πάρνηθα) και ο τρίτος με το 12 αρι 4000 κιλά . η θερμοκρασία στο σπίτι οταν δεν έκαιγε το τζάκι δεν είχε πέσει ποτέ κάτω απο 21 .όχι γιατι έχουμε τρελές μονώσεις αλλά επειδή τις 8 ώρες που έκαιγαν συνεχόμενα τα σώματα (με όχι πάνω απο 55 βαθμούς στο σώμα ) ζεσταινόντουσαν τα ντουβάρια μας.η υγρασία στα ξύλα μας κυμαινόταν και στους τρεις από 20-30%.
εγώ το είχα αγοράσει το ξύλο 110 ευρό άρα με 500 έβγαλα όλο το χειμώνα και είχα και 200 λιτρα ζεστό νερό όλο το χειμώνα .
αν θα είχα λέβητα ξύλου ή σόμπα πελετ θα έκαιγα λιγότερα ???

όσο αφορά τα ασφαλιστικά τώρα να κάνουμε μια ωραία συζήτηση και να βάλουμε πιθανά σενάρια προβλημάτων που μπορεί να αντιμετωπίσουμε σε ένα υδραυλικό τζάκι γιατί άνθρωποι είμαστε λάθει κάνουμε και δεν μπορεί να τα ξέρουμε όλα.
προτού ξεκινήσουμε να πάρουμε ως δεδομένα μόνο τα παρακάτω ασφαλιστικά που προτείνουμε σαν εταιρία .

1) ελεγχόμενη καύση (ρυθμίζοντας την εισαγωγή αέρα απο αυτόματο κλαπέτο )
2) σπιράλ ψύξης εσωτερικά σε όλο το μανδύα του τζακιού με θερμική βαλβίδα στους 95 βαθμούς .
3) ανοικτό δοχείο διαστολής .
4) 2,5 μεμβράνης 1" σε 1 και 1/4"στη δεύτερη έξοδο του τζακιού (ανεξάρτητη απο τη σωλήνα του ανοικτού)
5) τροφοδοτικό ασφαλείας με αυτονομία για τουλάχιστον 3 ώρες .

πολύ θα ήθελα να το συζητήσουμε για να δούμε μήπως υπάρχει κάτι που έχουμε παραβλέψει .
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94956 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Mπραβο Δημητρη εισαι ειλικρινης και ντομπρος, τωρα θα σου συστηθω εγω, ειμαι
υδραυλικος και συντηρητης κεντρικης θερμανσης εδω και 17 χρονια και αν και
εχω αρκετα χρονια στο επαγγελμα ακομη μαθαινω.
Προσωπικα εμενα ο αντιπροσωπος δεν μου λεει κατι γιατι ο καθενας μπορει να
γινει αρκει να εχει χρημα να ριξει.
Θα πω μια κουβεντα και αν θελεις το κρατας πυρ - γυνη - και θαλασσα το πυρ και
το νερο ειναι σε αυτα τα τζακια.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94966 από Στελιος1
κ Φιλιππακοπουλε εαν θεωρειτε σημερα στην Ελλαδα, οτι ιδιας οικονομικης αξιας λεβητας η τζακι συγκρινονται ως προς την αποδοση δεν θελω να κανω καμια συζητηση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94975 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε Στέλιο δεν συγκρίνω τίποτα και με κανέναν είπατε για απόδοση και σας απάντησα .εγώ απο λέβητες δεν ξέρω ούτε πως μοιάζουν.
θα σας αναφέρω μόνο ότι ενα zuzia 19(1235 +φπα ) σαν αυτό στο σπίτι μου με 81% ενεργειακή απόδοση και με εναλλάκτη και καμινάδα απο μαύρο χάλυβα να παίρνω άλλο ενα 2-3 % και να απολαμβάνω τη φωτιά χωρίς να πηγαίνω στο υπόγειο να ρίχνω ξύλα ότι δε θα το άλλαζα με τίποτα .
συγνώμη κιόλας αλλά επειδή δεν έχω ιδέα ένας λέβητας μαντεμένιος με τέτοιες αποδόσεις πόσο στοιχίζει ??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ