Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94979 από χρηστος8

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: κύριε Στέλιο δεν συγκρίνω τίποτα και με κανέναν είπατε για απόδοση και σας απάντησα .εγώ απο λέβητες δεν ξέρω ούτε πως μοιάζουν.
θα σας αναφέρω μόνο ότι ενα zuzia 19(1235 +φπα ) σαν αυτό στο σπίτι μου με 81% ενεργειακή απόδοση και με εναλλάκτη και καμινάδα απο μαύρο χάλυβα να παίρνω άλλο ενα 2-3 % και να απολαμβάνω τη φωτιά χωρίς να πηγαίνω στο υπόγειο να ρίχνω ξύλα ότι δε θα το άλλαζα με τίποτα .
συγνώμη κιόλας αλλά επειδή δεν έχω ιδέα ένας λέβητας μαντεμένιος με τέτοιες αποδόσεις πόσο στοιχίζει ??




Το μαντεμι στους λεβητες στερεων καυσιμων δεν ενδεικνυται εως πρεπει να αποφευγεται.

Opop - varmebaronen - viessmann - vigas - effecta - atmos - orlanski κτλ ειναι κορυφαιες εταιριες και κατασκευαζουν ξυλολεβητες χαλυβδινους.

Εν πασει περιπτωσει στο ερωτημα ποσο εχει... ενας καλος λεβητας ξυλου (πυρολυσης) ο vigas 25-31kw εχει 2 χιλιαρικα με φπα και βαθμο αποδοσης απο 83 εως 92% με χρηση αισθητηρα λαμδα.

Ειναι ο οικονομικοτερος στην τιμη αγορας πυρολυσης, με αποδεδειγμενες αυτες τις αποδοσεις.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94980 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
κύριε Χρήστο όταν λέω μαντεμένιος έχοντας στο νου μου τα τζάκια εννοώ το εξής .στο τζάκι μου όπου δεν έρχεται σε επαφή με το νερό υπάρχει μαντέμι ποιότητας 200 και όπου έρχεται σε επαφή με το νερό χάλυβας θεωρώ ότι ίσως κάτι τέτοιο συμβαίνει και στους λέβητες που θα ήταν και πιο αποδοτικό .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94981 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Χωρίς να θέλω να σας προσβάλω και χωρίς να έχω την ανάλογη γνώση μιά φορά που το είχα κοιτάξει αρκετό καιρό πριν είχα δει αρκετούς σ΄αυτές τις τιμές πυρολιτικούς π.χ.
Thermostahl Pyro γύρω στα 2600 με ΦΠΑ , απλοί υπάρχουν αρκετοί και εκεί σε χαμηλότερες τιμές
περισσότερα δεν γνωρίζω να πω δεν έχω την ανάλογη γνώση, η γνώση μου στο συγκεκριμένο είναι επιφανιακή

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by degeor.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94983 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
Αν καταλαβα καλα Δημητρη λες οτι το τζακι σου εχει 84% αποδωση ??
Κανενα ασφαλιστικο απο αυτα που αναφερες δεν ειναι σιγουρο οπως
και οτι αυτος που θα βαλει το τζακι δεν θα πλημηρυσει απο καποιο
εξαρτημα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94984 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
εγώ βρήκα και αυτόν !!δεν ήξερα ότι υπάρχουν τόσο φτηνοί αλλά ούτε ενεργειακή απόδοση βρήκα ούτε πιστοποιητικά.


www.therman.gr/products/thermansi/levite...details#.UUonrhe8CgI
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94987 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
όχι κύριε leona το τζάκι έχει 81% ενεργειακή απόδοση με τον εναλλάκτη θέλω να πιστεύω οτι παίρνω ενα 2-3 % .αν κατάλαβα καλά εννοείτε να πλημμυρίσουμε από κάποιο εξάρτημα .πρέπει να δείτε μια εγκατάσταση μας τότε!!
λέτε οτι κανένα ασφαλιστικό δεν είναι σίγουρο απο αυτα που ανέφερα στους ξυλολέβητες βάζουν κάτι διαφορετικό ??
δώστε μου ενα σενάριο που έχοντας τα ασφαλιστικά που προανέφερα θα έχω πρόβλημα !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ