Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95428 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
ετσι κατασκευαζονται οι λεβητες???


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95429 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
μμμ...ναι... :dry: που διαφωνείς...? :oops: (άν...)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by egglezos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95433 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες
με την δευτερη απαντηση σου δεν διαφωνω
η διαφωνια μου (η ενσταση αν προτιμας) ηταν στην πρωτη σου απαντηση που την θεωρησα κατι λιγοτερο απο μιση :)

οταν απαντησα δεν την ειχα δει οποτε ...με προλαβες ;)

να σε ρωτησω με την ευκαιρεια ...πιο συντελεστη θερμικης μεταδοσης χρησιμοποιουν τωρα ?
για ξυλο και πυρηνα ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95440 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

egglezos έγραψε:

valsam έγραψε: Φιλε egglezos υπαρχει μια αντιφαση σε αυτα που λες η εγω δεν το καταλαβαινω ,απ'την μια λες οτι η διαστασολόγηση του θαλάμου κάυσης γίνεται με βάση την ισχύ του λέβητα (και ομως αναλογικα αυτο γιατι δεν συμβαινει στα Vitoligno),απ' την αλλη λες "ο Vitoligno 30 άν δεν απατώμαι έχει τον ίδιο θάλαμο με τον 50άρι άρα ο 30άρης έχει μεγαλύτερη διάρκεια κάυσης με τα ίδια ξύλα" αρα αναιρεις το πιο πανω " η διαστασολόγηση του θαλάμου κάυσης γίνεται με βάση την ισχύ του λέβητα".


θα επιμείνω στο ότι η διαστασολόγηση γίνεται με βάση την ισχύ. Σύμφωνα με το ΕΝ 303-5 και το ΕΛΟΤ 234 (νομίζω...), ο θάλαμος κάυσης πρέπει να είναι τέτοιος που να κάνεις ένα φούλ γέμισμα ανά 4 ώρες, 'αρα πρέπει να χωράει π.χ. ο 35άρης, ξύλα για 140 KW περίπου. Τώρα, λόγω οικονομιών κλίμακας, πολλά εργοστάσια, συμπεριλαμβανομένου και της Windhager, έχουν κοινά μεγέθη τα οποία υποφορτίζουν συνήθως για να βγάλουν την απαιτούμενη ισχύ (δές εδώ . Ενώ λοιπόν ο 35 άρης θα έπρεπε να έχει χωρητικότητα θαλάμου για 140, στην πραγματικότητα έχει για 200. Νομίζω ότι κάτι παρόμοιο κάνει και ο Vitoligno.

στην πράξη λοιπόν βλέπουμε τότε ότι ο 50άρης π.χ έχει θάλαμο καύσης ικανό για 4 ώρες με το τάδε ξύλο, ενώ ο 36άρης για 5 ώρες με το ίδιο ξύλο...η διαστασολόγηση γίνεται λοιπόν με βάση τον μεγάλο λέβητα και μετά χαμηλώνεις...γι'αυτό και η μεγαλύτερη διάρκεια καύσης

Ωραιος, αρα ο δικος μου λεβητας 30kw με χωρητικοτητα 30 κιλων ξυλων θεωρητικα εχει την δυνατοτητα να καψει 120kw ξυλα το τετραωρο αρα 30kw ανα ωρα,το θεμα ειναι ποσα απο αυτα τα kw θα παρω ως εκμεταλευσιμη ενεργεια?
15,20,25kw τοτε ετσι θα επρεπε να πωλουνται οι λεβητες δηλ. με τα πραγματικα αποδιδομενα kw και οχι με το τι μπορουν να καψουν και τις θερμαινόμενες επιφάνειες για να να βγάλει τα απαιτούμενα KW στα χαρτια γιατι στα χαρτια και ενα βαρελι χωραει 30 κιλα ξυλο και του περισευει και μπολικη λαμαρινα για τις θερμαινόμενες επιφάνειες για να να βγάλει τα απαιτούμενα KW,αμα του βαλεις και ενα καπακι απο πανω μπορει και να τα καψει τα ξυλα των 120kw σε 4 ωρες αλλα στην ουσια εχει εμεταλευσιμη αποδοση 10% αρα το βαρελι εχει αποδοση 12kw και οχι 30 !
Θελω να πω οτι αν πουμε οτι ο λεβητας μου εχει 70% αποδοση και να εχει και τις απαιτουμενες επιφανειες τοτε δεν ειναι 30kw αλλα ειναι στην ουσια 21kw γιατι λογο χωρητικοτητας με τα 120kw ξυλα που χωραει θα επρεπε να εχει 100% αποδοση για να αποδοση τα 30kw την ωρα!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95450 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

valsam έγραψε: Αυτο αναρωτιθηκα και'γω μετα απο συζητηση που καναμε εδω μεσα(δεν θυμαμαι αν ηταν με'σενα LEONA)και πριν καναν μηνα πηγα διπλα γιια να το τσεκαρουμε,οι 2 κατω διαδρομες καθαριζονται σχετικα ευκολα δηλ. μπαινει χερι να ξυσει για την επανω ομως διαδρομη δεν φτανει χερι,βαλαμε το σπιραλ τις σκουπας(χωρις το ακροφυσιο) ομως και εφτασε επανω!






Mε το σπιραλ της σκουπας δεν καθαριζουν οι επιφανειες οποτε φαντασου
ποσο θα πεσει η αποδωση του, ο κατασκευαστης βεβαια θα σου πει οτι δεν
χρειαζονται καθαρισμα οι διαδρομες γιατι δεν ειναι τουμπο.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95455 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Υδραυλικά τζάκια vs ξυλολέβητες

LEONAS έγραψε:

valsam έγραψε: Αυτο αναρωτιθηκα και'γω μετα απο συζητηση που καναμε εδω μεσα(δεν θυμαμαι αν ηταν με'σενα LEONA)και πριν καναν μηνα πηγα διπλα γιια να το τσεκαρουμε,οι 2 κατω διαδρομες καθαριζονται σχετικα ευκολα δηλ. μπαινει χερι να ξυσει για την επανω ομως διαδρομη δεν φτανει χερι,βαλαμε το σπιραλ τις σκουπας(χωρις το ακροφυσιο) ομως και εφτασε επανω!






Mε το σπιραλ της σκουπας δεν καθαριζουν οι επιφανειες οποτε φαντασου
ποσο θα πεσει η αποδωση του, ο κατασκευαστης βεβαια θα σου πει οτι δεν
χρειαζονται καθαρισμα οι διαδρομες γιατι δεν ειναι τουμπο.

Γινετε η δουλεια με το σπιραλ οχι τελειως σωστα αλλα γινετε,εγω με παρομοιες διαδρομες αλλα που εχω προσβαση στην επανω διαδρομη βλεπω οτι στην επανω μερια τις διαδρομης μαζευετε σταχτη και σκονη ξεραμενης πισσας και με την σκουπα τα παιρνω, οσο για το καθαρισμα που λες αν ενοεις ξυσιμο τις πισσας ξεχνα το,εδω εγω οπως ειπα που εχω προσβαση και σιγα μην καθομαι να ξυνο,αφου στο επομενο καλο μπουμπουνισμα θα φυγει η πισσα,εξαλου αν κρινω απο τον λεβητα μου ειναι ελαχιστη η πισσα και με το δικο μου σκεπτικο και να του φευγει ανεκμεταλευτη η θερμοκρασια καυσαεριων απο τις επικαθησεις στο πανω μερος τις τελευταιας διαδρομης θα την εκμεταλευτει με το εναλακτη καμιναδας που εβαλε!
Το τελειο θα ηταν βεβαια να υπηρχε προσβαση σε ολο το εσωτερικο του τζακιου αλλα και ετσι μια χαρα ειναι για ενα υδραυλικο τζακι κοστος 1050 ευρω(εστια),αληθεια υπαρχουν πολλα υδραυλικα τζακια που να εχεις πληρης προσβαση στο εσωτερικο τους ωστε να μπορουν να καθαριστουν ,η εστο υπαρχει κανενα?
Μην μου πεις κανενα που εχει ολο κι'ολο 2-3 σωληνες οριζοντιους που περναει νερο ακριβος πανω απο τον χωρο καυσης γιατι δεν το στρεχω!
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ