Kiturami KF35 ή Caltherm Saturn;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94208 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Kiturami KF35 ή Caltherm Saturn;

χρηστος8 έγραψε:

originalistas21 έγραψε: καταρχας ευχαριστω που ασχοληθηκες με το ποστ μου.
και ειλικρινα ευχαριστω για την προταση
αλλα εχεις καποια αδικα οσο αφορα τα υπολοιπα
ο ατμος εχει 85% αποδοση και ο saturn 80 %
ο ατμος εχει 250 βαθμους κελσιου (στο βιβλιο του κατασκευαστη) καυσαερια και του σατουρν
300 και κατι που λες (δεν το γνωριζω) αλλα ο ατμος τα εχει και με δυο κοφτρες
μονο και μονο απο αυτα που σου ειπα αποσβεση την διαφορα την κανεις κοντα σε 10 χρονια
υποψιν δεν γνωριζω τι καινε οι αλλοι λεβητες οπως και ο σατουρν οποτε μην βαρατε
α! φωναξα 4 υδραυλικους προκειμενου να δουμε για δοχειο αδρανειας και να παρω τιμες και τετοια και δεν γνωριζαν τι ειναι η πυρολυση. μαλιστα οι 2 επεμεναν οτι ειναι αυτο που η φλογα
πηγαινει αναποδα.
αληθεια πως κρινεις εναν λεβητα που ειναι 2-3 χρονια στην ελλαδα????
ναι ξερω ρολλινγκ 20 ετιας πυρολυτικο αλλα ατμος οχι.
ειχα μια αποροια μηπως ξερεις
γιατι ο ατμος ειναι ο μοναδικος πυρολυτικος που ακουγονται πολυ με 6 χιλιοστα λαμαρινα θερμοθαλαμο??
την ιδια ωρα που αλλοι εχουν μεχρι και 8 στα ιδια κιλοβατ
τα δε παρελκομενα του ατμος οπως πχ το πανελ ειναι πανακριβα



Μπορει να εχω αδικο...κανεις αλανθαστος σε αυτη τη ζωη.

Ομως οταν τα νουμερα που δινουν καποιες εταιριες δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα... εγω πρεπει να ανακαλυψω (υδραυλικος ειμαι) τα πραγματικα, τοποθετωντας και μελετωντας τον καθε λεβητα ξεχωριστα...βαση αυτων, θελω να πιστευω οτι ξερω, ποιοι πουλανε φυκια και μεταξωτες κορδελες.

Ναι ο ATMOS εχει 85% αποδοση και ειναι αριθμος που ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα...

Για τον SATURN και το 80% αποδοση ουτε να το σκεφτεσαι φιλε...

Εχω εναν τυπο στο χωριο μου που φτιαχνει λεβητες...τους ξυλολεβητες του... τους δινει βαθμο αποδοσης 90%...εσυ τι λες, να τον πιστεψω;;;

Απλα εχω τα ματια μου ανοιχτα, και βαζοντας εναν λεβητα βλεπω τι πουλια πιανει στην πραξη.

Βαση αυτου,βασικα και κορυφαια κριτηρια μου για εναν λεβητα ειναι... η καταναλωση του λεβητα...η θερμοκρασια καυσαεριων...ο σχεδιασμος των διαδρομων του...και το παχος του λεβητα με ποσα χιλιοστα λαμαρινα κατασκευαζεται.

Σχετικα με τον ρολλινγκ δεν καταλαβα καλα τι εννοεις...παντως ο ATMOS ειναι ενας καλος πυρολυτικος.

Οχι τοσο καλος ομως, οσο ο VIGAS που εχει 2 χιλιαρικα και δουλευει με θερμοκρασια καυσαεριων max 160 βαθμους.

Ουτε τοσο καλος φυσικα οσο ο Σουηδικος VARMEBARONEN που εχει 4 χιλιαρικα και δουλευει επισης με θερμοκρασια καυσαεριων max 160 βαθμους.

Τα 6mm λαμαρινα που εχει ο ATMOS ειναι καλα για κατασκευη ξυλολεβητα...παραπανω δεν μας χαλαει φυσικα.

Σχετικα με τους υδραυλικους, πραγματικα λυπαμαι...αν δεν ξερει καποιος μια δουλεια ας μην την κανει...δυστυχως στην Ελλαδα ολοι τα ξερουμε ολα.




Xρηστο θα βαλω και εγω μεσα στο καλοκαιρι τον σουηδικο που λες...Αν και ολο αυτο το διαστημα
ψαχνομαι και λογο οτι ασχολουμε με την θερμανση ειχα δει πολους λεβητες πυρολυσης σε λειτουργια
πηγα στο Λαγκαδα ειδα λεβητοστασια και επαθα πλακα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ