Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93666 από ftspetro
Απαντήθηκε από ftspetro στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;
Φίλε taxmines εγώ σε αυτό το μήνυμα θα σου πω, την προσωπική μου εμπειρία και σε διαβεβαιώνω πως δεν είμαι ούτε πωλητής κάποιας εταιρείας, ούτε θα πάρω ποσοστά από την παράθεση της σκέψης μου. λοιπόν όπως και εσύ αυτό το διάστημα, το ίδιο και εγώ, πριν από ένα χρόνο περίπου, ήμουν στην δύσκολη θέση που βρίσκεσαι σήμερα και εσύ, να προσπαθήσω δηλαδή να βγάλω μια απόφαση, αν είναι σωστό ή όχι, να κάνω επαναπροσδιορισμό του τρόπου θέρμανσης για ένα σπίτι που έχω στην επαρχία και συγκεκριμένα στη Ακράτα Αχαΐας. Απώτερος σκοπός μου δεν ήταν μόνο να βγάλω απόφαση τι είδος καυσίμου θα χρησιμοποιούσα για τα επόμενα αρκετά χρόνια της ζωής μου, αλλά και τι καυστήρα θα αγόραζα. Και για να βγάλω κάποια απόφαση, φυσικά και ρώτησα πολλούς, όπως και μπήκα στο ιντερνετ αρκετές φορές, διαβάζοντας διάφορα θέματα, όπως και απόψεις από διάφορα φόρουμ. Επίσης πήγα σε εκθέσεις που είχαν σαν θέμα την θέρμανση και είδα πολλούς καυστήρες και μίλησα με πολλούς εκθέτες. ομολογώ πως πελάγωσα. Όμως, τελικά αν και η απόφαση ήταν δύσκολη, αποφάσισα να ασχοληθώ με την βιομάζα και συγκεκριμένα με το πυρηνόξυλο, έστω και αν πολλοί μου έλεγαν πως θα γίνω θερμαστής και σύντομα θα απογοητευθώ και μου αντιπρότειναν άλλα συστήματα θέρμανσης. Όμως έπρεπε να βγάλω και κάποια απόφαση για την εθνικότητα του καυστήρα που θα αγόραζα και εγώ,εκ πεποιθήσεως, προσπαθώ να αγοράζω Ελληνικά προϊόντα. Αλλά τελικά αυτή μου η απόφαση, ήταν η ποιο ξεκούραστη και εύκολη. Μα φυσικά και Ελληνικό προϊόν, μιας και οι Ελληνικοί καυστήρες δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτε από τους αντίστοιχους ξένους. έτσι επικεντρώθηκα σε Ελληνική εταιρεία που κατασκευάζει από το μηδέν καυστήρες και δεν είναι απλοί μεταπωλητές. Επίσης άλλος ένας λόγος που ενίσχυε την απόφαση μου ήταν η άμεση εξυπηρέτηση σε περίπτωση κάποιας πιθανής βλάβης μέσα στον Χειμώνα κάτι που μόνον Ελληνική εταιρεία θα στο κάνει σε σύντομο χρονικό διάστημα. Όμως η επόμενη απόφαση φίλε μου, ήταν εξ ίσου δύσκολη, γιατί στην αγορά υπάρχουν αρκετοί Ελληνικοί καυστήρες με καλά χαρακτηριστικά και που κάποιοι που τους χρησιμοποιούν λένε τα καλύτερα λόγια γι αυτούς. Εγώ λοιπόν στη κρίσιμη στιγμή που θα έβγαζα την απόφασή μου, έτυχε να μιλήσω με τον Ν. Σαμαρά ο οποίος μου έδωσε πολλές πληροφορίες για το προϊόν του, αλλά και που μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη. Ξαναπήγα δυο φορές στο εργοστάσιο του, όπου μιλήσαμε για αρκετή ώρα προσπαθώντας να μου δώσει απαντήσεις στις απορίες μου και μου ξαναέλεγε τα ίδια πράγματα χωρίς να κουράζεται. Το αποτέλεσμα αυτών των συναντήσεων ήταν καταλυτικό και διάλεξα έναν καυστήρα ΜΙΛΕ Π 35.000 Kcal που μου υπερζεσταίνει έναν σπίτι 120 τετραγωνικών ελεύθερο γύρω - γύρω. Σημειωτέον πως ο παλιός καυστήρας πετρελαίου που είχα ήταν 45.000 Kcal και που στη θέση του, ο Ν. Σαμαράς μου πρότεινε τον μικρό 35αρι του, ενώ άλλοι μου είχαν μιλήσει ακόμα και για 50.000 Kcal. Φίλε μου εγώ και πάλι σου λέω την προσωπική μου εμπειρία όπως και άλλοι εδώ μέσα θα σουν πουν την δική τους. Λοιπόν για το διάστημα από Νοέμβριο 2012 μέχρι σήμερα, ο καυστήρας λειτουργεί χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα με πολύ ικανοποιητική κατανάλωση (διαθέτει και ινβερτερ) και με κάνει ιδιαίτερα χαρούμενο γιατί σε αντίθετη περίπτωση ποιος άκουγε την γυναίκα μου. :) :) . Επίσης ο καθαρισμός στα τούμπα γίνεται κάθε μήνα με λίγα σχετικά ευρήματα, έστω και αν εγώ καίω πυρήνα και όχι πυρηνόξυλο. Συγγνώμη αν σε κούρασα με την ΄΄φλυαρία μου΄΄
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": taxmines

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93682 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

valsam έγραψε:

egglezos έγραψε:

dimlyk έγραψε: δηλ ο πελατης θα πρεπει να ψαχνει να ψαχνει και να ψαχνει
κι αφου την βρει ...να ψαχνει και αν ειναι πραγματικη η οχι :woohoo:


Οταν ένας λέβητας κάνει 1000 και ένας άλλος 2000, δεν σημαίνει ότι αυτός που τον πουλάει 2000 είναι απατεώνας, ούτε ότι το προιόν του είναι για τα μπάζα...κάποιος λόγος θα υπάρχει που κάνει 2000 ρε γαμώτο!




όταν βλέπεις ότι όλες οι ανεπτυγμένες στην βιομάζα χώρες δεν έχουν λέβητες ξύλου με ανεμιστήρες ή εντολή θερμοστάτη, εσύ γιατί επιμένεις να πάρεις αυτό που σου χαιδέυει τα αυτιά? είναι δύσκολο νομίζεις να βάλουμε και εμείς ανεμιστήρα και να σε πιάσουμε πελάτη? Δεν σου προκαλεί εντύπωση γιατί δεν το κάνουμε? Τότε μετά γιατί ρωτάς γιατί καις πολλά ξύλα ή έχεις γεμίσει πίσσες και γεμίζεις με θέματα τα φόρουμ?


οταν βλέπεις εργοστάσια με χρόνια στην πλάτη στο αντικείμενο, όπως η Kombi, o Χουμεριανός, ο Κόπανος, η thermolev, κα.α να μήν έχουν πιστοποιητικά, εσύ τί κάνεις? πάς και παίρνεις από τον καινούριο που τα έχει όλα? Δεν αναρωτιέσαι γιατί οι άλλοι δεν έχουν?



Οταν αγοράζεις λέβητα από χώρες εκτός Ελλάδας, που πάει το ΦΠΑ σου και τα λεφτά? σε αυτούς που θα σε υποστηρίξουν όταν χρειαστείς κάτι πάντως όχι, ούτε σε αυτούς που θα δώσουν δουλειά στο παιδί σου όταν θα ψάχνει...γιατί όταν δεν μπορεί να δουλέψει ένας λεβητοποιός για παράδειγμα, δεν μπορεί να δουλέψει ούτε το χυτήριο, ούτε το βαφείο, ούτε το μηχανουργείο, ούτε τα ηλεκτρονικά, ούτε τα μοτέρ, και άλλοι πολλοί...ούτε το ίδιο το κράτος...και μετά ψάχνε εσύ για ανταλλακτικά στην Βουλγαρία ή στην Τουρκία ή στην Κίνα...και καλά είναι όταν έχουν διάθεση να σε βοηθήσουν, όταν όμως θέλουν να στην "κάνουν γυριστή", τότε τρέχα βρές τους...


Το σκεφτηκες καθολου το σεναριο ο ενας λεβητας που στιχοιζει 1000 και ο αλλους που στοιχιζει 2000 αυτος με τα 2000 να ειναι πιο μαπα απο αυτον που κανει 1000 για τον απλο λογο οτι αυτος των 1000 φτιαχνετε σε χωρα με φθηνα εργατικα, φορολογιες κ.τλ.?
Και μην μου πεις οτι δεν παιζει αυτο το σεναριο και οτι ισχυει το οτι πληρωνεις παιρνεις παντα !
Δηλ. φιλε με λιγα λογια λες οτι οποιος λεβητας ξυλου φοραει ανεμιστήρα η εντολή θερμοστάτη ειναι μαπα η τουλαχιστον υποδυεστερος απο αυτους που φτιαχνονται στις ανεπτυγμένες στην βιομάζα χώρες,συγκεκριμενα ο δικος μου ξυλολεβητας που δεν φτιαχνετε σε καποια ανεπτυγμενη χωρα αλλα στην Βουλγαρια και εχει και ολα τα πιστοποιητικα του οπως CE, TUV και ΕΝ 303-5 βγαινει και με ανεμιστήρα και κοντρολερ και βγαινει και χωρις ανεμιστήρα και κοντρολερ και πολυ πιο φθηνα μαλιστα χωρις βεντιλατερ και δεν εχει κανενα προβλημα ελκισμου,αναρωτιεμε γιατι δεν εχουν οι Ελληνες πισοποιητικα,μηπως ειναι γιατι κοστιζουν,μηπως ειναι γιατι οι περισσοτεροι δεν πληρουν τις προυποθεσεις,τι απ'ολα?
Μην μου πεις δεν βγαζουν πιστοποιητικα γιατι δεν υπαρχει οργανισμος πιστοποιησης στην Ελλαδα γιατι και η ΒΒΑ που βγαζει το ενα απο τα πιστοποιητικα του λεβητα μου ειναι Αγγλικη εταιρια και δεν εχει παρακλαδι στη Βουλγαρια,ας βγαλει λοιπον και ο Ελληνας τα πιστοποιητικα του και θα τον τιμησουμε και ας ειναι και πιο ακριβος (λιγο πιο ακριβος μην ζουμε με το ονειρο τον περασμενων καλων χρονων!)για να μην φευγουν και τα λεφτα απο την Ελλαδα οπως λες και να δουλεψει και το χυτήριο, το βαφείο, το μηχανουργείο,για να βρει να δουλεψει και το παιδι μας ,οσο ομως συνεχιζουμε με το αντε οτι ναναι και οπως ναναι και τις τρελες βαφτισεις ονομαστικης ισχης των εγχωριων προιοντων (δεν αναφερομαι στην εταιρια σου)το μονο που κανουν ειναι να σπρωχνουν ακομη περισσοτερους να ψωνισουν Τουρκικους,Κινεζικους και Βουλγαρικους λεβητες!
Ευρωπη θελαμε καιρος λοιπον να εξευρωπαιστουμε!


Φανταζομαι οτι για τα πιστοποιητικα που αναφερεις θα αναρτηθουν στο φορουμ, καθως τα αποτελεσματα απο τα εργαστηρια τα ονοματα διευθυνσεις και τηλεφωνα οσων εκαναν τις μετρησεις, καθως και των προισταμενων και διευθυντων αυτων!!!
Αν οχι, μαλλον κατα τη λογική που επικρατει μεσα εδω για τους ελληνικους λεβητες, τα πιστοποιητικά είναι μαιμου τα εχουν πάρει απο τη σημαια κλπ κλπ
Γιατι κανεις δεν αμφισβητει τα πιστοποιητικα απο ξενους λεβητες ????

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93692 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;
Μπορεις ευκολα να δεις αν ειναι υπαρκτο η μαιμου το πιστοποιητικο που αναφερω πιο πανω,μπαινεις στο σαιτ τηςε Βουλγαρικης εταιριας βλεπεις τον αριθμο του πιστοποιητικου μετα μπαινεις στο σαιτ του Αγγλικου οργανισμου πιστοποιησης χτυπας το νουμερο του πιστοποιητικου και διασταυρωνεις την γνησιοτητα του εγγραφου (www.bbacerts.co.uk/certificates.aspx?k=0109&ob=0&pg=1&)!

Τωρα για τις διευθυνσεις οσων πηραν μερος στα τεστ δοσμου λιγο χρονο να κανω μερικα τηλεφωνα!
Θελεις και τις διευθυνσεις των κατωτερων υπαλληλων οπως π.χ των σεκιουριταδων και καθαρηστριων η μονο οσων εκαναν τις μετρησεις των προισταμενων και διευθυντων?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93695 από fritakos
Απαντήθηκε από fritakos στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

valsam έγραψε: Μπορεις ευκολα να δεις αν ειναι υπαρκτο η μαιμου το πιστοποιητικο που αναφερω πιο πανω,μπαινεις στο σαιτ τηςε Βουλγαρικης εταιριας βλεπεις τον αριθμο του πιστοποιητικου μετα μπαινεις στο σαιτ του Αγγλικου οργανισμου πιστοποιησης χτυπας το νουμερο του πιστοποιητικου και διασταυρωνεις την γνησιοτητα του εγγραφου (www.bbacerts.co.uk/certificates.aspx?k=0109&ob=0&pg=1&)!

Τωρα για τις διευθυνσεις οσων πηραν μερος στα τεστ δοσμου λιγο χρονο να κανω μερικα τηλεφωνα!
Θελεις και τις διευθυνσεις των κατωτερων υπαλληλων οπως π.χ των σεκιουριταδων και καθαρηστριων η μονο οσων εκαναν τις μετρησεις των προισταμενων και διευθυντων?


Με την ησυχια σου!!! :silly: :lol:

Το ιδιο δεν ισχυει και για τα πιστοποιητικα των ελληνικών εταιριών;;

Γιατί οταν μιλαμε για ελληνικο λεβητα 'το μπες και ψαξε' δεν ισχυει αλλα πρεπει να αναρτηθουν ολα στο forum και παλι μπορει να θεωρηθουν ψευτικα;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93696 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

valsam έγραψε: Μπορεις ευκολα να δεις αν ειναι υπαρκτο η μαιμου το πιστοποιητικο που αναφερω πιο πανω,μπαινεις στο σαιτ τηςε Βουλγαρικης εταιριας βλεπεις τον αριθμο του πιστοποιητικου μετα μπαινεις στο σαιτ του Αγγλικου οργανισμου πιστοποιησης χτυπας το νουμερο του πιστοποιητικου και διασταυρωνεις την γνησιοτητα του εγγραφου (www.bbacerts.co.uk/certificates.aspx?k=0109&ob=0&pg=1&)!

Τωρα για τις διευθυνσεις οσων πηραν μερος στα τεστ δοσμου λιγο χρονο να κανω μερικα τηλεφωνα!
Θελεις και τις διευθυνσεις των κατωτερων υπαλληλων οπως π.χ των σεκιουριταδων και καθαρηστριων η μονο οσων εκαναν τις μετρησεις των προισταμενων και διευθυντων?




Tωρα εγραψες!!!!!!!
Καλα και εσυ παλι γιατι τα βρηκες τοσο γρηγορα ας περιμενες κανα 2-3 μερες!!!!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #93699 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

agge72 έγραψε:

valsam έγραψε: Μπορεις ευκολα να δεις αν ειναι υπαρκτο η μαιμου το πιστοποιητικο που αναφερω πιο πανω,μπαινεις στο σαιτ τηςε Βουλγαρικης εταιριας βλεπεις τον αριθμο του πιστοποιητικου μετα μπαινεις στο σαιτ του Αγγλικου οργανισμου πιστοποιησης χτυπας το νουμερο του πιστοποιητικου και διασταυρωνεις την γνησιοτητα του εγγραφου (www.bbacerts.co.uk/certificates.aspx?k=0109&ob=0&pg=1&)!

Τωρα για τις διευθυνσεις οσων πηραν μερος στα τεστ δοσμου λιγο χρονο να κανω μερικα τηλεφωνα!
Θελεις και τις διευθυνσεις των κατωτερων υπαλληλων οπως π.χ των σεκιουριταδων και καθαρηστριων η μονο οσων εκαναν τις μετρησεις των προισταμενων και διευθυντων?




Tωρα εγραψες!!!!!!!
Καλα και εσυ παλι γιατι τα βρηκες τοσο γρηγορα ας περιμενες κανα 2-3 μερες!!!!!!!!

Αυτα δεν τα βρηκα τωρα τα ειχα βρει οταν ψαχνομουν τι θα αγορασω,ειχα βρει και σε pdf τα αποτελεσματα και απο ΤUV και απο την ΒΒΑ αλλα τωρα βαριεμε να ξαναψαχνω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.113 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ