Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93466 από egglezos
Απαντήθηκε από egglezos στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

Grecu_ έγραψε: Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί τους επαγγελματίες του χώρου που ενώ ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω, το μόνο που κάνουν εδώ είναι να λένε "τα πέταξες τα λεφτά σου", "αυτό είναι ψέμα", "αυτό δεν είναι σωστό έτσι", "αυτό έπρεπε να είναι αλλιώς", αλλά στην ουσία δεν βοηθάνε κανένα. Μάγκες, δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum.
Aπό την άλλη, έχω τρομερή εκτίμηση για επαγγελματίες όπως είναι ο Σαμαράς, ο Φιλιππακόπουλος, ο Μοσχάλης, ο Γρηγόρης κ.α. που προσφέρουν γνώσεις και εσωτερικές οπτικές.

Στο θέμα μας, το πιστοποιητικό λέει οδηγία 97/23/ΕΟΚ. Την σχέση της οδηγίας με το EN 303-5 ίσως να μας την ξεκαθαρίσει ο egglezos.


η 97/23 αναφέρεται μόνο σε τέστ υδραυλικής πίεσης και την χρησιμοποιούμε για να πιστοποιήσουμε ότι ένα μηχάνημα αντέχει στην υδραυλική πίεση για την οποία προσφέρεται, όπως τα μπόιλερ, τα δοχεία αδρανείας, τους λέβητες νερού ή ατμού, κτλ.

το ΕΝ 303-5 περιλαμβάνει δικιά του δοκιμή πίεσης. Η δοκιμή πίεσης στο ΕΝ 303-5 είναι μία παράγραφος με αναφορές στις σχετικές οδηγίες (π.χ. 97/23) .

Με λίγα λόγια, η 97/23 περιλαμβάνεται στο ΕΝ 303-5.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Grecu_

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93467 από agge72
Απαντήθηκε από agge72 στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

electron έγραψε: agge72

είσαι ειρωνικός

Δεν επιτρέπετε εσύ νομίζω να μιλάς για ορθογραφικά λάθη αφού εχεις πάρει την πρώτη θέση εδω πέρα. Το λάθος μου είναι από υπερβολική ταχύτητα στο γράψιμο και όχι ορθογραφικό.

Επίσης υπάρχει ένα κουμπάκι κάτω δεξιά.. το εχεις δει πότε σου? που λέει επεξεργασία.. καιρός είναι να μάθεις να το χρησιμοποιήσεις και εσύ..



Και εσυ να μαθεις να κανεις πιο εξυπνες αγορες :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93468 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

kosmidis80 έγραψε:

Grecu_ έγραψε: Εγώ προσωπικά έχω βαρεθεί τους επαγγελματίες του χώρου που ενώ ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω, το μόνο που κάνουν εδώ είναι να λένε "τα πέταξες τα λεφτά σου", "αυτό είναι ψέμα", "αυτό δεν είναι σωστό έτσι", "αυτό έπρεπε να είναι αλλιώς", αλλά στην ουσία δεν βοηθάνε κανένα. Μάγκες, δεν είναι αυτός ο σκοπός του forum.
Aπό την άλλη, έχω τρομερή εκτίμηση για επαγγελματίες όπως είναι ο Σαμαράς, ο Φιλιππακόπουλος, ο Μοσχάλης, ο Γρηγόρης κ.α. που προσφέρουν γνώσεις και εσωτερικές οπτικές.

Στο θέμα μας, το πιστοποιητικό λέει οδηγία 97/23/ΕΟΚ. Την σχέση της οδηγίας με το EN 303-5 ίσως να μας την ξεκαθαρίσει ο egglezos.


Καλημερα!

Αυτο νομιζω οτι ειναι χτυπημα κατω απο την μεση Grecu :lol: ! Kαι φανταζομαι σε ποιον απευθυνεσαι, Θα ερθει η ωρα και θα τα πουμε και με τον κυριο!? ;)



Αν και δεν ξέρω σε ποιον απευθύνεται, (και δεν είναι και δικό μου θέμα να γνωρίζω) εγώ είμαι σύμφωνος σε αυτό που γράφει ότι το forum και κάθε forum θα πρέπει να είναι εργαλείο ενημέρωσης και όχι τόπος ανακριβειών, αλληλοκατηγοριών , κινδυνολογιών και απαξιωσεων μελών και θεσμών.

επίσης το ξαναλέω (γιατί τυχαίνει να είμαι σε ομάδα διαχείρισης forum και είμαι από το 2006). οι συντονιστές και οι διαχειριστές πρέπει να διαμορφώνουν το αποτέλεσμα κάποιας συζήτησης πριν αυτή ξεφύγει και πριν παρεκτραπεί κάνοντας τα απαραίτητα.

Επίσης πρέπει να προστατεύουν και τα μελή από "λεκτικές επιθέσεις" ή "προσβολες" άλλων μέλλων.

Λυπάμαι άλλα κάτι τέτοιο βλέπω να υφίσταται.


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93469 από electron
Απαντήθηκε από electron στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

agge72 έγραψε:

electron έγραψε: agge72

είσαι ειρωνικός

Δεν επιτρέπετε εσύ νομίζω να μιλάς για ορθογραφικά λάθη αφού εχεις πάρει την πρώτη θέση εδω πέρα. Το λάθος μου είναι από υπερβολική ταχύτητα στο γράψιμο και όχι ορθογραφικό.

Επίσης υπάρχει ένα κουμπάκι κάτω δεξιά.. το εχεις δει πότε σου? που λέει επεξεργασία.. καιρός είναι να μάθεις να το χρησιμοποιήσεις και εσύ..



Και εσυ να μαθεις να κανεις πιο εξυπνες αγορες :P


το τι αγορά έκανα εγω δεν έχει κανένα απολύτως θεμα με τις ανακρίβειες που λες.

Δυστυχώς δεν εχεις καταφερει να με πείσεις ακομα γιατί πολύ άπλα δεν εχεις επιχειρήματα και ξέρω, ω ναι, το ξέρω αυτό ότι κατά βάθος σε "πονάει"

ίσως να πρέπει να σταματήσεις την προσπάθεια. πιστεύω ότι εκτίθεσαι ανεπανόρθωτα πλέον... για να μην πω τίποτα άλλο και βγουν πάλι "οι δικηγόροι" που υπάρχουν εδώ μέσα και γράψουν περί απειλών και άλλων τέτοιων άσχετων πραγμάτων


"Η τεχνητή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει τη φυσική ηλιθιότητα..."
Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
"κάτοχος Mavil Primus 25"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93470 από vag1234
Απαντήθηκε από vag1234 στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;
Ήθελα να το πω εχθές αλλά δεν το είπα γιατί θα γινομουν κακοπροαίρετος.

Επειδή τυγχάνει να γνωρίζω ότι μέχρι στιγμής, και να με διορθώσει ο κος Σαμαρας αν έχω λάθος, η Εβεταμ μόνο ως προς τα δοχεία υπό πίεση μπορεί να πιστοποίηση το προϊόν .. Πιθανόν το πιστοποιητικό να καλύπτει μόνο ένα κομμάτι του προτύπου en303-5 , αυτό της υδραυλικης δοκιμής..
Δεν νομίζω ότι η Εβεταμ να μπορεί να πιστοποίηση πλήρως έναν λεβητα ως προς το πρότυπο ..

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #93471 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Καλύτερη επιλογή λέβητα βιομάζας;

kosmidis80 έγραψε:
Καλημερα!

Αυτο νομιζω οτι ειναι χτυπημα κατω απο την μεση Grecu :lol: ! Kαι φανταζομαι σε ποιον απευθυνεσαι, Θα ερθει η ωρα και θα τα πουμε και με τον κυριο!? ;)


Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά σε ένα μέλος (αλλά τον περιλαμβάνω :P ). Αν ήθελα να αναφερθώ σε ένα και μόνο μέλος θα μπορούσα να το κάνω με πιο συγκεκριμένες πληροφορίες. Εντελώς (μα εντελώς) τυχαία θα μπορούσα να πω "πυρόληση" :evil: :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.109 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ