Λέβητες ξύλου Saturn

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92621 από porselen
Λέβητες ξύλου Saturn δημιουργήθηκε από porselen
οποιοσ εχει στο σπιτι του λενητεσ ξυλου saturm ασ μασ πει τησ εντυπωσεισ του.ποσουσ τονουσ ξυλα εχει καψειμεχρι τορα,ποσα συχνα εβαζε ξυλα,απο καθαρισμα και οτι μπορει να μασ βοηθησει
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #92665 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητες ξύλου Saturn
Δεν εχω εγω...μου εφερε να του συνδεσω ενας ξαδερφος μου περυσι εναν 70αρη, χωρις δοχειο αδρανειας και εκαψε 25 τονους.
Ξυλα εβαζε 5 φορες την ημερα και η ζεστη ηταν καλη...οχι ομως η καταναλωση.
Το σπιτι ειναι 190m2 περιπου με ταρατσα, και προτερη καταναλωση σε πετρελαιο 4,5 τονους.
Ο λεβητας πετρελαιου απλος της Λεβηθερμ, και ο καυστηρας της riello.
Φετος επειδη εμεινε ενθουσιασμενος απο τον ξυλολεβητα, εβαλε απλη ξυλοσομπα (οχι νερου) για να καψει λιγοτερο...οχι και να ζεστανει ολο το σπιτι ομως.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94464 από Nedil
Απαντήθηκε από Nedil στο θέμα Λέβητες ξύλου Saturn
Για σου porselen θα σου πω εγώ τις εντυπώσεις μου γιατί δεν βλέπω κανέναν να ενδιαφέρεται.Το forum το παρακολουθώ εδώ και ένα χρόνο αλλά δεν έχω δημοσίευση ποτέ τίποτα.Λοιπον έχω τον caltherm 70 μαζί με ladommat και δοχείο αδράνειας 1500lt.Τροφοδοτει τρία διαμερίσματα 120m2 το καθένα σύνολο 360m2.Μεχρι στιγμής έχουμε κάψει γύρο στους 18 τόνους και μπορω να πως είμαστε ευχαριστημένοι άλλωστε είμαστε και στην περιοχή της Αλεξανδρούπολης.Οσο για το καθάρισμα καθημερινά άδειαζουμε τις στάχτες και το γενικό γίνεται μια φορά την εβδομάδα που είναι μπορώ να πω πολύ εύκολο.Για οποίαδηποτε διευκρίνηση εδώ είμαι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94511 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Λέβητες ξύλου Saturn

χρηστος8 έγραψε: Δεν εχω εγω...μου εφερε να του συνδεσω ενας ξαδερφος μου περυσι εναν 70αρη, χωρις δοχειο αδρανειας και εκαψε 25 τονους.
Ξυλα εβαζε 5 φορες την ημερα και η ζεστη ηταν καλη...οχι ομως η καταναλωση.
Το σπιτι ειναι 190m2 περιπου με ταρατσα, και προτερη καταναλωση σε πετρελαιο 4,5 τονους.
Ο λεβητας πετρελαιου απλος της Λεβηθερμ, και ο καυστηρας της riello.
Φετος επειδη εμεινε ενθουσιασμενος απο τον ξυλολεβητα, εβαλε απλη ξυλοσομπα (οχι νερου) για να καψει λιγοτερο...οχι και να ζεστανει ολο το σπιτι ομως.

Χρηστο 70ρης λεβητας για 190 μετρα σπιτι μηπως παραειναι μεγαλος (και μαλιστα 70.000 θερμιδες οχι kw)και γιαυτο και η υπερβολικη καταναλωση?
Εδω για 200τ.μ εχω βαλει 30kw οπως ξερεις και ο κουμπαρος 40kw (αλλοι οχι saturn)και ζεσταινει 350 τ.μ,με 70ρη οπως λεει ο Nedil ζεσταινει 360m2 και στην Αλεξανδρουπολη μαλιστα οπου το κρυο ειναι βαρβατο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94572 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Λέβητες ξύλου Saturn

valsam έγραψε:

χρηστος8 έγραψε: Δεν εχω εγω...μου εφερε να του συνδεσω ενας ξαδερφος μου περυσι εναν 70αρη, χωρις δοχειο αδρανειας και εκαψε 25 τονους.
Ξυλα εβαζε 5 φορες την ημερα και η ζεστη ηταν καλη...οχι ομως η καταναλωση.
Το σπιτι ειναι 190m2 περιπου με ταρατσα, και προτερη καταναλωση σε πετρελαιο 4,5 τονους.
Ο λεβητας πετρελαιου απλος της Λεβηθερμ, και ο καυστηρας της riello.
Φετος επειδη εμεινε ενθουσιασμενος απο τον ξυλολεβητα, εβαλε απλη ξυλοσομπα (οχι νερου) για να καψει λιγοτερο...οχι και να ζεστανει ολο το σπιτι ομως.

Χρηστο 70ρης λεβητας για 190 μετρα σπιτι μηπως παραειναι μεγαλος (και μαλιστα 70.000 θερμιδες οχι kw)και γιαυτο και η υπερβολικη καταναλωση?
Εδω για 200τ.μ εχω βαλει 30kw οπως ξερεις και ο κουμπαρος 40kw (αλλοι οχι saturn)και ζεσταινει 350 τ.μ,με 70ρη οπως λεει ο Nedil ζεσταινει 360m2 και στην Αλεξανδρουπολη μαλιστα οπου το κρυο ειναι βαρβατο!




Σαφως και ειναι μεγαλος ο 70αρης...περαστικα στον ξαδερφο, αφου πηρε οτι του προτεινε ο εμπορος.
Εγω του το ειπα κι αυτος εμπιστευτηκε τον εμπορο με κλειστα ματια.
Περα απο αυτο η απουσια δοχειου αδρανειας παιζει πολυ μεγαλο ρολο, οπως και το οτι ο λεβητας δεν εχει καλο βαθμο αποδοσης, θερμοκρασιες καυσαεριων, μονωσεις κτλ...κοινως ειναι φαγανα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #94583 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Λέβητες ξύλου Saturn
Επισης ο 70αρις ειναι 50αρις γιατι τον εχουν λιγο
υπερδιαστολογιμενος :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ