Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90677 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Ρε παιδιά δεν υπάρχει λόγος να μαλώσουμε εδώ μέσα. Η ερώτηση ήταν αν ο συγκεκριμένος ξυλολέβητας μπορεί να καλύψει (υποθετικά πάντα) ένα σπίτι 120 τ.μ. με ένα ή δύο γεμίσματα καθημερινά όπως ανέφερε ο έμπορος. Και το ρώτησα αυτό έψοντας στο μυαλό μου ότι κάτι τέτοιο μπορούν να το κάνουν μόνο οι πυρολιτικοί ξυλολέβητες (προφανώς είχα λάθος εντύπωση). Απ' ότι κατάλαβα από τις απαντήσεις σας (και σας ευχαριστώ όλους που ασχοληθήκατε) προφανώς το ένα γέμισμα είναι εφικτό στις αρχές και τα τέλη του χειμώνα ενώ θα χρειάζεται ένα ή δύο γεμίσματα επιπλέον στο καταχείμωνο. Έστω κι έτσι όμως είναι πολύ καλύτερα από άλλους ελληνικούς ξυλολέβητες που χρειάζεται να γεμίζεις κάθε 3ωρο.
Πιθανόν ο λέβητας θα αγοραστεί από το φίλο μου (απ' ότι μου είπε σήμερα) διότι α) του άρεσε πολύ β) δεν είναι απαραίτητο να καίει προπέρσινα ξύλα (όπως οι λέβητες πυρόλυσης) και αυτός έχει αποθηκευτικό χώρο για 8 - 10 τόνους ξύλα γ)έχει μάθει από γνωστούς στη γύρω περιοχή της Κοζάνης ότι ο συγκεκριμένος έμπορος βγάζει αξιόπιστα μηχανήματα.
Άρα μένει του χρόνου τέτοιο καιρό (γεροί να είμαστε όλοι) να γράψουμε τι έγινε όσον αφορά την κατανάλωση και γενικά την απόδοση του λέβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90678 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Αν ειναι να τον αγορασει πανω απο 1700 Ε τοτε κανε την παλικαρια και συμβουλεψε να παρει τον Vigas καλυτερα! Ο 40αρης ειναι υπερδιαστασιολογημενος εκτος και αν το σπιτι ειναι χαλια απο μονωση!

Ειδικα αν τον βαλει και με δοχειο αδρανειας τοτε ειναι μονοδρομος να παρει τον Vigas γιατι ειναι ο καλυτερος ξυλολεβητες στα χρηματα αυτα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90685 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

kosmidis80 έγραψε: Αν ειναι να τον αγορασει πανω απο 1700 Ε τοτε κανε την παλικαρια και συμβουλεψε να παρει τον Vigas καλυτερα! Ο 40αρης ειναι υπερδιαστασιολογημενος εκτος και αν το σπιτι ειναι χαλια απο μονωση!

Ειδικα αν τον βαλει και με δοχειο αδρανειας τοτε ειναι μονοδρομος να παρει τον Vigas γιατι ειναι ο καλυτερος ξυλολεβητες στα χρηματα αυτα!

Δεν θα διαφωνήσω αλλά ο vigas είναι πυρόλυσης και απ' όσο ξέρω και διάβασα εδώ μέσα χρειάζεται απολύτως ξερά ξύλα. Έχοντας ως δεδομένο ότι θα χρειαστεί περίπου 8 με 10 τόνους ξύλα το χρόνο και μπορεί να αποθηκεύσει την ίδια ποσότητα, αυτό σημαίνει ότι θα καίει κάθε χρόνο όσα ξύλα αγοράζει. Πιστεύεις ότι αγοράζοντας ξύλα ας πούμε Απρίλιο με Μάιο, αυτά θαείναι κατάλληλα όσον αφορά την υγρασία τους ώστε να καούν χωρίς προβλήματα μετά από 6 - 9 μήνες;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90688 από CARHOSPITAL
Απαντήθηκε από CARHOSPITAL στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Τον σιγεκριμενο λεβιτα τον ειδα και μου αρεσε πολλοι.Πυρα τηλεφονο στην ετερια που τουσ κατασκευαζη για να που δοσουν τηλεφονα απο αγοραστεσ για να ακουσο εντιποση και ακομα περιμενο.Ενα μιονεκτιματου ειναι οτη εχει μικρο μικοσ στον θαλαμο καυσησ και του το ανεφερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90691 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

valsam έγραψε: Χρηστο ο κουμπαρος εχει τον viessman τον 40ρη για εκτεθημενο απο παντου και οχι και πολυ καλα μονωμενο σπιτι 350+ τ.μ με 1000 λιτρα μπαφερ,και σε ρωταω ξανα μιας και εισαι γνωστης εαν υποθετικα το σπιτι του κουμπαρου ειχε καλυτερη μονωση και μεγαλυτερο μπαφερ και λεβητα( μεγαλυτερη χωρητικοτητα θαλαμου καυσης!) θα μειωνε αυτα τα 2 η τρια γεμισματα που κανει τωρα?

Αυτος ο ενας πελατης που λες με το ενα γεμισμα την ημερα τι μηχανημα του εβαλες και για πες μας γενικα την εγκατασταση και περιοχη.
Και'γω στην θεση σου σε εναν υποψηφιο πελατη δεν θα ελεγα ενα γεμισμα την ημερα πρωτα γιατι ειναι αδυνατον σε πολλες περιπτωσεις αλλα και σε αυτες που θα ηταν εφικτο δεν θα το ελεγα για να εχω την πισινη,γιατι κακα τα ψεματα το κοστος για την υπερδιαστασιολογιση με μεγαλυτερο λεβητα(η οπως ειπα οχι απαραιτητα μεγαλυτερο σε kw αλλα σε χωρητικοτητα θαλαμου)και τα μεγαλα μπαφερ ειναι μεγαλυτερο για τον πελατη και αν δεν δουλεψει το ενα γεμισμα την ημερα που θα του υποσχοσουν ειναι προβλημα.



Aν η επιλογη του λεβητα γινεται παρα φυσιν...βαζοντας δηλαδη διπλασιο λεβητα απο αυτον που χρειαζομαστε...συν δοχεια αδρανειας των 3000 λιτρων + καλυτερες μονωσεις ναι γινεται...μπορει να την βγαλει και με ενα γεμισμα την ημερα οποιοσδηποτε.
Αυτος ο τροπος διαστασιολογησης ομως του λεβητα ειναι λαθος και δεν ειναι προτεινομενος σε καθε περιπτωση απο κανεναν...οποτε υποθετικα μιλαμε.
Ο πελατης που την βγαζει με ενα γεμισμα την ημερα ειναι στα Βασιλικα Θεσσαλονικης...εχει κατασκευη velox.
Εχει σπιτι 100 μετρων με επιδαπεδια, και ο λογος του ενος γεμισματος την ημερα ειναι οτι το σπιτι ειναι τερας μονωσεως.
Εχει εξωτερικη τοιχοποιοια 42 εκατοστων...δεν εχει καμια σχεση με την επιλογη του λεβητα...απλα δεν εχει απωλειες.
Αν καποτε με αξιωσει ο Θεος να φτιαξω σπιτι... τετοιο θα φτιαξω.
Δειτε το βιντεο και θα καταλαβετε...εγω συνεργαζομαι με αυτη την εταιρια 5 χρονια περιπου.




Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80, GeoTa, Gdevil, tas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90697 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Diplomatis έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Αν ειναι να τον αγορασει πανω απο 1700 Ε τοτε κανε την παλικαρια και συμβουλεψε να παρει τον Vigas καλυτερα! Ο 40αρης ειναι υπερδιαστασιολογημενος εκτος και αν το σπιτι ειναι χαλια απο μονωση!

Ειδικα αν τον βαλει και με δοχειο αδρανειας τοτε ειναι μονοδρομος να παρει τον Vigas γιατι ειναι ο καλυτερος ξυλολεβητες στα χρηματα αυτα!

Δεν θα διαφωνήσω αλλά ο vigas είναι πυρόλυσης και απ' όσο ξέρω και διάβασα εδώ μέσα χρειάζεται απολύτως ξερά ξύλα. Έχοντας ως δεδομένο ότι θα χρειαστεί περίπου 8 με 10 τόνους ξύλα το χρόνο και μπορεί να αποθηκεύσει την ίδια ποσότητα, αυτό σημαίνει ότι θα καίει κάθε χρόνο όσα ξύλα αγοράζει. Πιστεύεις ότι αγοράζοντας ξύλα ας πούμε Απρίλιο με Μάιο, αυτά θαείναι κατάλληλα όσον αφορά την υγρασία τους ώστε να καούν χωρίς προβλήματα μετά από 6 - 9 μήνες;


Με μεγαλυτερο λεβητα απ οτι χρειαζεται θα εχει αυξημενη καταναλωση! ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΥΣΚΕΥΕΣ για να παρεις αποδοση πρεπει να εχεις ξερα ξυλα <20%!!!

Επισης αν τα ξυλα τα εχει σε μερος ευαερο και με ηλιοφανεια θα γινουν λουκουμι! Αυτο κανω και εγω και τα ξυλα μου του Ιουνιου εχουν λιγοτερο απο 20% υγρασια! Μετρημενα με υγρασιομετρο! και αμα τα ριχνει και κανα βρεξιμο με το λαστιχο το καλοκαιρι και τα χτυπαει αερακι θα ερθουν και θα κοκκινησουν ;) . Οι ξυλαδες ξερουν τι εννοω!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.107 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ