Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90468 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Θοδωρε ο Diplomatis ρωτησε εαν ειναι εφικτο ο συγκεκριμενος λεβητας να χρειαζετε ενα γεμισμα την ημερα και εγω απαντησα οτι θεωρητικα και πρακτικα γινετε ενας ξυλολεβητας (ειπα δεν τον γνωριζω τον συγκεκριμενο λεβητα!)υπο συνθυκες(να μην υπαρχουν οι δυσκολιες τις οποιες αναφερεις οπως ανεπαρκη μονωση και μικροτερα σωματα απο τα απαιτουμενα)να πηγαινει και παραπανω απο ημερα με ενα γεμισμα!
Δεν εκανα υπολογισμο βαση του δικου μου σπιτιου απλα σαν παραδειγμα το εθεσα,και ναι ειμαι 1000% σιγουρος βαση αυτων που βλεπω φετος καιγοντας τον ξυλολεβητα μου οτι εαν ειχα π.χ τον απλο το wbs τον 50kw που χωραει 50 κιλα ξυλο κοντα και 2 1000ρια μπαφερ θα την εβγαζα στα πολλα κρυα-παγονιες με ενα γεμισμα το 24ωρο και τις αλλες μερες με ενα γεμισμα 2 μερες ανετα!
Πες μου οτι κανω λαθος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90470 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

valsam έγραψε: Θοδωρε ο Diplomatis ρωτησε εαν ειναι εφικτο ο συγκεκριμενος λεβητας να χρειαζετε ενα γεμισμα την ημερα και εγω απαντησα οτι θεωρητικα και πρακτικα γινετε ενας ξυλολεβητας (ειπα δεν τον γνωριζω τον συγκεκριμενο λεβητα!)υπο συνθυκες(να μην υπαρχουν οι δυσκολιες τις οποιες αναφερεις οπως ανεπαρκη μονωση και μικροτερα σωματα απο τα απαιτουμενα)να πηγαινει και παραπανω απο ημερα με ενα γεμισμα!
Δεν εκανα υπολογισμο βαση του δικου μου σπιτιου απλα σαν παραδειγμα το εθεσα,και ναι ειμαι 1000% σιγουρος βαση αυτων που βλεπω φετος καιγοντας τον ξυλολεβητα μου οτι εαν ειχα π.χ τον απλο το wbs τον 50kw που χωραει 50 κιλα ξυλο κοντα και 2 1000ρια μπαφερ θα την εβγαζα στα πολλα κρυα-παγονιες με ενα γεμισμα το 24ωρο και τις αλλες μερες με ενα γεμισμα 2 μερες ανετα!
Πες μου οτι κανω λαθος!


Για το πρωτο σου λεω πρακτικα δεν υπαρχει περιπτωση στην μεση Ελληνικη κατασκευη σπιτιου.

Σε οτι αφορα το δικο σου σπιτι και με βασει την μεχρι τωρα συμπεριφορα του λεβητα σου ναι θεωρητικα θα μπορουσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90471 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Για παραδειγμα σου λεω οτι και εγω απο την Παρασκευη σημερα αναψα και παλι τον λεβητα και ειμαστε οκ τοσες μερες!

Α! εκανα μια παρατηρηση σημερα και δοκιμαστην και εσυ!

Εβαλα λιγοτερα ξυλα, δεν τον γεμισα τον λεβητα και βλεπω οτι αποδιδει και πιο γρηγορα (απο τους 20 τα νερα τα ανεβασε πολυ γρηγορα) και κραταει και περισσοτερο. Το εχεις δει καθολου στον δικο σου?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90491 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

kosmidis80 έγραψε: Για παραδειγμα σου λεω οτι και εγω απο την Παρασκευη σημερα αναψα και παλι τον λεβητα και ειμαστε οκ τοσες μερες!

Α! εκανα μια παρατηρηση σημερα και δοκιμαστην και εσυ!

Εβαλα λιγοτερα ξυλα, δεν τον γεμισα τον λεβητα και βλεπω οτι αποδιδει και πιο γρηγορα (απο τους 20 τα νερα τα ανεβασε πολυ γρηγορα) και κραταει και περισσοτερο. Το εχεις δει καθολου στον δικο σου?

Και'γω αν ηταν στο χερι μου Θοδωρε δεν θα αναβα τοσες μερες αλλα βλεπεις η γυναικα μου επιδηκτικα φορεσε ζακετα φλις και σκεπαστηκε και με κουβερτα κατα τις 5 σημερα με 21 βαθμους μεσα στο σπιτι και σβηστο τον λεβητα,αν δεν εχει 24 βαθμους δεν μπορεις να φανταστεις τι γκρινια πεφτει!
Οσο για τα λιγοτερα ξυλα το εχω παρατηρησει οτι και σε μενα ανεβαζει πιο γρηγορα(ισος παιζει οτι η πολυ ποσοτητα ξυλου που ειναι ακομη ακαυτη λειτουργει μονωτικα και εμποδιζει τις επιφανειες να ζεσταθουν γρηγορα)αλλα δεν παρατηρησα αν τα καιει πιο αργα,οσα και να βαλω τα καιει το ιδιο οταν τα ριχνω ολα στο μπαφερ,οταν δεν ζηταει το σπιτι η το μπαφερ εχω βρει και μετα απο 7-8 ωρες καρβουνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90509 από χρηστος8
Απαντήθηκε από χρηστος8 στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

valsam έγραψε: Παιδια ειναι και παραειναι εφικτο με ενα γεμισμα την ημερα ακομη και με ενα γεμισμα τις 2 μερες ενας λεβητας να καλυψει ενα σπιτι αυτο βεβαια παντα με την προυποθεση της υπαρξης μεγαλου μπαφερ και της μεγαλης χωρητικοτητας ξυλων του λεβητα,για τον συγκεκριμενο λεβητα δεν ξερω μιας και δεν τον γνωριζω!
Εγω εδω και εναν μηνα κανω ενα γεμισμα την ημερα, ο λεβητας μου θεωρητικα χωραει 33-34 κιλα ξυλο,εγω του βαζω 25-30 κιλα στεγνα ξυλα αρα παιρνω κοντα στις 85-90kw που με φτανουν και με περισευουν ολο το 24ωρο,με το πετρελαιο ηθελα περιπου 10 λιτρα την ημερα με αυτες τις καιρικες συνθηκες(με το ξυλο εχω και περισσοτερη ζεστη αλλα ας το θεωρησω οτι αυτο οφειλετε στην μονωση που εκανα),αν αντι για τον λεβητα μου ειχα εναν λεβητα που χωρουσε 80-100 κιλα ξυλα και ενα μπαφερ 2000 λιτρων γιατι να μην μου πηγαινε 2 ακομη και τρεις μερες με ενα γεμισμα(συνυπολισμενη και η απωλεια θερμοκρασιας απο την αδρανεια)?




Αν δεις την συμπεριφορα αλλων σπιτιων με 1000 η και 2000 λιτρα δοχειο απλα θα εκπλαγεις.
Δεν υφισταται ουτε κατα διανοια ενα γεμισμα την ημερα στην συντριπτικη πλειοψηφια των σπιτιων.
Προσωπικα αν και επαγγελματιας δεν λεω ουτε για αστειο σε καποιον υποψηφιο πελατη αυτα τα πραγματα...θα με παρει με τις πετρες οταν στην πραξη δει την πραγματικοτητα.
Η οποια πραγματικοτητα αποτυπωνεται απλα και ρεαλιστικα απο τον φιλο που παρουσιαζει τον λεβητα effecta στο αντιστοιχο θεμα.
Χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν, οποιος θελει να μαθει πως συμεριφερεται ενα συστημα με μεγαλα δοχεια αδρανειας αρκει να το διαβασει.

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...1&id=56911&Itemid=53
Αυτα ακριβως που αναφερει σαν χρηστης, βλεπω καθημερινα σαν υδραυλικος που τα τοποθετει.
Μην ενθουσιαζεστε με μεμονωμενα περιστατικα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90548 από sot.p
Απαντήθηκε από sot.p στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
Θα σας δώσω ένα δικό μου παράδειγμα. Άναμμα του λέβητα (vitoligno) 20:30 χθες, γεμισμένος κατά 3/4. Θερμοκρασία λέβητα 57β, θερμοστάτης χώρου (ρυθμισμένος στους 20,5β) σε ζήτηση, εσωτερική θερμοκρασία 20β. Τελευταία ζήτηση θερμοστάτη χώρου σήμερα 14:00, χωρίς όμως να καλυφθούν (ξύλα στον λέβητα γιοκ) οι ανάγκες του σπιτιού (150 τμ) . Άρα, αυτονομία 17,5 ώρες. Όλα αυτά χωρίς δοχείο και εξωτερικές θερμοκρασίες 5-13β. Αν βάλω δοχείο (που το σκέφτομαι σοβαρά) και γεμίσω πλήρως τον λέβητα, δεν θα φτάσω τις 24 ώρες περίπου αυτονομία; Εγώ πιστεύω ναι. Οπότε δεν είναι απίθανο (τουλάχιστον για μένα) ένα γέμισμα το 24ωρο, εξαρτάται βέβαια από πολλούς παράγοντες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ