Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90206 από Diplomatis
Φίλος και γείτονας επισκέφθηκε την έκθεση Energytech για να δει ξυλολέβητες.
Αφού γύρισε όλα σχεδόν τα περίπτερα στάθηκε σε δύο όπου είχε τους λέβητες που του άρεσαν περισσότερο.
Ο ένας είναι ο γνωστός vigas και ο άλλος ένας hydrowood της caminodesign τον οποίο πρώτη φορά εγώ άκουσα πριν λίγο καιρό. Μελετώντας λοιπόν χτες το διαφημιστικό έντυπο σε συνδυασμό με τις πληροφορίες που μου έφερε ο φίλος είδα ότι γράφει η εταιρία για το συγκεκριμένο λέβητα ότι χρειάζεται ένα γέμισμα την ημέρα. Μάλιστα ο αντιπρόσωπος του είπε ότι το πολύ με δύο γεμίσματα θα καλύπτεται (Σπίτι 120 τετραγωνικά με μέτρια μόνωση).
Απ' ότι είδα στο έντυπο ο λέβητας δεν είναι πυρόλυσης.
Ξέρει κανείς κάτι γι αυτό το λέβητα;
Οι πιο ειδικοί μπορούν να απαντήσουν πως είναι δυνατόν να το επιτυγχάνει αυτό ο λέβητας;
Επίσης στο έντυπο γράφει ότι σε περίπτωση διακοπής ρεύματος ο λέβητας θα κλείνει μόνος του.
Είναι δυνατ'ον να ισχύουν αυτά ή είναι μπαρούφες ρε παιδιά ... ξέρει κάποιος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90209 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Caminodesign Hydrowood 40
αμα χωραει 100 κιλα ξυλα γιατι να γεμισεις 2η φορα ? :blink:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90211 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Hydrowood 40 by Caminodesign
Ο λεβητας οντως δεν ειναι πυρολυσης!

Η λειτουργια του ειναι ακριβως ιδια οπως εκανα και εγω τον δικο μου. Ενα γεμισμα την ημερα απλα ξεχαστε το, δεν γινεται σε καμια των περιπτωσεων.

Το να σβησει ο λεβητας, ναι ειναι εφικτο και γινεται πολυ ευκολα, εφοσον ειναι καλα κλειστος (πορτες) και δεν εισερχεται αερας απο πουθενα. Ομως! Το να σβηνει ο ξυλολεβητας για αρκετο διαστημα εχει και επακολουθα : Το καπνισμα των ξυλων αυξανει την δημιουργια πισσας στα τοιχωματα του και θελει πιο τακτικο καθαρισμα. Η οικονομια βεβαιως που προσφερει ο λεβητας ετσι και με την χρηση ενος PID controler ειναι σημαντικη!

Αν δεν μπει δοχειο αδρανειας, ο λεβητας ειναι σωστα διαστασιολογημενος και αποδιδει αυτα που λεει υπολογιστε σε 2-3 γεμισματα την ημερα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90219 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ξυλολέβητας Hydrowood 40 by Caminodesign
Πόσα γεμίσματα θέλει ένας λέβητας.

1) Κοιτάμε πρώτον πόση ενέργεια θέλει ο χώρος μας. (έστω πχ θέλει 150 kwh)
2) Το μετατρέπουμε αυτό σε κιλά ξύλου με βάση την απόδοση του λέβητα στον χώρο (έστω πχ ο λέβητας έχει 75% απόδοση και χάνουμε άλλο ένα 5% σε διαδρομές. Αρα θέλουμε 51 κιλά ξύλα υγρασίας 20%)
3) Μετατρέπουμε τα κιλά ξύλου σε κυβικά (51 κιλά ξύλα είναι 0,113 κυβικά μέτρα ξύλου σφιχτά τοποθετημένα)
4) Βλέπουμε την χωρητικότητα του χώρου καύσης του λέβητα καθώς και τις διαστάσεις του. (οι διαστάσεις είναι σημαντικές καθώς έχουν σχέση με το μήκος των ξύλων που έχουμε ή που θα αγοράσουμε)
5) Συγκρίνουμε τον χώρο καύσης που έχουμε με τα κυβικά ξύλων που θέλουμε να κάψουμε.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90222 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Ξυλολέβητας Hydrowood 40 by Caminodesign

kosmidis80 έγραψε: Ο λεβητας οντως δεν ειναι πυρολυσης!

Αν δεν μπει δοχειο αδρανειας, ο λεβητας ειναι σωστα διαστασιολογημενος και αποδιδει αυτα που λεει υπολογιστε σε 2-3 γεμισματα την ημερα.


Δηλαδή αν μπει δοχείο αδράνειας υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος ξυλολέβητας ο οποίος δεν είναι πυρόλυσης να σε καλύπτει με max δύο γεμίσματα;
Υπ' όψιν ότι ο φίλος πιθανότατα θα βάλει και δοχείο αδράνεις 800 λίτρα απ' ότι μου είπε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #90279 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Ξυλολέβητας Hydrowood 40 by Caminodesign

Diplomatis έγραψε:

kosmidis80 έγραψε: Ο λεβητας οντως δεν ειναι πυρολυσης!

Αν δεν μπει δοχειο αδρανειας, ο λεβητας ειναι σωστα διαστασιολογημενος και αποδιδει αυτα που λεει υπολογιστε σε 2-3 γεμισματα την ημερα.


Δηλαδή αν μπει δοχείο αδράνειας υπάρχει περίπτωση ο συγκεκριμένος ξυλολέβητας ο οποίος δεν είναι πυρόλυσης να σε καλύπτει με max δύο γεμίσματα;
Υπ' όψιν ότι ο φίλος πιθανότατα θα βάλει και δοχείο αδράνεις 800 λίτρα απ' ότι μου είπε.



Εξαρταται απο το σπιτι και το τι ζηταει και ο ιδιος, αλλα ναι ειναι εφικτο γενικοτερα! Δηλαδη αν εχει πολλες απωλειες τοτε σιγουρα οχι, αν ο ιδιος θελει να εχει 26 βαθμους παλι οχι.

Δεν ξερω ομως τον συγκεκριμενο λεβητα, οποτε δεν μπορω να απαντησω με σιγουρια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ