Προτάσεις για ξυλολέβητα

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89822 από porselen
Προτάσεις για ξυλολέβητα δημιουργήθηκε από porselen
ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ,ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΡΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΓΕΜΙΖΑΤΕ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ.ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 120 ΤΜ ΜΕ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89834 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Προτάσεις για ξυλολέβητα
Πρωτα απ ολα θα πρεπει να γραφεις με μικρα. Τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις!

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο τον ξυλολεβητα μου και ετσι οπως δουλευει.

Ελληνικης κατασκευής λεβητας Baumyl energy με επεμβαση απο μενα : PID controller απο την Tech και χωρις δοχειο αδρανειας ακομα (αν και το εχω ετοιμο στο σπιτι και περιμενει να φυγει ο χειμωνας να τοποθετηθει).

Καταναλωση μεχρι τωρα 6τν ξυλα αγορασμενα αρχες καλοκαιριου. Σπιτι 180μ2 μεζονετα και θερμανση στο συνολο της. Γεμισματα κατα την διαρκεια της μερας: 3 και θερμοκρασιες μεσα στο σπιτι : Ημι-υπογειο 20, πρωτος: 24, δευτερος : 22. To σπιτι με τα 3 γεμισματα ΔΕΝ επεσε κατω απο τους 20 βαθμους στον μεσαιο (συνηθως ειναι στους 21 με 21,5) εκτος απο οταν λειπαμε και εμενε χωρις θερμανση για μια δυο μερες, οπου και επανερχοταν γρηγορα και παλι στις θερμοκρασιες που σου γραφω. Σε ελαφρυτερα κρυα εκανα δυο γεμισματα και απο προχτες βασικα δεν τον αναψα καθολου και εχουμε 19,5.

Φετος λοιπον εγω εχω ηδη κανει την αποσβεση του λεβητα, καθως περυσι με ξυλοσομπα λεβητα ειχα καψει περισσοτερα + πετρελαιο και δεν ειχαμε ζεσταθει! 600 Ε μεχρι τωρα για 180 μετρα ειναι σουπερ!


Εσυ σε τι ακριβως θελεις να προχωρησεις? Σε απλο ξυλολεβητα ή πυρολυσης? Θα μπει με δοχειο αδρανειας ή σκεφτεσαι να βαλεις εναν λεβητα σκετο? Αποθηκευτικο χωρο για ξυλα εχεις?

Υγ. Προσοχη! Τα παραπανω στοιχεια και καταναλωσεις αφορουν το δικο μου σπιτι, με τις δικες μου αναγκες και δικες μου συνηθειες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89839 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προτάσεις για ξυλολέβητα

porselen έγραψε: ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ,ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΡΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΓΕΜΙΖΑΤΕ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ.ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 120 ΤΜ ΜΕ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.


στρωσου στο διαβασμα :)
κεφαλαιο λεβητες ... υποκεφαλαια ...αστα να πανε :)

ξεκινα με τους 20-25αρηδες και καλο κουραγιο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89845 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Προτάσεις για ξυλολέβητα
και ετοιμασου για εξετασεις στο τελος της εβδομαδας :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89892 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Προτάσεις για ξυλολέβητα

porselen έγραψε: ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ,ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΡΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΓΕΜΙΖΑΤΕ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ.ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 120 ΤΜ ΜΕ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.





Με λαθος τροπο προσπαθεις να βγαλεις συμπερασματα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89894 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Προτάσεις για ξυλολέβητα

LEONAS έγραψε:

porselen έγραψε: ΕΠΕΙΔΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΒΑΛΕΙ,ΤΙ ΜΑΡΚΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΤΕ ΚΑΨΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΡΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΣΥΧΝΑ ΓΕΜΙΖΑΤΕ ΤΟΝ ΛΕΒΗΤΑ.ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 120 ΤΜ ΜΕ ΣΚΕΠΗ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ.





Με λαθος τροπο προσπαθεις να βγαλεις συμπερασματα.




Συμφωνω, μονο ενδειξεις μπορεις να παρεις απο το τι εχουμε και τι καψαμε εμεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ