Κοινότητα
Postit
Τα μέλη μας
Blog
Forum
Ανακοινώσεις
Κλείσιμο

energeiakotzaki.gr

ΘΕΜΑ: Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι;

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88684

• kosmidis80
  • Το Άβαταρ του/της kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες498
    • Κάρμα: 33
Ναι αν διαλεξει εναν απλο ξυλολεβητα γιατι :

1) Θα χρησιμοποιει το βεντιλατερ για να ανεβασει πολυ γρηγορα τα νερα στην θερμοκρασια κυκολοφοριας.

2) Θα πηγαινει στο εξοχικο και δεν θα ειναι καθε 2 ωρες στον ξυλοκαζανο να βαζει ξυλα.

αν βαλει τον Burnit τελικα και επειδη εχω δουλεψει και το απλο κοντρολερ, οχι δεν ειναι αναγκαιο! Απλα αν το βαλει θα του κανει μια επιπροσθετη οικονομια σε ξυλα --> γεμισματα / ημερα
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.
The following user(s) said Thank You: Gdevil

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88697

• valsam
  • Το Άβαταρ του/της valsam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες95
    • Κάρμα: -2
Θοδωρε σε αυτο που λεω εχω δικαιο,δηλ. οτι ειναι προτιμοτερο να βαλει μεγαλο μπαφερ και οτι δεν θα χρειαζετε ουτε pid ουτε active με τον απλο κοντρολερ και μιας και τα ξυλα του ειναι τζαμπα δεν τον ενδιαφερει αν θα του μεινουν ζεστα νερα ανεκμεταλευτα στο μπαφερ,θα γεμιζει μια φορα ξυλα τινγκα τον απλο τον wbs και τελειωνει,επισης καιγοντας τα ξυλα στο φουλ με τον απλο λεβητα εχεις καλυτερη αποδοση γιατι και ο ιδιος ο κατασκευαστης το λεει, και δεν θα συσορευετε πισσα απο την ημιτελη καυση που γινετε οταν ο κοντρολερ κλεινει η ελατωνει τον αερα (στην περιπτωση του δικου σου pid)!
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν από valsam.

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88708

• GT
  • Το Άβαταρ του/της GT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Γιάννης
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες328
    • Κάρμα: 47
Μιας και δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση :oops: μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που θα πω: το σπίτι είναι σε περιοχή με νορμάλ ή χαμηλές θερμοκρασίες?

Γενικά, αν πρόκειται για εξοχικό πχ σε ορεινή περιοχή με αρκετά μείον, μήπως ο ξυλολέβητας αντενδείκνυται?

Το λέω με το σκεπτικό ότι επειδή ελλείψει αυτοματισμού τροφοδοσίας, δε θα λειτουργεί καθόλου όταν απουσιάζει ο ιδιοκτήτης, μήπως υπάρχει φόβος να παγώσουν τα νερά και να γίνει καμιά ζημιά στο δίκτυο.

Πράγμα που αποφεύγεται, πχ αν μείνει παράλληλα και το πετρέλαιο και το αφήνουμε στους 5oC.

Ακόμα στα πετρέλαια...
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν από GT.

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88729

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Σαμη εν μερει εχεις δικιο, αλλα εφοσον δεν ειναι ξεκαθαρο οτι θα βαλει buffer, εγω λεω να μην σκεπτεται τον απλο!

Η γνωμη μου παντως ειναι οτι δεν του κανει ξυλολεβητας,ακομα και που εχει δωρεαν τα ξυλα! Το σπιτι δεν θα ζεσταινεται με δυο μερες την εβδομαδα ή στις δεκαπεντε φουλ θερμανση...

Τελικα ομως ο φιλος μας θα επιλεξει και οχι εμεις!

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88732

• Gdevil
  • Το Άβαταρ του/της Gdevil
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες214
    • Κάρμα: 0
Οτι είδους καύσιμο και αν βάλει πρέπει να είναι υπερδιαστασιολογημένος και ο λέβητας και τα σώματα και όλη η εγκατάσταση.
Δεν θέλει απλώς να καλύψει απώλειες.
Θέλει γρήγορη άνοδο θερμοκρασίας.

Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Τελευταία διόρθωση: 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν από Gdevil.
The following user(s) said Thank You: χρηστος8

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88737

• valsam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Απ'οτι καταλαβα Θοδωρε ο xristosan1974 δεν θελει να βαλει μπαφερ μονο λογο χρηματων και πιστευει οτι με τον pid κοντρολερ θα μπορει να ψιλοεχει την λειτουργια-αυτονομια που θα του εδινε το μπαφερ γι'αυτο του εξηγω πιο πανω οτι το ποσο που θα δαπανησει για τον active και μετα για τον pid θα του βγει κοντα στο 500σαρικο παραπανω απ'οτι αν επαιρνε τον απλο wbs,με ενα μπαφερ 1000 λιτρα με 600 ευρω απο Βουλγαρια + δευτερο κυκλοφορητη+εναν υδροστατη και τα παρελκομενα του μπαφερ δηλ. σωληνωσεις,εξαεριστηρακι,ταπες κ.τ.λ και τα μαστορικα χοντρα χοντρα 300 ευρω πραπανω θα εδινε για το πακετο που προτεινα και θεωρω πολυ πιο ολοκληρομενο και θα εχει ελαχιστα γεμισματα και αυτονομια!
Στο μελον με 130 ευρω και αν πιανουν τα χερια του κανει και μια πατεντα στυλ kosmidis80 και τον κανει pid τον λεβητα του!
Επισης πιστευω με το μπαφερ μπορει ο xristosan1974 πριν φυγει π.χ το πρωι της Δευτερας να τον γεμιζει τον λεβητα και το μπαφερ και φευγοντας να γυρναει τον θερμοστατη στους 10 βαθμους π.χ ετσι για 2-3 μερες θα μπορει να το συντηρει το σπιτι,δηλ. ουσιαστικα 5 με 6 μερες την βδομαδα !

Αλλα τελικα ισος και να μιλαμε τζαμπα αν ισχυει αυτο που ρωτησε ο GT αν πρόκειται για εξοχικό πχ σε ορεινή περιοχή με αρκετά μείον!

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88740

• xristosan1974
  • Το Άβαταρ του/της xristosan1974
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Λοιπον... το σπιτι δουλευει ως δευτερον. Αν δεν μπορει να το ζεστανει ο ξυλολεβητας δεν μπορει και το καλοριφερ που υπαρχει τωρα και το τζακι στο σαλονι που δουλευει παραλληλα και θα δουλευει. (οντως αναλογα με τον καιρο χρειαζεται χρονος) εγω αυτο που θελω ειναι την δουλεια που κανει ο λεβητας πετρελαιου να την κανει ο λεβητας ξυλου συν το οτι δεν θα εχω τα εξοδα καυσιμου και λογικα θα κανω αποσβεση σε 1-2 χρονια και μετα θα μου μεινει, το σπιτι δεν μπορω να το μετακινησω ουτε να μεινω μονιμα για να ειναι ζεστο.

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88742

• xristosan1974
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Αν ο ξυλολεβητας ενδεικνειται μονο για ζεστες περιοχες και για την περιοδο που εχει ζεστη τοτε ισως εγω να μην καταλαβα καλα και να μιλαμε τζαμπα. Ειναι ορεινο το χωριο και κανει και μειον φυσικα...αν δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια και ζαιστενει απλως οταν εξω εχει 10 να μου το κανει μεσα 20 τοτε παρεξηγησα. Ισως χρειαστω πυρηνικη ενεργεια :)

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88745

• kosmidis80
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Ναι προφανως τζαμπα εχουμε αναπτυξει τις τελευταιες σελ στο νημα.

φιλε οτι συσκευη θερμανσης και να βαλεις αν υπολογιζεις οτι απο την Κυριακη που θα φευγεις θα επιστρεφεις την Παρασκευη απογευμα να αναβεις θερμανση και το Σαββατο θα εχεις 23-24 βαθμους, καλυτερα να το ξεχασεις! Δεν παιζει το σεναριο αυτο!

Θα πρεπει να βαλεις μια συσκευη η οποια θα προγραμματιζει να αναβει και να σβηνει μονη της. Εκτος και αν παιξει το σκηνικο που σου ειπα στην πρωτη μου απαντηση, αν δηλαδη καποιος γνωστος θα πηγαινει μια-δυο μερες νωριτερα και θα αναβει τον ξυλολεβητα, πετρελαιο, πελλετ σε θερμοκρασιες που να μπορειτε να μπειτε στο σπιτι.

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88746

• dimlyk
  • Το Άβαταρ του/της dimlyk
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες1195
    • Κάρμα: 39
οι λεβητες δεν κανουν διακρισεις στις θερμοκρασιες ....
απλα εχουν διαφορα στον τροπο λειτουργιας ...και το προβλημα σου θα ειναι οχι αν θα ζεστανει αλλα ποσο γρηγορα θα ζεστανει αφ ενος κι αφετερου... το πρωι να μην βρεις το σπιτι ψυγειο παλι

Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88752

• xristosan1974
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Να βοηθησω λιγο..Αυτη την στιγμη καιω περιπου 10-15 τονους ξυλα σε ενα τζακι και περιπου 1 τονο πετραιλεο που στην καλυτερη κανει απο 1000 εως 1500 ευρω. (τα ξυλα τζαμπα) Το σπιτι με τον τροπο αυτο και τις 2 ή 3 ή 4 μερες που θα μεινουμε μερες πιανει περιπου 21-22 κατω και 18 περιπου ο οροφος, με συντηριτικη λειτουργια του καλοριφερ (λογω κοστους) και φουλ το τζακι. Ας πουμε οτι ημαστε οκ με τις θερμοκρασιες αυτες, κοστος λειτουργιας 1300 ευρω ας πουμε το χρονο.
Βλεπω οτι ενας ξυλολεβητας κανει περιπου 1200 ευρω αν χρησιμοποιησουμε και το κυκλωμα του καλοριφερ δεν ξερω ποσα ακομα θα χρειαστει ας πουμε η μετατροπη 2000 ευρω.
Λογικα σε δυο χρονια εχω κανει αποσβεση τον ξυλολεβητα και ζεστενουμε το σπιτι με τις θερμοκρασιες που ειχαμε και με το πετραιλεο 22 κατω 18 πανω αν μπορει να τις πιασει ο ξυλολεβητας και κοστος μετα τα δυο χρονια μηδεν, σωστα?

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88755

• valsam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
xristosan1974 πρεπει να μας πεις και αλλα για το σπιτι,ετσι δεν γινετε δουλεια!
Τι μονωση εχει και κουφωματα,ακριβος σε ποια περιοχη και τυπικες θερμοκρασιες χειμωνα,εχει τυχει να φυγεις την Δευτερα απο το σπιτι αφου τον εκαιγες τον λεβητα το Σ.Κ και να εχεις παει μετα απο 2 μερες,και αν ναι σε τι κατασταση απο θεμα θερμοκρασιας το βρηκες?
Στα ρωταω αυτα για να δω αν θα πετυχει η παραπανω προταση μου με αναμα του λεβητα την Δευτερα πρωι πριν φυγεις για να αποφευχθει το παγωμα των δομικων στοιχειων!'
Αν ειναι π.χ στην Βασιλιτσα το σπιτι ξεχνα το γιατι και μια μερα να μεινει το σπιτι χωρις θερμανση με μειον 15 εξω παγωσαν τα παντα μεσα!
Να σου δοσω ενα παραδειγμα εγω ετυχε να φυγω μια Παρασκευη πρωι και να γυρισω την Δευτερα το μεσημερι δηλ. λειπαμε 3,5 μερες οταν εφυγα το σπιτι ειχε 24 βαθμους και τον γεμισα τον λεβητα εβαλα τον θερμοστατη στους 16-18(ο θερμοστατης μου ειναι στο περιπου,οταν τον βαζω εκει που γραφει 20 π.χ το σπιτι εχει 23-24!) και οταν γυρισαμε το σπιτι ειχε 19 βαθμους η εξωτερικη θερμοκρασια εκεινες τις μερες ηταν απο 6-8 μαξιμουν εως και 2-3 μινιμουμ και μιλαμε οτι εχω 500 λιτρα μπαφερ αν ειχα 1000 λιτρα πιστευω οτι θα μπορουσα να το συντηρησω το σπιτι και 1-2 βαθμους υψηλοτερα,βεβαια το παν ειναι η μονωση!

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88757

• xristosan1974
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
Το σπιτι ειναι του 2000 με πολυ καλα κουφωματα και θερμοκρασιες εξωτερικες αναλογα το χειμωνα (εχει κανει και -15)
Το σκεπτικο που εγραψα πιο πανω ειναι λαθος? Ας πουμε οτι δε θελω να τις ανεβασω καθολου τις θερμοκρασιες εντος με τις δυο μερες λειτουργιας οπως ειναι τωρα, μολις κανω αποσβεση τον λεβητα δεν θα ζεσταινομαι τζαμπα (με τις θερμοκρασιες πανω και κατω που προειπα)

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88760

• valsam
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
xristosan1974 απ'οτι καταλαβα αφου λες οτι εκανες οικονομια στο πετρελαιο μαλλον φευγοντας απο το σπιτι τον εκλεινες τον θερμοστατη,ετσι ειναι?
Αν ειναι ετσι και τον αναβες οταν ξαναπηγαινες στο σπιτι και δηλ. ξεκινουσες ξανα μανα να ζεστανεις ενα κρυο παγωμενο σπιτι τοτε μια χαρα και ακομη καλυτερα θα εισαι με τον ξυλολεβητα και το μπαφερ που προτεινα και τον τροπο χρησιμοποιησης τους που επισης προτεινα!

Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι; 5 Χρόνια 8 Μήνες πριν #88761

• GT
  • Το Άβαταρ του/της GT
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
  • More Details
    • Γιάννης
    • Ληφθείσες Ευχαριστίες328
    • Κάρμα: 47
GT έγραψε:
... μήπως υπάρχει φόβος να παγώσουν τα νερά και να γίνει καμιά ζημιά στο δίκτυο.
xristosan1974 έγραψε:
...αν δεν μπορει να κανει αυτη τη δουλεια και ζαιστενει απλως οταν εξω εχει 10 να μου το κανει μεσα 20 τοτε παρεξηγησα. Ισως χρειαστω πυρηνικη ενεργεια :)

Πιστεύω τώρα να κατάλαβες και να γλιτώσεις τα έξοδα για πυρηνικό αντιδραστήρα. :silly:

Ακόμα στα πετρέλαια...
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.249 δευτερόλεπτα