Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88684 από kosmidis80
Ναι αν διαλεξει εναν απλο ξυλολεβητα γιατι :

1) Θα χρησιμοποιει το βεντιλατερ για να ανεβασει πολυ γρηγορα τα νερα στην θερμοκρασια κυκολοφοριας.

2) Θα πηγαινει στο εξοχικο και δεν θα ειναι καθε 2 ωρες στον ξυλοκαζανο να βαζει ξυλα.


αν βαλει τον Burnit τελικα και επειδη εχω δουλεψει και το απλο κοντρολερ, οχι δεν ειναι αναγκαιο! Απλα αν το βαλει θα του κανει μια επιπροσθετη οικονομια σε ξυλα --> γεμισματα / ημερα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88697 από valsam
Θοδωρε σε αυτο που λεω εχω δικαιο,δηλ. οτι ειναι προτιμοτερο να βαλει μεγαλο μπαφερ και οτι δεν θα χρειαζετε ουτε pid ουτε active με τον απλο κοντρολερ και μιας και τα ξυλα του ειναι τζαμπα δεν τον ενδιαφερει αν θα του μεινουν ζεστα νερα ανεκμεταλευτα στο μπαφερ,θα γεμιζει μια φορα ξυλα τινγκα τον απλο τον wbs και τελειωνει,επισης καιγοντας τα ξυλα στο φουλ με τον απλο λεβητα εχεις καλυτερη αποδοση γιατι και ο ιδιος ο κατασκευαστης το λεει, και δεν θα συσορευετε πισσα απο την ημιτελη καυση που γινετε οταν ο κοντρολερ κλεινει η ελατωνει τον αερα (στην περιπτωση του δικου σου pid)!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88708 από GT
Μιας και δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση :oops: μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που θα πω: το σπίτι είναι σε περιοχή με νορμάλ ή χαμηλές θερμοκρασίες?

Γενικά, αν πρόκειται για εξοχικό πχ σε ορεινή περιοχή με αρκετά μείον, μήπως ο ξυλολέβητας αντενδείκνυται?

Το λέω με το σκεπτικό ότι επειδή ελλείψει αυτοματισμού τροφοδοσίας, δε θα λειτουργεί καθόλου όταν απουσιάζει ο ιδιοκτήτης, μήπως υπάρχει φόβος να παγώσουν τα νερά και να γίνει καμιά ζημιά στο δίκτυο.

Πράγμα που αποφεύγεται, πχ αν μείνει παράλληλα και το πετρέλαιο και το αφήνουμε στους 5o C.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88729 από kosmidis80
Σαμη εν μερει εχεις δικιο, αλλα εφοσον δεν ειναι ξεκαθαρο οτι θα βαλει buffer, εγω λεω να μην σκεπτεται τον απλο!

Η γνωμη μου παντως ειναι οτι δεν του κανει ξυλολεβητας,ακομα και που εχει δωρεαν τα ξυλα! Το σπιτι δεν θα ζεσταινεται με δυο μερες την εβδομαδα ή στις δεκαπεντε φουλ θερμανση...


Τελικα ομως ο φιλος μας θα επιλεξει και οχι εμεις!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88732 από Gdevil
Οτι είδους καύσιμο και αν βάλει πρέπει να είναι υπερδιαστασιολογημένος και ο λέβητας και τα σώματα και όλη η εγκατάσταση.
Δεν θέλει απλώς να καλύψει απώλειες.
Θέλει γρήγορη άνοδο θερμοκρασίας.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": χρηστος8

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88737 από valsam
Απ'οτι καταλαβα Θοδωρε ο xristosan1974 δεν θελει να βαλει μπαφερ μονο λογο χρηματων και πιστευει οτι με τον pid κοντρολερ θα μπορει να ψιλοεχει την λειτουργια-αυτονομια που θα του εδινε το μπαφερ γι'αυτο του εξηγω πιο πανω οτι το ποσο που θα δαπανησει για τον active και μετα για τον pid θα του βγει κοντα στο 500σαρικο παραπανω απ'οτι αν επαιρνε τον απλο wbs,με ενα μπαφερ 1000 λιτρα με 600 ευρω απο Βουλγαρια + δευτερο κυκλοφορητη+εναν υδροστατη και τα παρελκομενα του μπαφερ δηλ. σωληνωσεις,εξαεριστηρακι,ταπες κ.τ.λ και τα μαστορικα χοντρα χοντρα 300 ευρω πραπανω θα εδινε για το πακετο που προτεινα και θεωρω πολυ πιο ολοκληρομενο και θα εχει ελαχιστα γεμισματα και αυτονομια!
Στο μελον με 130 ευρω και αν πιανουν τα χερια του κανει και μια πατεντα στυλ kosmidis80 και τον κανει pid τον λεβητα του!
Επισης πιστευω με το μπαφερ μπορει ο xristosan1974 πριν φυγει π.χ το πρωι της Δευτερας να τον γεμιζει τον λεβητα και το μπαφερ και φευγοντας να γυρναει τον θερμοστατη στους 10 βαθμους π.χ ετσι για 2-3 μερες θα μπορει να το συντηρει το σπιτι,δηλ. ουσιαστικα 5 με 6 μερες την βδομαδα !

Αλλα τελικα ισος και να μιλαμε τζαμπα αν ισχυει αυτο που ρωτησε ο GT αν πρόκειται για εξοχικό πχ σε ορεινή περιοχή με αρκετά μείον!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ