Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88641 από xristosan1974
Για τις μερες που θα το καιω (δεν ειναι μονιμη κατοικια) ας κανω και δυο γεμισματα παραπανω, δεν εχω προβλημα. Το θεμα ειναι το zpid θα το παραγγειλω χωριστα? ξερουν να το περασουν? ο λεβητας κανονικα εχει pid? απλη αλλαγη θα κανουμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88649 από valsam
Ο απλος λεβητας σε σχεση με τον active εχει γυρο στα 300-350 ευρω διαφορα και θες να δωσεις και αλλα 130 ευρω να βαλεις τον zpid δηλ. κοντα στο 500σαρικο συνολο,με 600 ευρω (αν δεν κανω λαθος) παιρνεις απο Βουλγαρια το 1000ρη το μπαφερ!
Αν δεν σε πειραζουν ομως τα πολλα γεμισματα (σιγα τα πολλα δηλ. αντε 4 το πολυ να κανεις στο συνολο)μπορεις να παρεις τον απλο και να βαλεις τον zpid με πατεντα αν πιανουν τα χερια σου οπως εκανε ο kosmidis80(ψαξε λιγο την παρουσιαση που εκανε ο kosmidis80 τον λεβητα του να παρεις μια ιδεα!).

!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88676 από Gdevil
Ερώτηση,
Για τον τύπο της κατοικίας του θεματοθέτη όπου η ανάγκη για θέρμανση θα είναι έντονη υπάρχει λόγος για pid?
Εννοώ πως από ότι έχω καταλάβει ο pid ελεγκτής έχει λόγω όταν ψάχνουμε την οικονομία σε περιπτώσεις διατήρησης της θερμοκρασίας και όχι όταν συνεχώς θα ζητάμε το φουλ της απόδοσης που μπορεί να μας δώσει ένα μηχάνημα.
Εχει λοιπόν λόγο ο θεματοθέτης να μπει στην διαδικασία αυτή αλλαγής κοντρόλερ?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88684 από kosmidis80
Ναι αν διαλεξει εναν απλο ξυλολεβητα γιατι :

1) Θα χρησιμοποιει το βεντιλατερ για να ανεβασει πολυ γρηγορα τα νερα στην θερμοκρασια κυκολοφοριας.

2) Θα πηγαινει στο εξοχικο και δεν θα ειναι καθε 2 ωρες στον ξυλοκαζανο να βαζει ξυλα.


αν βαλει τον Burnit τελικα και επειδη εχω δουλεψει και το απλο κοντρολερ, οχι δεν ειναι αναγκαιο! Απλα αν το βαλει θα του κανει μια επιπροσθετη οικονομια σε ξυλα --> γεμισματα / ημερα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88697 από valsam
Θοδωρε σε αυτο που λεω εχω δικαιο,δηλ. οτι ειναι προτιμοτερο να βαλει μεγαλο μπαφερ και οτι δεν θα χρειαζετε ουτε pid ουτε active με τον απλο κοντρολερ και μιας και τα ξυλα του ειναι τζαμπα δεν τον ενδιαφερει αν θα του μεινουν ζεστα νερα ανεκμεταλευτα στο μπαφερ,θα γεμιζει μια φορα ξυλα τινγκα τον απλο τον wbs και τελειωνει,επισης καιγοντας τα ξυλα στο φουλ με τον απλο λεβητα εχεις καλυτερη αποδοση γιατι και ο ιδιος ο κατασκευαστης το λεει, και δεν θα συσορευετε πισσα απο την ημιτελη καυση που γινετε οταν ο κοντρολερ κλεινει η ελατωνει τον αερα (στην περιπτωση του δικου σου pid)!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88708 από GT
Μιας και δεν έχω παρακολουθήσει τη συζήτηση :oops: μπορεί να είναι και βλακεία αυτό που θα πω: το σπίτι είναι σε περιοχή με νορμάλ ή χαμηλές θερμοκρασίες?

Γενικά, αν πρόκειται για εξοχικό πχ σε ορεινή περιοχή με αρκετά μείον, μήπως ο ξυλολέβητας αντενδείκνυται?

Το λέω με το σκεπτικό ότι επειδή ελλείψει αυτοματισμού τροφοδοσίας, δε θα λειτουργεί καθόλου όταν απουσιάζει ο ιδιοκτήτης, μήπως υπάρχει φόβος να παγώσουν τα νερά και να γίνει καμιά ζημιά στο δίκτυο.

Πράγμα που αποφεύγεται, πχ αν μείνει παράλληλα και το πετρέλαιο και το αφήνουμε στους 5o C.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ