Αντικατάσταση λέβητα πετρελαίου: με τι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88124 από Stavrax

xristosan1974 έγραψε: Ειναι διορωφο....θα φτασει πανω?

Δες εδώ . Είναι μια δημοσίευση που έχει βοηθήσει πολύ κόσμο στο φόρουμ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88132 από Gdevil

xristosan1974 έγραψε: Ειναι διορωφο....θα φτασει πανω?

Χαλαρά...
Και αν βάλεις εστία όχι φυσικής ροής αλλά με βεντιλατέρ και 1-2 αγωγούς τότε χαλαρότερα..
40 τετραγωνικά θα είναι 2 δωμάτια και 1 μπάνιο λογικά.
Διάβασε και αυτό αν θες
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...emid=53&limitstart=0
πιο μικρό θέμα, με εν μέρη diy κατασκευή, αλλά πολύ κοντά στην δική σου περίπτωση όσον αφορά τετραγωνικά και διαρύθμιση σπιτιού.
Βασικά διάβασε αρκετά θέματα και θα δείς διάφορα πράγματα που θα πρέπει να λάβεις υπόψιν σου αλλά όσον αφορά την απάντηση στο ερώτημά σου που παραθέτω η απάντηση είναι
Χαλαρά...
:cheer:

xristosan1974 έγραψε: Εχω ενα εξοχικο σε χωριο (1000μ υψομετρο) κατασκευης 1999 100τ.μ με διπλα τζαμια, 60 μετρα ισογειο και 40μ δευτερος οροφος, εχω ενα απλο τζακι το οποιο καιει περιπου 10-15 τονους ξυλα και ενα λεβητα πετρελαιου με μποιλερ στο υπογειο. Αν αλλαξω το λεβητα πετρελαιου με ξυλολεβητα πυρολησης (μαλλον) τι θα κρατησω απο την εγκατασταση του πετρελαιου? Συμφερει? Συμφερει ξυλολεβητας ή να κανω μετατροπη το τζακι σε υδραυλικο? Ξυλοσομπα νερου ισως? ( τα ξυλα ειναι δωρεαν) Το σπιτι χρησιμοποιειται σαν εξοχικο Σαβατοκυριακα μονο κτλ. οποτε δε θα ηθελα να βαλω και τρελα λεφτα....Οποιος μπορει να βοηθησει..Ευχαριστω.

Με ανοιχτό τζάκι το να προσπαθείς να ζεσταθείς είναι σαν να έχεις ένα κουβά που έχει μία τρύπα φ250 και εσύ έχεις ένα λάστιχο και ρίχνεις νερό.
Εάν έχεις πολύ μεγάλο λάστιχο (δλδ πολλά ξύλα) τότε θα καταφέρεις να διατηρείς τον κουβά γεμάτο (δλδ να έχεις ζέστη). Αλλά η κατανάλωση νερού (ξύλων) είναι τεράστια.
Μιας και ρωτάς λοιπόν για οικονομικό τρόπο θέρμανσης τότε η απάντηση είναι αερόθερμη ενεργειακή εστία. Οποιαδήποτε υδραυλική λύση (είτε εστία είτε σόμπα) για ίδιο θερμικό αποτέλεσμα έχουν μεγαλύτερο κόστος.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88134 από dimlyk
βασικα εγω λεω οτι για ενα σκ δεν θα ζεσταθει ποτε η μαλλον θα ζεσταθει οταν θα πρεπει να φυγει με αεροθερμο τζακι :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88136 από Gdevil

dimlyk έγραψε: βασικα εγω λεω οτι για ενα σκ δεν θα ζεσταθει ποτε η μαλλον θα ζεσταθει οταν θα πρεπει να φυγει με αεροθερμο τζακι :)

Εννοείς ότι επειδή το σπίτι θα είναι κρύο θα αργεί να ζεσταθεί?
Αλλά αυτό το μειονέκτημα θα το έχει με ότι και αν επιλέξει να ζεσταθεί.
Δλδ είτε λέβητα, είτε υδραυλικό τζάκι είτε αερόθερμο τζάκι βάλει εάν βάλει κάτι μικρό (σε ισχύ δλδ σε kw) τότε θα αργεί.
Εάν βάλει κάτι μεγάλο τότε θα ζεσταθεί πιο γρήγορα.
15 κιλοβατώρες θα βγάλει μία εστία 15kw είτε είναι υδραυλικη είτε αερόθερμη. Το ίδιο και ένας λέβητας 15kw
Δεκτή οποιαδήποτε ένσταση επί των ανωτέρω μιας και ειδικός δεν είμαι.. :)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88141 από kosmidis80
H λυση για να ζεσταθουμε σε περιπτωσεις που παμε Σ/Κ ειναι ΜΙΑ!


Βαζουμε καποιον συγγενη ή φιλο εκει να μας αναβει την θερμανση απο την προηγουμενη τουλαχιστον! :P

Ετσι εχουμε και το σπιτι μας ζεστο, αλλα και τον φιλο για κερασμα τσιπουρο και μεζεδες καθε σ/κ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88144 από dimlyk
εχεις δικιο γι αυτο ειμαι επιφυλακτικος ... γενικα με το ξυλο σε μια τετοια περιπτωση ...και ειδικα την διαστασολογηση του λεβητα.
η διαφορα ειναι στον τροπο θερμανσης
με τον αερα οι τοιχοι κλπ στερεα δεν προλαβαινουν να ζεσταθουν δημιουργωντας κρυα ρευματα
ενω τα σωματα με την ακτινοβολια τα καταφερνουν λιγο καλυτερα για χωρους μακρυα απ το τζακι .

επιπλεον αν εχω καταλαβει καλα το σπιτι ειναι σε μια δυσκολη περιοχη με χαμηλες θερμοκρασιες και πιθανοτατα και αρκετη υγρασια

ο αλλος προβληματισμος ειναι οτι σ ενα τετοιο σπιτι που δεν εχει ζεσταθει ...με το τζακι πως θα το βρισκεις το πρωι ? ...εδω νομιζω ειναι ενα βασικο πλεονεκτημα του δοχειου αδρανειας

εδω θα πρεπει να μας βοηθησει ο φιλος για να βοηθηθει ...αλλα ακομα κι εκει που θα απευθυνθει να ξερει 5 πραγματα ν αναφερει
πχ,,,,με τον πετρελαιολεβητα ποση ωρα κανει το σπιτι ν αποκτησει καποια ανεκτη θερμοκρασια και φυσικα να δει το ταμπελακι τι ισχυ εχει .

η λυση κοσμιδη ειναι οντως η ιδανικη ..δωσε και λιγη βοηθεια παραπανω ομως :)

κατι που ξεχασα ν απαντησω ειναι οτι,,,,ασχετα αν ειναι πυρολυσης η οχι το δοχειο χρειαζεται


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ