Aγορά καυστήρα pellet για ξυλολέβητα Saturn

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82403 από LEONAS
Ποσο πελλετ υπολογιζεις οτι θα θελεις ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82405 από fan-is
an σκεφτεις οτι φετοσ εδωσα 3400 για ξυλα για 25 τοννουσ και δεν ξερω αν 8α μου φτασουν ενω αλλοι εχουν καψει μεχρι στιγμης 6 τοννουσ πελετ για ενα σπιτι.υπολογιζω οτι 8α 8ελω σαν την φετινη χρονια γυρω στουσ 15 τοννουσ.η διαφορα ειναι οτι 8α ειναι αυτοματο και μολισ πεσει λιγο το μπαφερ 8α δουλευει μονο του να ανεβασει την 8ερμοκρασια νερου. ενω τωρα τισ παραπανω φορες η το ξεχναω η λειπω οποτε φτου και παλι απο την αρχη να ανεβασω το νερο. αρα καιω ξυλα και δεν κανω οικονομια B)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82421 από kostas.b
Αν θελεις καυστηρα τοτε αυτος μπαινει κουτι στον saturn και ειναι απο τους καλυτερους που κυκλοφορουν στην αγορα.
www.adgreen.gr/%ce%ba%ce%b1%cf%85%cf%83%...ce%b5%cf%84-10-55kw/

Διαγράφηκε link που απαγορεύεται
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stergiosbik, fan-is

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82424 από N1k0s
Ξεκινάς λάθος ... Δεν έχετε τις ίδιες ανάγκες με τους άλλους σε άλλα σπίτια , και δεν έχουν την ίδια κατασκευαστική δομή τα σπίτια με τους άλλους ... οι 70.000 θερμίδες μεταφράζονται σε 80kw , που είναι ίσως υπερβολή για μέτρια μονωμένα σπίτια των 110 και 130τμ ... Επιβάλλεται να μετρήσεις τις ενεργειακές σου απώλειες ... Δυστυχώς ο συνδιασμός καυστήρα πέλλετ με λέβητα ξύλου φέρει αυξημένες καταναλώσεις σε σχέση με καυστήρα πέλλετ και λέβητα πέλλετ...
Οι 30 τόννοι ξύλου δείχνουν ότι είσαι γύρω στα 200 κιλά την μέρα μέσο όρο , άρα γεμίζεις τουλάχιστον 3 φορές ; στα 100 κιλά την μέρα πέλλετ , με τιμή 250 ( λέμε τώρα ) θα σου κόστιζε 3750 ευρώ ... περίπου ίδια με τα 130 του ξύλου ... όμως με μικρή έρευνα , φέρνεις με λιγότερα από 100 ...

Επίσης μία τέτοια λύση χρειάζεται σιλό του 1,5 τόννου για να πεις ότι έχεις ελλατώσει το γέμισμα ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fan-is

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82430 από agge72

fan-is έγραψε: περσι πηρα 31 τοννους εκαψα περιπου στον λεβητα γυρω στους 27. φετος το καιω απο οκτωμβρη για να ζεστανω το νερο και εχω καψει γυρω στους 18 μεχρι στιγμης με το μπαφερ για να το ανεβασω στους 60-70 βα8μους



Φιλε αστο και πελλετ να καψεις η καταναλωση θα ειναι πολυ μεγαλη.
Παντως 27 τονοι για δυο σπιτια των 250τμ περιπου ειναι τεραστια εκτος και αν ειναι τελειος
αμονωτα η εισαι σε πολυ ορεινη περιοχη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #82501 από valsam
Τι τρελες καταναλωσεις ξυλου ειναι αυτες ρε παιδια?
Ο κουμπαρος μου με το vitoligno νομιζα οτι ειχε μεγαλη καταναλωση (Ανω Περαια μονοκατοικια εκτεθημενη απο παντου) αλλα με αυτα που ακουω τελικα μαλλον μικρη ειναι (350 τ.μ 23 βαθμους ολο το 24ωρο και καταναλωση 4-4,5 τονους τον μηνα)!
Χθες μου ηρθε και ενας γονεας στο βολλευ που εχει εναν FERROLI SFL 50kw και ζεσταινει 2 σπιτια των 100 τ.μ στο Πλαγιαρι και μου λεει καλα που εβαλα μπαφερ φετος και εχω μικροτερη καταναλωση,τον ρωταω ποσο εκαψες και μου λεει 10 τονους με θερμοκρασια σπιτιου 21-21,τελικα ο φιλος με το "πεταμενο"το prity τζακι προχθες που μου ειπε οτι εκαψε 6,5 τονους μεχρι στιγμης(180 τ.μ μεζονετα στον Τριλοφο) και εχει μονιμα 23-24 βαθμους ειναι ο πιο οικονομικος!
Εγω δεν μετραω στους παραπανω γιατι η καταναλωση μου που την ειπα στον εναν τον φιλο με το prity σκουστηκε σαν ανεκδοτο ,του λεω περιπου 2,5 τονους, μου λεει τον μηνα,οχι του λεω μεχρι τωρα και σκαει στα γελεια,ευτυχως ηταν και η γυναικα μου μαζι και ενας κολλητος γειτονας και το επιβεβαιωσαν (στον αλλον οταν ρωτηθηκα για την καταναλωση τα ψιλομασησα λεγοντας του οτι δεν μετραω δεν ξερω κ.τ.λ ,με επιασαν οι καλοσυνες μου και λεω ποιος ο λογος να τον στεναχωρησω αφου εκανε ηδη την αγορα του?)!
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ