Πυρολυτικός λέβητας ξύλου ή τζάκι υδραυλικό;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77682 από Christos
Αρχίζω τώρα την κατασκευή καινούργιας κατοικίας και είμαι σε ένα σχετικό δίλημμα όσο αφορά το σύστημα θέρμανσης.

Θα υπάρχει ενδοδαπέδια σε σπίτι 200τ.μ. με πολύ καλή μόνωση και ECOBEST τοιχοποιία.

Θα έχω έτσι και αλλιώς τζάκι στο σπίτι και σκέφτομαι αν πρέπει να εγκαταστήσω πυρολυτικό λέβητα στο υπόγειο και αερόθερμο(οικονομικό) στο ισόγειο ή να βάλω υδραυλικό τζάκι χωρίς πυρολυτικό λέβητα.

Θα υπάρχει και στα δύο συστήματα δοχείο αδρανείας περί τα 1000L με in tank για ΖΝΧ.

Τώρα όπως το βλέπω εγώ με τον πυρόλυσης θα έχω περισσότερο έλεγχο μιας και θα ανάβω όσα ξύλα χρειάζεται για να ανεβάσω Χ θερμοκρασίες στο δοχείο.
Με το τζάκι δεν θα μπορώ να το ανάψω αν οι θερμοκρασίες στο δοχείο είναι ήδη ψηλές άρα "χάνεις" το τζάκι.

Από οικονομικής πλευράς...τι γίνεται???
Από θέματα εγκατάστασης και ευκολίας συντήρησης και καθαρισμού??
Κατανάλωση σε ξύλα του πυρολυτικού από το τζάκι το υδραυλικό???
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Christos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77688 από χρηστος8

Christos έγραψε: Αρχίζω τώρα την κατασκευή καινούργιας κατοικίας και είμαι σε ένα σχετικό δίλημμα όσο αφορά το σύστημα θέρμανσης.

Θα υπάρχει ενδοδαπέδια σε σπίτι 200τ.μ. με πολύ καλή μόνωση και ECOBEST τοιχοποιία.

Θα έχω έτσι και αλλιώς τζάκι στο σπίτι και σκέφτομαι αν πρέπει να εγκαταστήσω πυρολυτικό λέβητα στο υπόγειο και αερόθερμο(οικονομικό) στο ισόγειο ή να βάλω υδραυλικό τζάκι χωρίς πυρολυτικό λέβητα.

Θα υπάρχει και στα δύο συστήματα δοχείο αδρανείας περί τα 1000L με in tank για ΖΝΧ.

Τώρα όπως το βλέπω εγώ με τον πυρόλυσης θα έχω περισσότερο έλεγχο μιας και θα ανάβω όσα ξύλα χρειάζεται για να ανεβάσω Χ θερμοκρασίες στο δοχείο.
Με το τζάκι δεν θα μπορώ να το ανάψω αν οι θερμοκρασίες στο δοχείο είναι ήδη ψηλές άρα "χάνεις" το τζάκι.

Από οικονομικής πλευράς...τι γίνεται???
Από θέματα εγκατάστασης και ευκολίας συντήρησης και καθαρισμού??
Κατανάλωση σε ξύλα του πυρολυτικού από το τζάκι το υδραυλικό???




Χρηστο στην θεση σου θα εβαζα εναν vigas 25-31 kw λεβητα πυρολυσης που εχει δυο χιλιαρικα.

Συν ενα οικονομικο invicta με εναλλακτη και βεντιλατερ που εχει λιγοτερο απο χιλιαρικο...foyer οχι κασετα.

Με 6 χιλιαρικα περιπου εχεις και τα δυο.

Με τον vigas και 1000αρι δοχειο σε επιδαπεδια υπολογισε max 2 γεμισματα την ημερα...δεν θα χρειαστεις παραπανω μια και θα εχεις εξαιρετικη μονωση.

Σκεψου στο τζακι ποσα γεμισματα πρεπει να κανεις ημερησιως!!!

Επισης το τζακι νερου για να κραταει το δοχειο ζεστο πρεπει υποχρεωτικα να το αναψεις...τι γινεται αν εσυ με 18 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια, μεσα στο σπιτι χρειαζεσαι ελαχιστη η και καθολου θερμανση;;;

Θα εισαι αναγκασμενος να βγαζεις ρουχα απο την ζεστη μεσα στο σπιτι...γιατι να μην ειναι κυρια θερμανση ο ξυλολεβητας και να αναβεις το τζακι οποτε γουσταρεις εσυ;;;

Ο ξυλολεβητας στον φυσικο του χωρο, το λεβητοστασιο μπορει να καιει αν το θελεις και το καλοκαιρι για να εχεις μονο ζεστα νερα χρησης στο tank in tank...τζαμπα ΖΝΧ θα εχεις...

Με 1000 στην θεση σου, θα εβαζα ξυλολεβητα πυρολυσης...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77690 από dimlyk
για μενα δεν υπαρχει συγκριση τζακιου με λεβητα απ την στιγμη που δεν καταφευγεις σε λυσεις αναγκης
απλα λεβητας εξω απ το σπιτι ...φυσικα το κοστος ειναι διπλασιο σχεδον μια και θες και τα δυο .
και μια και τα πολλα στα ειπε ο χρηστος και μια και εισαι σε σταδιο κατασκευης αυτο που θα προτεινα θα ηταν να δεις και την λυση της αντλιας θερμοτητας και του ηλιακου σε συνδυασμο η οχι με την θερμανση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77693 από χρηστος8
Δημητρη εχεις απολυτο δικιο...η αντλια θερμοτητας ειναι εξαιρετικη, ειδικα σε σπιτια με επιδαπεδια.
Προφανως ομως ο φιλος για να ψαχνει τις λυσεις με ξυλα εχει ευκολη προσβαση σε αυτα και λογικα τα βρισκει και οικονομικα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77696 από agge72
Χρηστο8 στο vigas γνωριζεις αν μπωρουμε να προσαρμοσουμε ευκολα αλλου ειδος καυστηρα?
Γιατι πιστευω ειναι πολλη δεσμευτικο να μην μπωρουμε να καψουμε κατι αλλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #77706 από χρηστος8

agge72 έγραψε: Χρηστο8 στο vigas γνωριζεις αν μπωρουμε να προσαρμοσουμε ευκολα αλλου ειδος καυστηρα?
Γιατι πιστευω ειναι πολλη δεσμευτικο να μην μπωρουμε να καψουμε κατι αλλο.




Για αλλο καυστηρα δε ξερω...παντως υπαρχει ετοιμος λεβητας vigas 18dp-32kw ξυλου πελλετ με 4300 κομπλε.
Με αλλαγη διακοπτη καις απο πελλετ ξυλα η και αντιστροφα.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ