Aλλαγή λέβητα ξύλου με λέβητα υγραερίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68288 από soentall
Kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολα τα μελη του energ.gr.θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω θεμα.Μενω στον νομο Πελλας καταρχην οπου εχουμε οχι και τοσο καλους χειμωνες.Αυτη τη στιγμη εχω εναν ξυλολεβητα 120,000kcal οπου τον χρησιμοποιω για την θερμανση δυο σπιτιων.Το ενα 120 τετραγωνικα με καλες μονωσεις και ενα περιπου στα 80 τετραγωνικα παλαια κατασκευη με οχι καλη μονωση.Η ετησια καταναλωση μου σε ξυλα ανερχεται σε 35 περιπου τονους.Δεν ξερω αν ειναι πολλα η λιγα αλλα καθε χρονο η καταναλωση μου ειναι σχεδον ιδια με μικρες αποκλισεις.Το μεγαλο προβλημα μου ειναι η ολη διαδικασια για την αποθηκευση.Οχι τοσο για την δυσκολια αυτης της δουλειας οσο για την ελειψη χωρου που κανει την ολη διαδικασια 100 φορες δυσκολοτερη.Σκεφτηκα κατι με λεβητα υγραεριου.Δεν ξερω αν ειναι οικονομικη λυση η οχι.Αξιζει μια τετοια επενδυση?Τι κοστος εγκαταστασης θα εχω αλλα και το κυριοτερο με τι κοστος υγραεριου περιπου ετησιως θα βγαζω το χειμωνα?Αν ξερει καποιος ας μου πει πεντε πραγματακια γιατι περι υγραεριου δεν γνωριζω τιποτα εκτος απο μικροερευνες μεσω διαδικτιου.Ευχαριστω.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68300 από ΑΛΕΚΟΣ

soentall έγραψε: Kαλησπερα και χρονια πολλα σε ολα τα μελη του energ.gr.θα ηθελα την βοηθεια σας στο παρακατω θεμα.Μενω στον νομο Πελλας καταρχην οπου εχουμε οχι και τοσο καλους χειμωνες.Αυτη τη στιγμη εχω εναν ξυλολεβητα 120,000kcal οπου τον χρησιμοποιω για την θερμανση δυο σπιτιων.Το ενα 120 τετραγωνικα με καλες μονωσεις και ενα περιπου στα 80 τετραγωνικα παλαια κατασκευη με οχι καλη μονωση.Η ετησια καταναλωση μου σε ξυλα ανερχεται σε 35 περιπου τονους.Δεν ξερω αν ειναι πολλα η λιγα αλλα καθε χρονο η καταναλωση μου ειναι σχεδον ιδια με μικρες αποκλισεις.Το μεγαλο προβλημα μου ειναι η ολη διαδικασια για την αποθηκευση.Οχι τοσο για την δυσκολια αυτης της δουλειας οσο για την ελειψη χωρου που κανει την ολη διαδικασια 100 φορες δυσκολοτερη.Σκεφτηκα κατι με λεβητα υγραεριου.Δεν ξερω αν ειναι οικονομικη λυση η οχι.Αξιζει μια τετοια επενδυση?Τι κοστος εγκαταστασης θα εχω αλλα και το κυριοτερο με τι κοστος υγραεριου περιπου ετησιως θα βγαζω το χειμωνα?Αν ξερει καποιος ας μου πει πεντε πραγματακια γιατι περι υγραεριου δεν γνωριζω τιποτα εκτος απο μικροερευνες μεσω διαδικτιου.Ευχαριστω.

35 τονους για 200τ.μ;;;; :woohoo:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soentall

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68319 από χρηστος8
Αλεκο και λιγα ειναι!!!

Το μεγεθος του λεβητα ειναι η αιτια και οχι το σπιτι.

Με 120000 θερμιδες λεβητα αυτα ειναι τα νουμερα.

Ο θαλαμος καυσης του λεβητα ειναι τεραστιος...δεν δουλευει σωστα αν δεν γεμισει ικανοποιητικα.

Οποτε καταλαβαινεις :S

Εδω και 1,5 χρονο που τα λεμε...εχει μαλλιασει η γλωσσα του Ν. Σαμαρα να το λεει.

Μην βαζετε μεγαλους λεβητες...να οι συνεπειες :S



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos, ΑΛΕΚΟΣ, Grecu_, soentall

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68332 από dimlyk
βρε χρηστο δωσε καμμια λυση σαν αυτη που μουλεγες πριν....
γιατι αυτο με το μεγεθος προσωπικα δεν το πολυκαταλαβαινω ... κι ουτε ξερω αν η καταναλωση αυτη ειναι εξωφρενικη .

καλως ηρθες soentall ... ομολογω οτι εισαι μοναδικη περιπτωση σ αυτο το φορουμ :)
οσοι ζητανε ν αλλαξουν κατι ...ζητανε να βαλουν ξυλο πελλετ αντε και καμμια αντλια θερμοτητας... αλλα το αντιθετο...
εξαντλησε ολες τις αλλες πιθανοτητες για βελτιωσεις κι αν δεν πειστεις ...σου λεμε και για τον λεβητα αεριου


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soentall

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68341 από stratis 1
Για τα σπιτια σου θες το πολυ 40000 θερμιδες απο οτι διαβαζω εδω στο φορουμ.
Πιστευω οτι δεν υπαρχει οικονομοκοτερη λυση απο τη βιομαζα.
Δωσε περισσοτερες πληροφοριες μηπως φταιει κατι αλλο.
Παντως με το αεριο το κοστος θερμανσης θα ειναι μεγαλύτερο.
Στην Πελλα εχετε ροδακινα.
Ενας λεβητας βιομαζας που καιει καλαμποκι,τσοφλια η κουκουτσια απο ροδακινα τα οποια θα τα προμηθευόσουν
τονο τονο απο γειτονικο πρατηριο,νομιζω οτι θα ελυνε το προβλημα αποθηκευσης.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by stratis 1.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soentall

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68350 από tofantaraki
αλλαξε τον λεβιτα φιλε μου ,πιος λαλακις στον πουλισε???? :sick: :sick:

200τμ με 40 λεβιτα ξυλου το σπιτι του αδερφου γινετε φουρνοσ μερχι και τα παρα8ιρα ανοιγουμε με μειον 2 βαθμους.

αγορασε λεβιτα βιομασασ και 8α σου πο απο που να αγορασεισ βιομασα στιν πελλα
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": soentall

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ