Τι ξυλολέβητα να πάρω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #63789 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Τι ξυλολέβητα να πάρω;
Με την ευκαιρία του ερωτήματος του φίλου θα ήθελα να πω μερικά πράγματα που αφορούν πρωτίστως τους Ελληνες παραγωγούς κατασκευαστές....


Σήμερα φίλοι μου υπάρχει η τάση στην αγορά να υποστηριχτούν τα Ελληνικά προϊόντα.
Προσπαθήστε να συμπιέσετε τις τιμές για να μπορούμε να τα προτύνουμε ανεπιφίλαχτα.
Αυτό που φοβάμαι και θέλω να τονίσω την προσοχή ιδίως στους νέους επιχηρηματίες είναι να ξεφύγουν από την κερδοσκοπική μιζέρια πολλών από τους προκατόχους τους και να κάνουν την τίμια υπέρβαση απέναντι στην κοινωνία και στους εαυτούς τους.
Επίσης όταν η κοινωνία ζητά Ελληνικά προϊόντα έτσι και ο επιχηρήν θα πρέπει να ζητά πρωτίστως Ελληνικά χέρια για δουλειά.
Επίσης γνωρίζοντας πολλούς μηχανολόγος νομίζω ότι επιτέλους θα πρέπει να αξιοποιηθεί η επιστημονική κατάρτιση τους προς ποιοτικό όφελος των προϊόντων σας και των παροχών σας και να μην μας τους παίρνουν οι ξένοι μέσα από τα χέρια μας....
Μέσα σε λίγους μήνες 3 απο τους καλύτερους μηχανολόγους που γνωρίζω μας τους πήρε...Η Buderus, η Τour Anderson και ο τρίτος μία άλλη Γερμανική εταιρία που ασχολείται με πυρόσβεση και δεν θυμάμαι το όνομα της.
Πολλοί απο εσάς γνωρίζεται πόσο με εξοργίζει όταν πωλούνται στην αγορά προϊόντα που δεν συνοδεύονται με τεχνικά εγχειρίδια....
Αλλά αυτό που εξοργίζει περισσότερο είναι να βλέπω νέα παιδιά ιδίως μηχανικούς και εμπόρους που αντί να αναγνωρίζουν το λάθος, να προσπαθούν επιτιθέμενοι πολιτικάντικα στους μαστόρους, νομίζοντας ότι θα με αποστομώσουν, να αποκρύψουν το λάθος.
Εεεε έτσι δεν θα πάμε μπροστά.
Σας ξαναπροτρέπω....
Κάντε την ποιητική πατριωτική υπέρβαση.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by aithio.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69977 από IOSIF
Απαντήθηκε από IOSIF στο θέμα ΑΓΟΡΑ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ
Καλημέρα σας παιδιά , θα ήθελα βοήθεια στην επιλογή ξυλολέβητα από αυτούς που γνωρίζουν.Πρέπει όμως να τον πάρω από κάποια εταιρεία συγκεκριμένα, αλλα δεν έχω καθόλου γνωσεις πάνω στο θέμα.Η εταιρεία είναι η www.build.gr. Εάν μπορεί κάποιος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα
Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69984 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα ΑΓΟΡΑ ΞΥΛΟΛΕΒΗΤΑ
Χωρις να εξετασουμε τις αναγκες σου (θερμιδες που απαιτουνται) και τον λογο που θελεις αποκλειστικα να αγορασεις απο εκει, θα σου πω οτι υπαρχουν αρκετα καλυτεροι λεβητες στην αγορα! Ο Ferroli ειναι γνωστος και για καυση ξυλου πολυ περιορισμενος σε δυνατοτητα και αποδοση!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69991 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα τι λεβήτα να πάρω?

γεωργιος έγραψε: και για τα δυο διαμερισματα
260 μ2
παρε εναν 44 KW σε καλυπτει
αξια γυρω στα 1000 με 1200 ευρω

Εχω κανει 1 χρονο στις Φερες και εχει κρυο φιλε,μόνωση δεν έχει 1979 και ταράτσα 260 τ.μ 44kw λιγα ειναι,αν πας σε burnit,50ρη το λιγοτερο και 2 750ρια μπαφερ η 70ρη και παλι 1500 λιτρα δοχειο,τα 90kw πολλα ειναι!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78315 από nikosp0
Απαντήθηκε από nikosp0 στο θέμα Τι ξυλολέβητα να πάρω;
Γειά σας. Ψάχνω για λέβητα ξύλου και μέχρι τώρα είμαι ανάμεσα στους:
viadrus u22 μαντεμένιος 45kw (με πορτάκι για φυσική ροή αέρα)
saturn caltherm 45F χαλύβδινος με ανεμιστήρα και
Βιοσωλ Εστία μαντεμένιος με ανεμιστήρα.
Έχει κάποιος άποψη για τους παραπάνω; Τον viadrus τον έχω δει από κοντά και με προβλημάτισε που όταν άνοιγες την πόρτα για γέμισμα έβγαζε πολύ καπνό. Αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο.
Ευχαριστώ πολύ.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kosmidis80

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78324 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Τι ξυλολέβητα να πάρω;
Καλως ηρθες στο φορουμ.

Σχετικα με τους τρεις λεβητες που λες, εγω θα σου ελεγα τον σατουρν, καλυτερα μην μπλεκεις με μαντεμενιο γιατι θα σε κουρασει παρα πολυ στο καθαρισμα, ειδικα αν θα εχεις χλωρα ξυλα.

Οπως και να εχει, εφοσον προσανατολιζεσαι σε απλο ξυλολεβητα καιι οχι πυρολυσης, υπαρχουν πολλες επιλογες και διαφορες ποιοτικα κατασκευες! Μια ακομη λυση μπορει να ειναι ο burnit, αλλη μια ο baumyl που εχω εγω, χαλκοθερμ, μαβιλ κα.

Οπως και να εχει και οτι και αν διαλεξεις, αν εχει βεντιλατερ φροντισε να ειναι ελεγχομενης καυσης και οχι με απλο ποτενσιομετρο να φυσαει δηλαδη σε μια ταχυτητα που θα επιλεγεις! Πολυ σημαντικο για την καταναλωση.

Αν θελεις να δεις ακριβως τι εννοω μπορεις να δεις την παρουσιαση του δικου μου λεβητα και πως το εκανα!
Σε ποια περιοχη βρισκεσαι?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ