Τι μέσο θέρμανσης να βάλω;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57682 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Τι μέσο θέρμανσης να βάλω;
+1 Φωκίωνα γιατί είσαι αλάνι και επειδή τρέχεις να βοηθήσεις :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57683 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Τι μέσο θέρμανσης να βάλω;
Προσπαθω σε οσα ξερω και μαθαινω στη πορεια να "ξεχρεωσω" τη βοηθεια που δεχτηκα κι εγω εδω σε αυτο το φορουμ

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57685 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Τι μέσο θέρμανσης να βάλω;
Και γώ το ίδιο προσπαθώ να κάνω μα στη διαδικασία του να βοηθάς μαθαίνεις ακόμη περισσότερα και άντε πάλι να ξεχρεώσεις !! :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57695 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Τι μέσο θέρμανσης να βάλω;
To πελλετ είναι πιο καθαρό στην μεταφορά και αποθήκευση και προσφέρει μια κάποια αυτονομία, ανάλογα με το σιλό. Από την άλλη είναι σαφώς πιο ακριβό.
Το ξύλο είναι μεν πιο φτηνό, αλλά αν δεν έχεις δικά σου ξύλα, πρέπει να βρεις προμηθευτή που τον εμπιστεύεσαι για να μην σε κλέβει σε υγρασίες και ποσότητες.
Το πέλλετ πρέπει να το αποθηκεύσεις μέσα, το ξύλο μπορείς να το αφήσεις και έξω στεγασμένο.

Βασικός παράγοντας είναι οι ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού (αν είναι 300τμ αμόνωτο, κλάφτα), το ποσό που θέλεις να διαθέσεις και το τι μπορείς/διατίθεσαι να κάνεις (έχεις που να αποθηκεύσεις π.χ. 5 τόνους ξύλα ή 4 τόνους πέλλετ? μπορείς/θέλεις να κάνεις το θερμαστή και να βάζεις ξύλα ανα μερικές ώρες στο λέβητα)

Προσωπικά θα έβαζα έναν λέβητα βιομάζας (και πέλλετ και ξύλο και ότι-να-ναι) για σχετική ανεξαρτησία απο ένα συγκεκριμένο καύσιμο. Υπάρχουν και ελληνικά προιόντα, μερικά και σε καλές τίμες, αλλά το καίω-τα-πάντα επιβαρύνει την απόδοση του μηχανήματος.

Επίσης, συμφωνώ απόλυτα με τον dimlyk, λέβητας για κύρια θέρμανση.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sp4wN

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57697 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Τι μέσο θέρμανσης να βάλω;

Sp4wN έγραψε: Και γώ το ίδιο προσπαθώ να κάνω μα στη διαδικασία του να βοηθάς μαθαίνεις ακόμη περισσότερα και άντε πάλι να ξεχρεώσεις !! :P


ουτε η τροικα ναμασταν :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Fokion

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #57929 από eightball2020
Απαντήθηκε από eightball2020 στο θέμα Τι μέσο θέρμανσης να βάλω;
Λοιπόν,παρουσίαση του σπιτιού έχω κάνει κ το από που είμαι αλλά θα τα κάνω μια επανάληψη για να έχετε μια ολοκληρωμένη εικόνα μήπως κ καταλήξω κάπου.
Έχουμε κ λέμε. Μένω σε χωριό στην Άρτα, μονοκατοικία,105 τ.μ, από μόνωση έχω κέλυφος κ ενεργειακά θερμοδιακοπτωμενα triplex αλουμινια, με σκεπή με κεραμυδια κ φελιζολ, από χώρο έχω άπλετο για να στοιβαξω ξύλα,υπάρχει σκεπαστρο, κ έχω ήδη 5 τόνους ξύλα, τα χέρια μας πιανουνε μιας κ ο πατέρας δούλευε στον ΟΤΕ κ γνωρίζει από Ηλεκτρολογικά, το λεβητα πετρελαίου τον καθαρίζουμε μόνοι όπως κ το τζάκι,εχθές πχ λόγω γιορτής είχαμε το καλοριφέρ αναμενο στους 16 κ το σπίτι είχε από 22 έως 17 όπου 17 είχε το δωμάτιο των γονιών και είχαμε κλειστεί την πόρτα λόγω καπνού από τσιγάρα. Οπότε από μόνωση σχετικά είμαστε καλα μιας κ το σπίτι ειναι του 1982. Προχθές έμαθα οτι γνωστός μου είχε λεβητα ξύλου βόρειας προέλευσης κ έκαψε πέρυσι 3 -4 τόνους και τον λεβητα τον πήρε 1500 ευρώ κ μαζι με εγκατάσταση πήγε 2000 ευρώ. Οπότε μπήκα σε σκέψεις. Διάβασα κ αυτά περί τζακιου αεροθερμου κ λεβητα βιομάζας τον 45 αρη που έχουν κάποιοι εδώ κ έχω μπερδευτεί. Επίσης έχω τρέιλερ κ ξύλα δικά μου για 3 -4 χρονια, ίσως κ 5. Αυτά. Ελπίζω να μειωθούν οι επιλογές μου. Αα κ κάτι άλλο, φίλος του πεθερου μου έχει λεβητα πελετ κ ενώ ξόδευε 3000 ευρώ σε πετρέλαιο τωρα ξοδεύει 700 αλλά έχει σταθερή θερμοκρασία 20-25 βαθμούς. Τα φώτα σας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ