Προτάσεις για λέβητα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56127 από valantis13
Προτάσεις για λέβητα pellet δημιουργήθηκε από valantis13
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
είναι καιρός που σας διαβάζω και τώρα είπα να γράψω το πρώτο μου πόστ
καταρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια
Μένω σε μία μεζονέτα 5-ετίας στο μελισσοχώρι θασσαλονίκης( για όποιον δε ξέρει έχουμε μια μέση διάφορα προς τα κάτω 5-6 βαθμών σε σχέση με τη πόλη.
Είναι ισόγειο - 1- 2. απο 55τμ ο όροφος, κυρίως χρησιμοποιούμε το 1 και 2
το λεβητοστάσιο είναι στο ισόγειο.
έχω τζάκι στο 1ο που δε χρησιμοποιώ
Στην αρχή είχα πει να κάνω το τζακι ενεργειακό και να το συνδέσω στο καλοριφέρ για να εχω και ζεστό νερό αλλά έχω την εντύπωση οτι θα χρειαστεί πολύ σπάσιμο και κακό όποτε μάλλον όχι

έτσι τείνω προς λέβητα πέλετ ο οποίος θέλω να με καλύψει 100% ως προς τις ανάγκες θέρμανσης και ζεστού νερού.
κάποιον συγκεκριμένο δεν έχω στο μυαλό μου, οπότε περιμένω τις προτάσεις σας
ευχαριστώ εκ των προτέρων
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56137 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Προτάσεις για λέβητα pellet
καλως ηρθες Βαλαντη και καλη διαμονη
δεν συνηθιζουμε να κανουμε προτασεις αγορας
αλλα αν ριξεις μια ματια στο φορουμ θα καταλαβεις
τι πρεπει να αποφυγεις και κυριως να αποφυγεις αρκετες κακοτοπιες
και δυσβατα μονοπατια :)
25 kw σε λεβητα θα σε καλυψουν (με προσοχη στα νουμερα ομως)
αν και ο σωστος τροπος ειναι να εχεις μια μελετη θερμανσης
κι απο κει να δεις τις απωλεειες


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56155 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Προτάσεις για λέβητα pellet
Πολύ σωστά σου απάντησε ο dimlyk

Ενας άλλος λόγος για την επιλογή αγοράς λέβητας πέλλετ, είναι και το οικονομικό μέρος [χρήμα] όπως και η εγκατάσταση που θα πρέπει οπωσδήποτε να γίνει απο τεχνικό με εμπειρία στους λέβητες στερεών καυσίμων.

Απο εκεί θα ξεκινήσεις.....και στην συνέχεια τον δρόμο θα τον βρεις. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56226 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Προτάσεις για λέβητα pellet
Φίλε, επειδή τέτοιες γενικότητες διάβαζα κι εγώ και στο τέλος την πάτησα, θα σου πω 2 πραματάκια συγκεκριμένα.

Ξεκίνα από τη μελέτη ενός μηχανικού, όπως πολύ σωστά προτείνει ο dimlyk. Με βάση τις απώλειες θα βρεις το σωστό λέβητα. Σε καμία περίπτωση μην κάνεις υπερβολές (50, 80 kW), γιατί θα σπαταλάς καύσιμο λόγω συχνών επανεκκινήσεων.

Όσον αφορά στο λέβητα, ψάξε να βρεις ευρωπαϊκό, με μεγάλο σιλό, αυτοκαθαριζόμενο, με αισθητήρα λ αν γίνεται (όπως ο Fuzzy Logic) ή τουλάχιστον σιγουρέψου ότι μπορείς να ρυθμίσεις εύκολα την ταχύτητα του ανεμιστήρα. Ναι, κυκλοφορούν και τέτοιοι που δε σου δίνουν τη στοιχειώδη δυνατότητα να ρυθμίσεις την αναλογία αέρα/καυσίμου για να πετύχεις τέλεια καύση και να γλιτώσεις καύσιμο και εκπομπές ρυπών. Σε κάθε περίπτωση ο νόμος επιβάλει να ακολουθούν το πρότυπο ΕΝ 303-5 (κλάση 3 τουλάχιστον) και πρέπει να λάβεις και σχετική βεβαίωση από τον εγκαταστάτη. Επίσης, οφείλει να χορηγήσει βεβαίωση ή ανάλυση αναγνωρισμένου εργαστηρίου ότι σε κατάσταση κανονικής λειτουργίας τηρούνται τα όρια εκπομπών ολικού αέριου οργανικού άνθρακα και σωματιδίων. Ο εγκαταστάτης οφείλει να ακολουθήσει τις οδηγίες εγκατάστασης κατά γράμμα και δυστυχώς θα πρέπει να τον ελέγχεις και να μην τον εμπιστευτείς τυφλά. Είναι καινούρια τεχνολογία και οι περισσότεροι έχουν μαύρα μεσάνυχτα και κάνουν ό,τι τους κατέβει.

Ακόμη, οφείλεις να μεριμνήσεις για την έκδοση φύλλου ελέγχου κατά το πρώτο άναμα. Μ'αυτό θα σιγουρέψεις ότι ρυθμίζει αδειούχος τον καυστήρα και θα δεις χειροπιαστές αποδείξεις ότι δουλεύει σωστά ο λέβητας. Το φύλλο ελέγχου μπορεί να το κόψει καυστηρατζής ή ο μηχανολόγος-εγκαταστάτης. Απαίτησέ το, σε υποχρεώνει και ο νόμος.

Από κει και πέρα, αν αλλάξεις κυκλοφορητή ζήτα έναν "έξυπνο" με inverter. Δεν είναι ακριβοί, αυξομειώνουν αυτόματα τις στροφές τους και εξοικονομούν ρεύμα.

Το καύσιμο που θα επιλέξεις, προτείνω να έχει πιστοποίηση DINplus ή ENplus, για να εξασφαλίσεις σταθερή ποιότητα, ελάχιστη στάχτη, μηδενικό κλίνκερ και αποδεκτά όρια ρύπων.

Διάβασε την ενότητα με τις παρουσιάσεις για να δεις τι παίζει. Ό,τι άλλο θέλεις, εδώ είμαστε.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by DOOM_NX.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Pri

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56406 από valantis13
Απαντήθηκε από valantis13 στο θέμα Προτάσεις για λέβητα pellet
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
μου δώσατε ενα μπούσουλα, θα το ψάξω και θα επανέλθω πιο συγκεκριμένος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.060 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ