Λέβητας με εναλλαγή πετρελαίου - ξύλου

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5040 από Stepenwolf
Έχω καταλήξει ως ιδανική λύση για το σπίτι μου σε ένα λέβητα που συνδυάζει (σε ξεχωριστούς χώρους καύσης) πετρέλαιο-ξύλο κατ'επιλογή και με αυτόματη εναλλαγή. Η Kiturami έχει δύο πολύ ενδιαφέροντα μοντέλα το KRM 30 και KRM 70. Δυστυχώς, ο πρώτος είναι πολύ λίγος για το σπίτι μου (μόλις 17.000 θερμίδες στο πετρέλαιο) και ο δεύτερος πολύ μεγάλος (70.000 θερμίδες στο πετρέλαιο). Κρίμα που δεν έχουν και κάποια ενδιάμεσα μοντέλα (χρειάζομαι περι τις 22-25 χιλιάδες θερμίδες).
ΕΡΩΤΗΣΗ: Έχει κανείς υπόψιν κάποιο παρόμοιο λέβητα άλλης μάρκας, που να καίει με αυτόματη ή χειροκίνητη εναλλαγή, πετρέλαιο και ξύλο, σε χωριστούς θαλάμους καύσης???

(Στη φωτό το εσωτερικό του Kiturami KRM 30,όπου φαίνονται οι δύο ξεχωριστοί θάλαμοι καύσης για πετρέλαιο και ξύλο)

Συνημμένα:
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stepenwolf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5078 από Asteris
Υποτίθεται ότι το πετρέλαιο το θες για τις βραδυνές ώρες που έχουν καεί τα ξύλα, οπότε και παίρνει ο πετρελαίου αυτόματα. Σε τέτοιες συνθήκες μάλλον δεν θες όλες τις θερμίδες του 2ου καυστήρα, υποτίθεται θα ζητάς θέρμανση 2-3 βαθμών πιό κάτω από την μέρα, οπότε μειωμένες απαιτήσεις. Συν το ότι θα ζητάς θέρμανση μόνο στις κρεββατοκάμαρες, η σαλοκουζίνα δεν χρειάζεται να ζεσταίνεται (ή τουλάχιστον την αφήνεις στους 17-18 και αυτήν). Οπότε από 23.000 στις 17.000 kcal νομίζω ότι καλύπτεσαι...

Εγώ έχω σκέτο πετρελαίου Kiturami. Αν είχα λίγο παραπάνω μυαλό τότε που τον έβαλε ο εργολάβος, θα έβαζα τον KRM με 200-300€ παραπάνω και τώρα θα γλύτωνα τα 3.000€ που έδωσα για τα τζάκια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5094 από Stepenwolf

Asteris έγραψε: Υποτίθεται ότι το πετρέλαιο το θες για τις βραδυνές ώρες που έχουν καεί τα ξύλα, οπότε και παίρνει ο πετρελαίου αυτόματα. Σε τέτοιες συνθήκες μάλλον δεν θες όλες τις θερμίδες του 2ου καυστήρα, υποτίθεται θα ζητάς θέρμανση 2-3 βαθμών πιό κάτω από την μέρα, οπότε μειωμένες απαιτήσεις. Συν το ότι θα ζητάς θέρμανση μόνο στις κρεββατοκάμαρες, η σαλοκουζίνα δεν χρειάζεται να ζεσταίνεται (ή τουλάχιστον την αφήνεις στους 17-18 και αυτήν). Οπότε από 23.000 στις 17.000 kcal νομίζω ότι καλύπτεσαι...

Εγώ έχω σκέτο πετρελαίου Kiturami. Αν είχα λίγο παραπάνω μυαλό τότε που τον έβαλε ο εργολάβος, θα έβαζα τον KRM με 200-300€ παραπάνω και τώρα θα γλύτωνα τα 3.000€ που έδωσα για τα τζάκια...

.

Αρχικά η χρήση θα είναι αυτη που περιγράφεις, όμως οι γονείς μου είναι ηλικιωμένοι και δεν ξέρεις τι ξημερώνει κι αν αύριο ο πατέρας μου θα μπορει να ανεβοκατεβαίνει να βαζει ξύλα, οποτε θέλω να μπορω να βασιστώ και μόνο στο πετρέλαιο αν χρειαστεί.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5115 από Asteris
Νομίζω ότι μπορεί να βασιστεί με 17.000. Αν κάνει ψοφόκρυο, ας κλείσουν τα σώματα σε κάποια δωμάτια, ή ακόμα καλύτερα βάλτε θερμοβάνες που έχουν δικό τους θερμοστάτη σε κάθε σώμα. Θα μπορείτε να έχετε άλλη θερμοκρασία σε κάθε χώρο, ή με μισή στροφή να τα κλείνετε και τελείως. 8€ η μία κάνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5123 από Stepenwolf

Asteris έγραψε: Νομίζω ότι μπορεί να βασιστεί με 17.000. Αν κάνει ψοφόκρυο, ας κλείσουν τα σώματα σε κάποια δωμάτια, ή ακόμα καλύτερα βάλτε θερμοβάνες που έχουν δικό τους θερμοστάτη σε κάθε σώμα. Θα μπορείτε να έχετε άλλη θερμοκρασία σε κάθε χώρο, ή με μισή στροφή να τα κλείνετε και τελείως. 8€ η μία κάνει...


Αν δεν μπορέσω να βρω κάτι αντίστοιχο με τον Kiturami αλλά περισσότερες θερμίδες, τότε πιθανόν να πάρω αυτόν.
Αλλά θα είναι συμβιβασμός και ρίσκο, το πατρικό μου βρίσκεται στην πιό κρύα τοποθεσία της Καστοριάς, βόρεια, δίπλα σε λίμνη (που εδώ και μέρες είναι παγωμένη=κατάψυξη), σε σημείο που ο ήλιος το βλέπει λίγο, συνθήκες που δεν αντιμετωπίζονται με μεσοβέζικες λύσεις...
Μου κάνει εντύπωση πάντως, που η Kiturami δεν έχει μεσαίους λέβητες αφενός, και που δεν υπάρχουν (απόσο έψαξα ως τώρα)άλλες αντίστοιχες υλοποιήσεις άλλων κατασκευαστών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #5135 από jnet
Πόσο σίγουρος είσαι οτι 17000 δεν σου κάνουν για το σπίτι?

Επιπλέον μπορείς να δείς αντιστοιχες λύσεις σε ΑΤΜΟS Με πυρόλυση και επιπλεον θέση για καυστήρα (πετρέλαιο,πελλετ,αεριο) αλλά είναι λίγο τσουχτεροί.

Αλήθεια πόσο βγαίνουν οι συγκεκεριμένοι που αναφέρεις?

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ