Τα kW διαφοροποιούνται ανάλογα με το καύσιμο;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54187 από egglezos

dimlyk έγραψε: πολυ καλη η παρουσιαση κε Σαμαρα
να σημειωσω μονο οτι η διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα δεν ειναι επιβεβλημενη αλλα συνηθης πρακτικη


συγνωμη για να μην παρεξηγουμε τα πραγματα: αλλο η διακοπτομενη λειτουργια της θερμανσης (του σπιτιου, της εγκαταστασης, κτλ, δηλαδη δουλευω απο τις 7 το πρωι μεχρι τις 9 κ.ο.κ) και αλλο η διακοπτομενη λειτουργια του λεβητα, π.χ. πετρελαιο: δινουμε ισχυ σταθερη για 30000 kcal/h και μολις πιασουμε θερμοκρασια ο καυστηρας σβηνει αντι να κοψει ισχυ.

λεβητες πετρελαιου με μεταβαλλομενη λειτουργια μολις προσφατα παρουσιαστηκαν.

λεβητες πελλετας με διακοπτομενη λειτουργια υπαρχουν, πχ ο δικος μας ΜΙΛΕ Βιο.

λεβητες πελλετας με μεταβαλλομενη λειτουργια εχετε δει πολλους συγχρονους

λεβητες ξυλου με σταθερη λειτουργια εχετε δει

λεβητες ξυλου με μεταβαλλομενη λειτουργια (ΟΧΙ ΔΙΑΚΟΠΤΟΜΕΝΗ) εχετε ολοι δει...ειναι αυτοι οι χαζοι λεβητες που λετε με το αλυσιδακι μπροστα (και ας τους σνομπαρετε)...η με ηλεκτρονικα ελεγχομενο κλαπε εισοδου αερα ... πχ Windhager LogWIN (wood modulation 50-100%)

λεβητες ξυλου με διακοπτομενη λειτουργια...εγω δεν εχω δει...και δεν θελω να δω γιατι ξερω τι θα δω...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54189 από Grecu_

egglezos έγραψε: λεβητες ξυλου με διακοπτομενη λειτουργια...εγω δεν εχω δει...και δεν θελω να δω γιατι ξερω τι θα δω...


Γιατί όχι? Βάλε ξύλα, βγάλε ξύλα, με αυτοματισμό ανθρωποθερμοστάτη :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54194 από dimlyk
εγω θα συνεχισω :)
αυτη η διακοπτομενη λειτουγια σαν παροσαυξηση δεν ειναι πανω απο 10% στις μελετες

και ο λογος που επιμενω ειναι οτι μεσα απ αυτες τις συζητησεις θα καταλαβει ο κοσμος οτι ο υπερδιαστολογημενος λεβητας του δεν ειναι και τοσο υπεριαστασολογημενος αλλα υπαρχει μια λογικη γι αυτο ...γιατι αυτη την στιγμη πολλοι κοντευουν να φτασουν στο ακριβως αντιθετο σημειο ....
την υποδιαστασολογηση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54201 από egglezos

dimlyk έγραψε: εγω θα συνεχισω :)
αυτη η διακοπτομενη λειτουγια σαν παροσαυξηση δεν ειναι πανω απο 10% στις μελετες

και ο λογος που επιμενω ειναι οτι μεσα απ αυτες τις συζητησεις θα καταλαβει ο κοσμος οτι ο υπερδιαστολογημενος λεβητας του δεν ειναι και τοσο υπεριαστασολογημενος αλλα υπαρχει μια λογικη γι αυτο ...γιατι αυτη την στιγμη πολλοι κοντευουν να φτασουν στο ακριβως αντιθετο σημειο ....
την υποδιαστασολογηση


η μελετη θερμικων απωλειων δεν πρεπει να εχει προσαυξηση, εκτος και αν εχει για περιθωριο λαθους. Και ενα 10% σωστα ειναι μεμπτο.

Αλλα, οταν επιλεγουμε λεβητα, πρεπει να αναγραφεται διπλα το ποσοστο προσαυξησης και το καυσιμο για το οποιο το κανουμε ΄΄η οχι. Και αυτο δεν θα γινει στην μελετη θερμικων απωλειων αλλα στην μελετη θερμανσης που σας δινει ο εμπορος η εγω για παραδειγμα...

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #54225 από dimlyk
πολυ σωστη διευκρινηση
συνηθως μπερδευουμε την μελετη θερμομονωσης που δεν εχει καμμια προσαυξηση και ο ρολος της ειναι να μας προτεινει με τι ειδους (παχους) μονωτικα θα επιτυχουμε το ζητουμενο αποτελεσμα
με την μελετη θερμικων απωλειων που πρεπει να μας δινει τις απωλειες με βαση του τι πραγματικα κατασκευαστηκε ... και η οποια ειναι μερος τις συνολικης μελετης θερμανσης
και φυσικα σε καθε μελετη θερμανσης αναφερεται και το καυσιμο
σ αυτη την μελετη θερμικων απωλειων υπολογιζονται και οι προσαυξησεις (10-30%) για διακοπτομενη λειτουργια της θερμανσης για καθε χωρο χωριστα
στην συνεχεια ακολουθει ο υπολογισμος του μεγεθους του λεβητα με καποιες ενδεχομενως προσαυξησεις τησ ταξης του 10%


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ