Σωστή εγκατάσταση λέβητα pellet

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43862 από Diplomatis
Έλεγα μήπως θα ήταν φρόνιμο να γίνει μία παρουσίαση για το πως γίνεται η σωστή εγκατάσταση λέβητα pellet σε παράλληλη σύνδεση με το λέβητα πετρελαίου (όπως κάνουν οι περισσότεροι νομίζω).
Δηλαδή ας πούμε:
α) Πρέπει να μπει τρίοδη και που ακριβώς.
β) δοχείο αδράνειας πρέπει να μπει και πως θα συνδεθεί.
γ) η καμινάδα αν χρησιμοποιηθεί η υπάρχουσα του λέβητα πετρελαίου πως πρέπει να συνδεθεί.
δ) ο θερμοστάτης χώρου που να δίνει εντολή στο κυκλοφορητή ή στο λέβητα.
Και ότι άλλο νομίζουν οι ειδικοί ότι πρέπει να αναφερθεί ώστε οι υπόλοιποι να γνωρίζουν τι θα πρέπει να απαιτήσουν από τον εγκαταστάτη τους.
Με λίγα λόγια να αναφερθούν τα στάνταρτ που χρειάζονται μήπως και γλυτώσουμε λάθη και κακοτεχνίες.
Αν νομίζετε ότι είναι δύσκολο ή περιττό σαν θέμα ... ας αγνοηθεί.
Αν πάλι υπάρχει η άποψη να διαλέξουμε το σωστό μάστορα (υδραυλικό - ηλεκτρολόγο) δυστυχώς (κατά την άποψή μου) λίγοι είναι αυτοί που γνωρίζουν πως να γίνει σωστά μία εγκατάσταση λέβητα βιομάζας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44072 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Σωστή εγκατάσταση λέβητα pellet

Diplomatis έγραψε: γ) η καμινάδα αν χρησιμοποιηθεί η υπάρχουσα του λέβητα πετρελαίου πως πρέπει να συνδεθεί.

Καμινάδα πρέπει να μπει ξεχωριστή. Δεν έχω δει εγκατάσταση με κοινή καμινάδα.
Αν δεν είναι μόνο το σπιράλ κουμπωμένο στο λέβητοστάσιο, μάλλον μπορείς να τους συνδέσεις. Εμένα μου τα έβαλαν ξεχωριστά.

Diplomatis έγραψε: δ) ο θερμοστάτης χώρου που να δίνει εντολή στο κυκλοφορητή ή στο λέβητα.

Εμένα ο λέβητας είχε δικό του θερμοστάτη, οπότε γίνονται όλα αυτοματοποιημένα. Με τη μονάδα ελέγχου του λέβητα συνδέθηκε.

Ξέρω πάντως πως αν δε σε κόβει να ψαχτείς λίγο, μην περιμένεις από το μάστορα τα πάντα. Οι περισσότεροι έχουν άγνοια όσον αφορά τους λέβητες πέλλετ...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ