Λέβητες Tangra

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72534 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Λέβητες Tangra

thomas έγραψε: παντως απο τοτε που εχει αναλαβει ο αντιπροσωπος την υποθεση φαινεται οτι ειναι προθυμος να βοηθησει σε οτιδηποτε αν χρειαστει και υπαρχει εντονο ενδιαφερον για την πορεια του λεβητα,δε λεω.Πιστευω να λυθει το προβλημα γιατι επειται και συνεχεια.

και επειδη το προβλημα δεν λυνοταν με τιποτα ,ο λεβητας εξακολουθουσε και εσβηνε κατα την εναυση κυριως και μερικες φορες εν λειτουργια ,μετα την πρωτοχρονια ηρθε τεχνικος απο το εργοστασιο της TANGRA Βουλγαριας μαζι με ενα ελληνα τεχνικό,o οποιος εκανε καποιες ρυθμισεις,ελυσε και τον καυστηρα και τον καθαρισε ,αφηνοντας να δουλεψει 4-5 ωρες ,ως εκει ολα καλα.Την αλλη μερα ομως το προβλημα εμφανιστηκε παλι...Ειδοποιηθηκε ο αντιπροσωπος-εισαγωγεας ο οποιος ηρθε μαζι με τον βουλγαρο τεχνικο του εργοστασιου και αφου σε αυτο το διαστημα τ0ν 4 ημερων που ξαναηρθε μελετησανε στο εργοστασιο το θεμα μου ,μου τοποθετησε ενα μοτερακι για αερα στην εξοδο του λεβητα (το οποιο το πληρωσα 220 ευρω εγω),στο οριζοντιο που εχω,αλλαχτηκε και ο καυστηρας εκ νεου για καλο και για κακο εγιναν και οι απαραιτητες ρυθμισεις με το συγκεκριμενο πελλετ που εχω, 8 ωρες ειχανε στο σπιτι μου και τον παρακολουθουσανε και απο τοτε εδω και μια βδομαδα περιπου ο λεβητας λειτουργει μια χαρα.Ετσι οπως φαινεται οτι ολα ηταν θεμα καμιναδας ,δεν ξερω,η καμιναδα μου δεν ειχε καθολου ελκυσμό.Παντως η εταιρεια εστειλε 2 μερες το Βουλγαρο τεχνικο απο την Σόφια για την επιλυση του προβληματος και το αφεντικό του ,του ειπε να καθισει ακομα και στην Ελλαδα το βραδυ αλλα ηταν πλεον 9 το βραδυ και ο αντιπροσωπος επρεπε να φυγει.Ευχαριστω ολους που ασχοληθηκαν για την επιλυση του προβληματος μου.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by thomas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX, danis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72586 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Λέβητες Tangra
Ορίστε σοβαρές εταιρίες. Έκατσαν και είδαν το σχέδιο του βεντιλατέρ και βρήκαν λύση και στην πρότειναν, έστω και επί πληρωμή! Όχι σαν την Kiturami που κάνει την Κινέζα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72680 από danis
Απαντήθηκε από danis στο θέμα Λέβητες Tangra

thomas έγραψε:

thomas έγραψε: παντως απο τοτε που εχει αναλαβει ο αντιπροσωπος την υποθεση φαινεται οτι ειναι προθυμος να βοηθησει σε οτιδηποτε αν χρειαστει και υπαρχει εντονο ενδιαφερον για την πορεια του λεβητα,δε λεω.Πιστευω να λυθει το προβλημα γιατι επειται και συνεχεια.

και επειδη το προβλημα δεν λυνοταν με τιποτα ,ο λεβητας εξακολουθουσε και εσβηνε κατα την εναυση κυριως και μερικες φορες εν λειτουργια ,μετα την πρωτοχρονια ηρθε τεχνικος απο το εργοστασιο της TANGRA Βουλγαριας μαζι με ενα ελληνα τεχνικό,o οποιος εκανε καποιες ρυθμισεις,ελυσε και τον καυστηρα και τον καθαρισε ,αφηνοντας να δουλεψει 4-5 ωρες ,ως εκει ολα καλα.Την αλλη μερα ομως το προβλημα εμφανιστηκε παλι...Ειδοποιηθηκε ο αντιπροσωπος-εισαγωγεας ο οποιος ηρθε μαζι με τον βουλγαρο τεχνικο του εργοστασιου και αφου σε αυτο το διαστημα τ0ν 4 ημερων που ξαναηρθε μελετησανε στο εργοστασιο το θεμα μου ,μου τοποθετησε ενα μοτερακι για αερα στην εξοδο του λεβητα (το οποιο το πληρωσα 220 ευρω εγω),στο οριζοντιο που εχω,αλλαχτηκε και ο καυστηρας εκ νεου για καλο και για κακο εγιναν και οι απαραιτητες ρυθμισεις με το συγκεκριμενο πελλετ που εχω, 8 ωρες ειχανε στο σπιτι μου και τον παρακολουθουσανε και απο τοτε εδω και μια βδομαδα περιπου ο λεβητας λειτουργει μια χαρα.Ετσι οπως φαινεται οτι ολα ηταν θεμα καμιναδας ,δεν ξερω,η καμιναδα μου δεν ειχε καθολου ελκυσμό.Παντως η εταιρεια εστειλε 2 μερες το Βουλγαρο τεχνικο απο την Σόφια για την επιλυση του προβληματος και το αφεντικό του ,του ειπε να καθισει ακομα και στην Ελλαδα το βραδυ αλλα ηταν πλεον 9 το βραδυ και ο αντιπροσωπος επρεπε να φυγει.Ευχαριστω ολους που ασχοληθηκαν για την επιλυση του προβληματος μου.


τελικά είδες Thomas ότι το πρόβλημα δεν ήταν από τον λέβητα? κακός βιάστηκες να τον χαρακτηρίσεις τον λέβητα , το πρόβλημα του ελκυσμού της καμινάδας παίζει μεγάλο ρόλο, θα έπρεπε πρώτα να μετρήσετε τον ελκυσμό και μετά να προχωρήσετε σε εγκατάσταση του λέβητα. τώρα που δουλεύει κανονικά γράψε μας σε παρακαλώ αργότερα της εντύπωσης σου για το μηχάνημα…. ( η εταιρία δεν σε παράτησε όπως περίμενες!!!!)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72758 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Λέβητες Tangra

DOOM_NX έγραψε: Ορίστε σοβαρές εταιρίες. Έκατσαν και είδαν το σχέδιο του βεντιλατέρ και βρήκαν λύση και στην πρότειναν, έστω και επί πληρωμή! Όχι σαν την Kiturami που κάνει την Κινέζα.


Παναγιώτη όπως σου είχα γράψει παλιότερα στο δικό σου θέμα , το πρόβλημα και σε εσένα όπως και σε πολλούς εδώ μέσα είναι στην εγκατάσταση του λέβητα και συγκεκριμένα σε αυτόν που το παίζει εγκαταστάτης και δεν ελέγχει πρώτα από όλα τον ελκυσμό της καμινάδας .
Είναι χαζοί οι σοβαροί ευρωπαίοι κατασκευαστές που τοποθετούν αυτό το μαραφέτι στην έξοδο των καυσαερίων ;




Ο ελκυσμός πρέπει να είναι σωστός και σταθερός αλλά στην χώρα του άρπα κόλλα τι περιμένεις ;

tzavars @ yahoo.gr
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #118717 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Λέβητες Tangra
Επανερχομαι μετα από μερικους μηνες για εντυπωσεις σχετικα με την λειτουργια του.Για τους 3-4 μηνες του περσυνου χειμωνα μου εκα νε 2-3 σταματηματα,νομιζω κατά την εναυσή του,προφανωςο κοχλιας δεν εφερε την ποσοτητα που ηθελε ή κατι άλλο κατά την εναυση και σταματησε ,βγαζει μια ενδιξη πελλετ,προφανως κατι τετοιο θα εγινε και στον ένα μηνα τωρα λειτουργιας του μου σταματησε μια φορα .Μετα θελει ενα ανοιγοκλεισιμο και ο κοχλιας φερνει πελλετ αφου είναι σαν να αναβει από την αρχη και με τα περνει ξανα .Δεν ξερω εγω αυτό συμπεραινω ότι μπορει να γινεται.Μπορει να είναι και καποιο λαθος στο λογισμικο του όμως.
Το άλλο παλι το οποιο παρατηρω ,δεν ξερω εσεις σε 2οροφο σπιτι αν σας συμβαινει.
Εχω 2 διαμερισματα 92+125 τμ ,δυο θερμοστατες συνδεδεμενους με τους 2 κυκλοφορητες ,ο λεβητας είναι σταντ μπαι ,λειτουργει μονος του για να ζεσταινει το νερο των 320λιτρων που εχει.Αν δεν ζητησει καποιος θερμοστατης και πεσει το νερο στο καζανι του κατω από καποιες θερμοκρασιες αυτος δουλευει για να ζεστανει το νερο του κατι σαν μπαφερ.
Τωρα ενώ οι κυκλοφορητες είναι ρυθμισμενοι να ανοιγουν στους 60 βαθμους και να κλεινουν στους 58 βαθμους(το βαλανε ετσι μου ειπαν για να δουλευει ψηλα και να μην πεφτει χαμηλα οι θερμοκρασια των νερων και αργει πιο πολύ μου ειπαν,)Εγω όμως βλεπω το αντιθετο ενώ είναι ρυθμισμενο να αρχιζει να δουλευει ο λεβητας όταν το νερο παει στους 60 περιπου βαθμους ,αυτος αρχιζει στους 54 περιπου να ριχνει πελλετ και εκεινη την στιγμη ,προφανως καποιος θερμοστατης θα ανοιγει και ξαφνικα βλεπω τα νερα να πανε στους 40 και εκει πρωτον αργει να αναψει και όταν αναβει πλεον τα νερα εχουν πεσει χαμηλα και όταν είναι να φτασουν στους 60 που ανοιγουν οι κυκλοφορητες εχω κενο στη θερμανση των χωρων,Τι λετε εσεις ; καποια τριοδη θα βοηθουσε να μην γινεται αυτό το αποτομο κατεβασμα των νερων .Ετσι συμβαινει όταν υπαρχουν 2 διαμερισματα σε λεβητες πελλετ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 3 Μήνες πριν #151928 από thomas
Απαντήθηκε από thomas στο θέμα Λέβητες Tangra
και μετα απο 2 χρονια επανερχομαι παλι στο θεμα του λεβητα(που εχουμε μπλεξει γ...ω τα πελλετ τους;) και θελω την βοηθεια σας.Να σας πω και την ολη ιστορια περα από το σημερινο προβλημα.
Αφου ειδα και απο ειδα οτι εσβηνε κατα την εναυση ο Τangra hp 30,ηρθαν τα συνεργεια 3,4 φορες απο Βουλγαρια,επειδη ψαχνομουνα βρηκα μια ακρη με τον αντιπροσωπο τον τοτε, τον Μαρτιο του 2014 παιρνει πισω ολον τον παλιο λεβητα και με μια μικρη επιβαρυνση 600-700 ευρω περιπου ,συν 350 Ε περαστικα (να βγαλουν να βαλουν τον αλλο και να τον στειλω πισω) και βαζω τον Τangra hp 35 aero καινουργιο, που εχει τον Σουηδικο καυστηρα της effecta επανω...τον οποίον ελεγαν δεν εχει προβληματα ,αφου εγκατασταθηκε για 1 κ μισο χρονο εως τον Οκτωβριο του 2015 πηγαινε καλα.Απο τοτε αρχισε τα σβησιματα Alarm ignition (αντισταση)καθε λιγο και λιγακι.Μιλησα με εναν πρωην αντιπροσωπο της TANGRA στην Λαμια και μου λεει οτι η αντισταση ειναι στα τελευταια της (απλη ηταν) και για αυτό δεν αναβει και κανονιζω αρχες Δεκεβριου να βαλουμε μια κεραμικη, Την βαλαμε κ ολα καλα ως προς την αναφλεξη αλλα καθε βδομαδα απο τοτε βγαζει αλαρμ.Αυτος μου λεει φταιει η αρχικη ποσοτητα πελλετ η οποια την εχω αλλαξει πολλες φορες αλλα τιποτα.Οταν σβηνει να φανταστειτε δεν βγαζω το πελλετ το οποιο δεν αναψε και αυτο που ξαναριχνει μετα την επανεκινηση που κανω ,το ριχνω εξω...αυτο το παλιο πελλετ που εχει μεσα και δεν αναψε την δευτερη φορα το αναβει και ολα καλα.Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται γιατι δεν κανει σωστα την εναυση ενώ βαλαμε κεραμικη αντισταση και βγαζει αλαρμ, οσες φορες ειμαι εκει το αναβει κανονικα το πελλετ ,εχω την εντυπωση ότι το κανει όταν είναι κρυος,μπορει να συμβαί νει κατι άλλο ηλεκτρονικο;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ