Θέλω την άποψή σας για λέβητα ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #41025 από papiri
Ζω σε νησί στα βόρεια, το σπίτι μας είναι μονοκατοικία περίπου 80τ.μ. κατασκευής 1970-80, κουφώματα με αρκετά καλή μόνωση. Έχουμε καλοριφέρ πετρελαίου και σκεφτόμαστε να βάλουμε λέβητα ξύλου. Είπαν στον πατέρα μου ότι οι ΑΤΜΟS είναι καλοί και ότι για τα τετραγωνικά μας είναι καλός ένας λέβητας με 5 φέτες.
Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω πληροφορήστε με και προτείνετε κάτι καλό.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #41033 από niknik
80 τμ με καλή μόνωση (στη Θάσο;). Πάρε τον μικρότερο που θα βρεις. Νομίζω ότι κάτω από 15 KW δε βρίσκεις.

Πιο σωστό είναι να μετρήσεις τα σώματα που έχεις. Ψάξε κανά πρόγραμμα στο διαδίκτυο που υπολογίζει τις θερμίδες. Θα μετρήσεις στήλες (μαιάνδρους), πλάτος και ύψος σε χιλιοστά και θα δώσεις στο πρόγραμμα τα δεδομένα αυτά μαζί με θερμοκρασίες προσαγωγής/απαγωγής 80/60 oC και εσωτερική θερμοκρασία 21 oC.

Θα προσθέσεις όλες τις θερμίδες μαζί με το boiler αν έχεις και θα δεις πού βρίσκεσαι.

niknikΣΤΟautomΤΕΛΕΙΑteitheΤΕΛΕΙΑgr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #41038 από papiri
Σαμοθράκη. Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά θέλω κάτι πιο απλό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53555 από papiri
Τελικά το αποφασίσαμε, σήμερα ήρθε ο τεχνίτης να μας κάνει εγκατάσταση ξυλολέβητα Adarad
www.e-gegios.gr/products.php?21
gounaridis.gr/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%C...darad-solidmaster-f/
Έχω την εντύπωση ότι είναι ο 4F.
Μην ρωτάτε πως καταλήξαμε σε αυτόν. Ζω με τους γονείς μου, ο πατέρας μου είναι πολύ παλαιών αρχών, δεν ακούει κανέναν και δεν αφήνει κανέναν να πει την γνώμη του. Όταν.... αποφασίσει να κάνει κάτι χτυπάει όπου να ΄ναι.
Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πει τι ξέρει για τους συγκεκριμένους λέβητες. Αν είναι ο 4F μας αρκεί για 75τμ περίπου;
Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53566 από kosmidis80
Καλημερα,

Αποψη μου οτι με τα χρηματα που κοστιζει μπορει κανεις να παρει καλυτερο μηχανημα! Δεν λεω οτι δεν θα σας ζεστανει, αυτό θα εξαρτηθει απο παραγοντες οπως τα ξερα ξυλα,την σωστη συνδεση κτλ.

Πες τον μπαμπα να προετοιμαστει για μεγαλη πικρα στο καθαρισμα με τον μαντεμενιο που διαλεξε!


Καλο και ζεστο χειμωνα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #53569 από γιαννης δελτα

papiri έγραψε: Τελικά το αποφασίσαμε, σήμερα ήρθε ο τεχνίτης να μας κάνει εγκατάσταση ξυλολέβητα Adarad
www.e-gegios.gr/products.php?21
gounaridis.gr/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B9%C...darad-solidmaster-f/
Έχω την εντύπωση ότι είναι ο 4F.
Μην ρωτάτε πως καταλήξαμε σε αυτόν. Ζω με τους γονείς μου, ο πατέρας μου είναι πολύ παλαιών αρχών, δεν ακούει κανέναν και δεν αφήνει κανέναν να πει την γνώμη του. Όταν.... αποφασίσει να κάνει κάτι χτυπάει όπου να ΄ναι.
Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου πει τι ξέρει για τους συγκεκριμένους λέβητες. Αν είναι ο 4F μας αρκεί για 75τμ περίπου;
Ευχαριστώ.

Αφου ειναι παλαιων αρχων βαλτον να γεμιζει καθε δυο ωρες τον λεβητα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ