Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35335 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

alex5815 έγραψε: 1800 ευρω τον πηρες πολυ καλα ,εγω κοιταζω κατω απο 1950 δεν τον βρηκα


1930 περυσι απο Αθηνα παιδες,το φορτωσα με το φορτηγακι μου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35336 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

pantelis 77 έγραψε: καλησπερα παιδες ηθελα να ρωτησω κατι αλλο το οτι η εξοδος του λεβητα ειναι φ150 θα τραβαει καλα η με το που θα ανοιγω την πορτα για να βαλω ξυλα θα ερχεται ολη η καπνα στα μουτρα μου γιατι εχω δει αλλους λεβητες που εχουν εξοδο φ250


Εξαρταται απο το ποσο υψος καμιναδα εχεις,μονωμενη η αμονωτη,χωρις πολλα τσακισματα δηλ. κουρμπες
και γωνιες και βασικο να καθαριζεις τακτικα τους επιβραδυντες καυσαεριων που εχει στα τουμπο
και τα τουμπο μαζι.
Εγω το εκανα καθε 20 ημερες,ανοιγα τις 2 πεταλουδες,χτυπαγα ελαφρως τους επιβραδυντες,τους εβγαζα εξω
τους καθαριζα,επαιρνα το εργαλειο(δικης μου κατασκευης θα βαλω και φωτο οταν το μαθω)και γινοταν τζαμι.
10-15 λεπτα υποθεση.
Στην αρχη το ειχα με σπιραλ γιατι δεν βρισκαμε τετοια εποχη σωληνες περυσι ηταν δυσευρετες και περιμεναμε στην επομενη παραγγελια αν θυμαμαι καλα και οντως ο καπνος δεν γλυστραγε καλα
ηταν και γυρω στις 45΄΄μοιρες γυρισμενο,υπηρξε ενα θεματακι που λυθηκε βαζοντας σωληνες.

Γενικα ειναι μεγαλο θεμα η σωστη καμιναδα να εχει καλο ελκυσμο που ομως πολλοι και εγω το
περναγα σε δευτερη μοιρα αφου το μονο που με ενοιαζε ηταν η ασφαλεια του λεβητα φοβουμενος αυτα που ακουγα δεξια και αριστερα,για μπαμ και μπουμ!

Παντως το πιο σωστο απο αυτα που εχω διαβασει και μου εχουν πει μαστοροι κ.τ.λ
ειναι καμιναδα μονωμενη inox και πανω απο 4 μετρα.Την πηρα αμονωτη αλλα
που να διαθεσεις πανω απο 250 ευρω για να το αλλαξεις τωρα αφου προηγειται η δοση της εφοριας :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40254 από AndreasX
Απαντήθηκε από AndreasX στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Φίλε Στελάρα έχω διαβάσει αλλού, από κάτοχο ξυλολέβητα, ότι κάθε φορά που έκανε γέμισμα, μετά πήγαινε για μπάνιο. Εσύ τι έχεις δεί; Μπορεί ο ξυλολέβητας να μπει σε καθαρό χώρο και να παραμένει καθαρός; Σε ρωτάω γιατί εγώ λείπω τις περισσότερες ώρες και θα ασχολείται για τα γεμίσματα η γυναίκα μου. Και δεν την αντέχω την παντόφ... εεε την μουρμούρα εννοώ. :blink: :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42214 από gkpap
Απαντήθηκε από gkpap στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

AndreasX έγραψε: Φίλε Στελάρα έχω διαβάσει αλλού, από κάτοχο ξυλολέβητα, ότι κάθε φορά που έκανε γέμισμα, μετά πήγαινε για μπάνιο. Εσύ τι έχεις δεί; Μπορεί ο ξυλολέβητας να μπει σε καθαρό χώρο και να παραμένει καθαρός; Σε ρωτάω γιατί εγώ λείπω τις περισσότερες ώρες και θα ασχολείται για τα γεμίσματα η γυναίκα μου. Και δεν την αντέχω την παντόφ... εεε την μουρμούρα εννοώ. :blink: :)


Kαλησπέρα,καινουργιος στο φορουμ και προσφατα εγκατέστησα τον kf-35.
Αυτό που περιγράφεις φίλε Andrea μου συμβαινει κάθε φορα που ανοιγω την θυριδα τροφοδοσίας βγαίνει πολυ καπνός και ειμαι μεσα στην απογοήτευση.
Η καμινάδα μάλλον είναι το πρόβλημα γιατί χρησιμοποιώ την υπαρχουσα του λεβητα πετρελαίου που υπάρχει στον ίδιο χώρο.
[attachment:2]13112012024.jpg[/attachment]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42790 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami

AndreasX έγραψε: Φίλε Στελάρα έχω διαβάσει αλλού, από κάτοχο ξυλολέβητα, ότι κάθε φορά που έκανε γέμισμα, μετά πήγαινε για μπάνιο. Εσύ τι έχεις δεί; Μπορεί ο ξυλολέβητας να μπει σε καθαρό χώρο και να παραμένει καθαρός; Σε ρωτάω γιατί εγώ λείπω τις περισσότερες ώρες και θα ασχολείται για τα γεμίσματα η γυναίκα μου. Και δεν την αντέχω την παντόφ... εεε την μουρμούρα εννοώ. :blink: :)


Κοιτα να δεις Ανδρεα στην αρχη περσι που τον εβαλα ας πουμε προχειρα γιατι ηταν τελη Νοεμβρη
και εκανε αρκετο κρυο,ειχα και τα μικρα τοτε αρρωστα τον συνδεσα με σπιραλ με αρκετα μεγαλη
καμπυλη διοτι τον εβγαλα μεσα απο το παλιο τζακι που ειχαμε μεσα απο την καμιναδα του
πραγματι ειχα προβλημα στην αρχη που αναβε με τους καπνους.
Λογω και των ξερων ξυλων που εβαζα μεσα και αργοτερα με τις σωληνες βελτιωθηκε αρκετα
αλλα οπως ειπα και πιο πανω καθαρισμα στα τουμπο βοηθαει παρα πολυ. ;)
Στην αρχη πειραματιζομενος κι εγω με το μηχανημα εβγαλα τους επιβραδυντες και πραγματι ο καπνος εβγαινε πιο ευκολα επανω αλλα τους εβαλα παλι σκεφτομενος τον λογο υπαρξης τους,και της αποδοσης φυσικα!

Παιδια με τους ξυλολεβητες υπαρχει αυτο με τον καπνο,αλλου πιο εντονο το φαινομενο αλλου πιο ελαχιστο εξαλλου ξυλο και καπνος πανε μαζι πως να το κανουμε? :unsure:
Οικονομια ειπαμε,ετσι? :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42793 από ΣΤΕΛΑΡΑΣ
Απαντήθηκε από ΣΤΕΛΑΡΑΣ στο θέμα Απ: Ξυλολέβητας Kiturami
Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι την κυριακη που τον αναψα για πρωτη φορα εφετος
τα τρια τελευταια σωματα απο την μεση και κατω ηταν χλιαρα και απο την μεση κι επανω ζεματαγανε? :evil:
Περσι ολα καλα δεν το ειχα ξανα παθει αυτο ολα ζεματαγαν κανονικα αλλα φετιος δεν ξερω τι συνεβησε.Καποιος που να γνωριζει? :S
Α και εξαερωση εγινε 3 φορες κανονικοτατα....
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by ΣΤΕΛΑΡΑΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ