Ξυλολέβητας Kiturami

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Μήνες πριν #117919 από ghost
Απαντήθηκε από ghost στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami

κρις έγραψε: Καλησπέρα πατριώτη. Προχθές την Δευτέρα έκανα μία δεύτερη δοκιμή χωρίς τις σχάρες. Λοιπόν πατριώτη, πρέπει να ξέρεις οτι δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο η ποσότητα όσο η ποιότητα. πολές φορές πετυχαίνεις αυτό που θές με την ποιότητα. Ειδικά με τους ξυλολέβητες, εκτός των άλλων σημαντικό ρόλο παίζει και τι ποιότητα ξύλων χρεισιμοποιείς. Βέβαια όλα τα καίει χωρίς κανένα πρόβλημα ,ακόμα και καλάμια να τον φορτώσεις θα τα κάψει, αλλά άλλη απόδοση έχεις με πολυκαιρικό ''ρεμαίνο'' πεύκο, και άλλο με ελιά ξερή ενός έτους. Άλλη απόδοση θα έχεις με λεύκες και άλλο με ξερόν ευκάλυπτο.
Τελικά πατριώτη να μην τα πολυλογώ, αυτή την φορά χρεισιμοποίησα ξερή ελιά και ξερόν ευκάλυπτο. του έριξα λοιπόν 2 κούτσουρα μεσαίου μεγέθους ελιά ξερή και 2 κούτσουρα ευκάλυπτο ξερό, και με αυτά τα δύο είδη ξύλων, τα αποτελέσματα ήταν καλύτερα. Τους 70 βαθμούς τους έπιασε άνετα.
Τα υπόλοιπα ήταν όπως τα περιέγραψα σε παλαιότερο κείμενο. Μόνον που το σκαμπανέβασμα παρουσιάστηκε και εδώ βέβαια σε ποιό μεγάλη θερμοκρασία. πράγμα που δεν με πειράζει καθόλου μιάς και σταθεροποιείται τελικά.


Καλημερα πατριωτη.
Τελικα ειδες οικονομια με τις αλλαγες?

Βεβαιως και εχεις δικιο οτι οι δοκιμες για να εχουμε σωστη οικονα πρεπει να γινονται με την ιδια ποιοτητα ξυλου.

Τον δοκιμασες και με περισσοτερη ποσοτητα?

Καλες ζεστες και καλο χειμωνα να εχουμε ολοι !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157113 από johnmpeis
Απαντήθηκε από johnmpeis στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Παιδιά καλησπέρα , και εγω καινουριος στο site και θα ηθελα τα φωτα σας σχετικά με την ενναλακτικη του πετρελαιου για την θέρμανση...Κατέληξα σε ξυλολέβητα , είδα πολλούς , αλλα μάλλον θα επιλέξω MAVIL , KITURAMI ή THERMOSTAHL. Βέβαια έχουν κάποιεσ διαφορέσ στο χρήμα , αλλα σε αυτους κατέληξα. Τωρα , το οίκημα που θέλω να ζεστάνω είναι διόροφη διπλοκατοικία στην Πρέβεζα , 100 τ.μ. το κάτω , κατασκευής 1975 με μόνωση απλό φελιζώλ σε διπλό τούβλο,ανοιγόμενα κουφώματα αλουμινίου νέα με διπλά τζάμια , και το επάνω 120 τ.μ. κατσκευής 2005 , με διπλό τούβλο και μόνωση fibran πράσινο , συρόμενα κουφώματα αλουμινίου με διπλα τζάμια , επανω πλάκα και πανω από την πλάκα κεραμίδια.Το οίκημα είναι ελέυθερο ολόγυρα ,και στα 100 μ. από την θάλασσα. Τώρα έχω έναν παλαιό λέβητα πετρελαιου fyrogenis αλλά λόγω του ότι έχω δικά μου ξύλα , θα εγκαταλείψω το πετρέλαιο.Από δουλειά δεν κολώνω , ως τώρα λειτουργω απλό τζακι συστηματικά στον πρώτο όροφο , οπότε καταλαβαίνεται...Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:1.Για μαβιλ και θερμοσταλ μου είπαν ότι το δοχείο αδρανείας θα βοηθήσει στην οικονομία και στην ομαλή λειτουργία των λεβήτων , ενώ για τον κιτουράμιο έμπορος μου είπε ότι δεν χρειάζεται λόγω μεγάλου θαλάμου κα΄υσης... τι ισχύει?2.Τα αξίζει τα παραπάνω χρήματα που κοστίζει από του Ελληνικούς ο Κορεάτικος?Βασικά για Ελληνικό πήγαινα αλλα έχω διαβάσει και πολύ καλές κριτικές και για τον Κορεάτικο.Επίσης με τον kf35 θα μπορώ να ζεστάνω και τα δυο σπίτια? Παιδια βοηθάτε, κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη
Α , και κάτι που ξέχασα , αν χρειάζομαι δοχειο αδρανείας , πόσα λιτρα πρέπει να είναι , γιατί μου είπανε από χωρητικότητες από 500 ως 1500 λίτρα , μέχρι και οτι δεν χρειάζομαι καθόλου.Τι γίνεται? :unsure: :( :dry: :blink:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157142 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
θες να ζεστανεις 200 μ2 ...καλο θα ηταν να ειχες μια μελετη εστω και παλια αν υπηρχε ... εναλλακτικα μετρα τι αποδοση εχουν τα σωματα σου ...αυτο θα βοηθησει στην επιλογη της ισχυος του λεβητα .
το δοχειο στα 30 κβ πρεπει να ειναι 1500 λιτ και σιγουρα βοηθαει και στην καταναλωση και στην ασφαλεια αλλα πρεπει να γινει και σωστη εγκατασταση....αν ο αλλος σου ειπε οτι δεν χρειαζεται επειδη εχει μεγαλο θαλαμο καυσης ειναι απλα ασχετος
αν το κεραμιδι δεν ειναι κολυμπητο και υπαρχει κενο μεταξυ κεραμιδιων και πλακας μια φτηνη μονωση θα ειναι μια χαρα και θα αποσβεστει σε κανα μηνα
λογικα τα 30-35 κβ αρκουν για να ζεστανουν το σπιτι


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnmpeis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157167 από Valo
Απαντήθηκε από Valo στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Πέρα απο τα τμ και την μόνωση που περιγράφεις , εφόσον δεν έχεις μελέτη , ανέφερε τουλάχιστο τον αριθμό των σωμάτων σου καθώς και τον τύπο / διαστάσεις καθε ενός απο αυτά. Οπως σου είπε και ο dimlyk , βάσει της ισχύος αυτών θα κάνεις και την επιλογή του λέβητα συνυπολογίζοντας τυχόν boiler κτλ. Τώρα κατα πόσο τα σώματα επαρκουν ή όχι για τον κάθε χώρο έχει να κάνει με τις απώλειες αυτών , οι οποίες βγαίνουν μόνο με μηχανολογική μελέτη. Εν πάσει περιπτώσει , η ισχύς των σωμάτων θα σε οδηγήσουν σε επιλογή λέβητα και κυκλοφορητή με σχετική ακρίβεια και ίσως θα ήταν καλύτερο να επιλέξεις λέβητα με ένα 15-20% μεγαλύτερο απο την ισχύ των σωμάτων σου. Προτίμησε λέβητα με ανεμιστήρα και controller για ελεγχόμενη καυση , με έλεγχο θερμοκρασίας καυσαερίων , τρίοδη μεταξύ δοχείου και λέβητα και κυκλοφορητη μεταβλητών στροφών εφόσον έχεις αυτονομίες. Εντελώς μπακαλίστικα για την επιλογή δοχείου αδρανείας είναι 50 λίτρα / KW ισχύος , πχ ισχύς σωμάτων 35kw / λέβητας 40kw x 50 = 2000litres , δηλάδή με ένα δοχείο 2000 λίτρων είσαι καλά. Το αν αυτό μπορεί να φορτιστεί θερμικά όταν συγχρόνως τραβάς και νερά για θέρμανση , έχει να κάνει με τα κότσια και τον βαθμό απόδοσης του λέβητα που θα επιλέξεις.
Προσωπικά προτιμώ τους Ελληνικής κατασκευής λέβητες, και επιπλέον για τον έλεγχο της καυσης εξαιρετικός ο controller Z-28zpid σε συνεργασία με ανεμιστήρα της Πολωνικής Tech.

Ακολουθώ την τακτική "Aλλα λέω , άλλα κάνω" Πολύ επιτυχημένη..!
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Valo.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnmpeis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157208 από johnmpeis
Απαντήθηκε από johnmpeis στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
Παιδια καλησπερα.Κατ΄αρχην ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση ανταποκριση στα ερωτηματα μου. Ειμαι εντελως ασχετος με το αντικειμενο και η βοηθεια σας υπερπολυτιμη. Τα σωματα ειναι τύπου πανελ ,εννια στον αριθμο στο επανω σπιτι των 220 τ.μ. και εφτα στο κατω σπιτι των 100 τ.μ. , επισης πανελ. Οι διαστασεις τουσ ποικιλλουν αλλα πιστευω οτι επαρκουν , γιατι με τον πετρελαιολεβητα δεν ειχαμε προβλημα να ζεστανουμε το σπιτι (45000 θερμιδες ο λεβητας).Τώρα η αποδοση εχει καποιο πρακτικο τροπο να βγαινει? Με δοχειο αδρανειας 1000 λιτρα θα ειμαι καλα η οχι , γιατι με το 1500 και το 2000 ξεφευγω πολυ.Τουλαχιστον να εχω μια μεση οδο, να μπορει να το ζεστανει ο λεβητα ς και να εχω και τα πλεονεκτηματα του δοχειου.Και παλι ευχαριστω εκ των προτερων παλικαρια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157253 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ξυλολέβητας Kiturami
120 η 220 ειναι το σπιτι τελικα ....γιατι 100 μ2 εχουν διαφορα :)
ο τροπος που πρεπει να λειτουργει το δοχειο...οσο ο θερμοστατης ζηταει ζεστη στο σπιτι ο λεβηταε στελνει κατευθειαν στα σωματα ...οταν κλεισει ο θερμοστατης ο λεβητας συνεχιζει να δουλευει μια και η καυση του ξυλου δεν ειναι πληρως ελεγχομενη οποτε οτι ενεργεια περισευει παει στο δοχειο ... αυτο ειναι και το κρισιμο σημειο για το μεγεθος του δοχειου γιατι αν ειναι πολυ μικρο η δεν υπαρχει υπαρχει περιπτωση να βρασουν τα νερα ...στην συνεχεια οταν ο θερμοστατης ξαναζητησει θερμανση χρησιμοποιει κατ αρχην τα ζεστα νερα του δοχειου και μετα του λεβητα αν αυτος συνεχιζει να λειτουργει .
το 50 ειναι με βαση τους γερμανικους κανονισμους κι εχει να κανει κυριως με την ασφαλεια ....καποιοι χρησιμοποιουν και χωρις δοχειο αλλα χρειαζεται προσοχη ωστε ο λεβητας να τροδοφοτειται συχνα και με λιγα ξυλα και φυσικα ειναι λαθος και γιατι σε μεγαλο θαβμο ο λεβητας υπολειτουργει και γιατι στηριζονται στα διαφορα ασφαλιστικα αλλα και γιατι η θερμοτητα που παραγεται οταν δεν παει στο σπιτι παει χαμενη ....μ αυτον τον τροπο το δοχειο προσφερει οικονομια ...
καλο θα ηταν παντως να βρεις καποιο μηχανολογο να δει απο κοντα και να κουβεντιασετε ...μπορεις πχ να κρατησεις και τους δυο λεβητες ταυτοχρονα και το δοχειο να παιξει καπως διαφορετικο ρολο
τα παραπανω στα ειπα για να καταλαβεις πως λειτουργει το δοχειο ...σιγουρα μπορεις να βαλεις και λιγο μικροτερο ειδικα αν οπως ειπε ο φιλος πιο πανω ελεγχεις κατα καποιο τροπο την καυση οχι ομως μικροτερο απο 1000-1200 λιτρα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": johnmpeis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ