Βοήθεια για λύση θέρμανσης οικονομική

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38305 από akaliptos66
λεβητας ξυλου
Καλησπερα στα μελη του φορουμ :)
Θα ηθελα την βοηθεια σας για τις παρακατω αποριες μου!
Εχω μια μονοκατοικια 60τμ κατασκευης του '60 με μοναδικη αλλαγη στα κουφωματα που ειναι Europa 500 με διπλα τζαμια.Μεχρι τωρα ειχα και εχω καλοριφερ πετρελαιο με σωματα 5 (παλαιου τυπου με φετες 3στηλα)και σαν καταναλωση ειχα περιπου 1500L -2000L ανα χειμωνα.
Θα ηθελα λοιπον κατι πιο οικονομικο και με βαση αυτο σκεφτομαι για σομπα ξυλου που να συνδεεται με το υπαρχον συστημα και να μπορει να δουλεψει παραλληλα η με λεβητα ξυλου οπως αυτον που βρηκα προσφατα και τον επισυναπτω.
Θα ηθελα να μου πειτε προτασεις-λυσεις οικονομικες γιατι διαβαζοντας εδω και ενα μηνα τις σελιδες του φορουμ μπερδευομαι περισσοτερο.Ο λογος του μπερδεματος ειναι για τα δοχεια αδρανειας,τριοδικες,ασφαλιστικα,δοχεια κλειστου η ανοιχτου τυπου,κυκλοφορητες,ups,κλπ.Δεν καταλαβαινω αν χρειαζονται ολα αυτα η χρειαζονται μερος αυτων.
Ας με διαφωτισει καποιος που εχει την εμπειρια η εχει δοκιμασει καποια λυση εξ αυτων.
Να πω ακομη οτι η κατοικια βρισκεται στο Χαλανδρι Αττικης
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38314 από Fokion
Δικό σου ή νοικι?
χωρο αποθηκευσης εχεις????
εχεις αγοράσει ξυλα ή θα παρεις τωρα?
Θελεις να εχεις ζεστο το σπιτι συγκεκριμενες ωρες?
Οσοι μενουν μπορουν να το αναψουν αν λειπεις??
Η καμιναδα απο που θα βγει? οι γειτωνες?

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38319 από Asteris
Σόμπα ξύλου. Σκέτο. Χωρίς νερά και άλλα παρατρεχάμενα. Για 60τμ τι να συζητάμε τώρα για σύνδεση με καλοριφέρ και λοιπά, δεν υπάρχει λόγος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38347 από akaliptos66
Δικό σου ή νοικι?

δικο μου

χωρο αποθηκευσης εχεις????

κανει ενα Γ ο χωρος του υπογειου με ενα διαδρομο στα 4μ μηκος και 70cm φαρδος ενω στο σημειο που γυριζει εχει το λεβητα πετρελαιου και οι διαστασεις ειναι 2,5 χ 3μ

Θελεις να εχεις ζεστο το σπιτι συγκεκριμενες ωρες?
Οσοι μενουν μπορουν να το αναψουν αν λειπεις??

μενω μονος μου και οταν δουλευα το πετρελαιο το ειχα μονιμα αναμενο και με ρυθμιση στους 20 βαθμους μονιμα. Θα ηθελα οσο γινεται περισσοτερο καθως ειναι παλια κατοικια με οτι αυτο συνεπαγεται

Η καμιναδα απο που θα βγει? οι γειτωνες?

Θα την βγαλω απο φωταγωγο η αν παει κατω στο υπογειο θα βγει μαζι με την καμιναδα του λεβ.πετρελαιου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38359 από akaliptos66

Asteris έγραψε: Σόμπα ξύλου. Σκέτο. Χωρίς νερά και άλλα παρατρεχάμενα. Για 60τμ τι να συζητάμε τώρα για σύνδεση με καλοριφέρ και λοιπά, δεν υπάρχει λόγος.


Αστερη θα με καλυψει λες? Εχω θεμα με υγρασια λογω παλαιοτητας του κτισματος και οι χωροι δεν ειναι ενιαιοι.Σαλονι και χωλ ειναι ενιαια μετα εχει ενα μικρο διαδρομο που οδηγει σε κουζινα υπνοδωματιο μπανιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38361 από GT

akaliptos66 έγραψε:

Asteris έγραψε: Σόμπα ξύλου. Σκέτο. Χωρίς νερά και άλλα παρατρεχάμενα. Για 60τμ τι να συζητάμε τώρα για σύνδεση με καλοριφέρ και λοιπά, δεν υπάρχει λόγος.


Αστερη θα με καλυψει λες? Εχω θεμα με υγρασια λογω παλαιοτητας του κτισματος και οι χωροι δεν ειναι ενιαιοι.Σαλονι και χωλ ειναι ενιαια μετα εχει ενα μικρο διαδρομο που οδηγει σε κουζινα υπνοδωματιο μπανιο


Αν στο χώρο που θα βάλεις τη σόμπα υπάρχει υγρασία, μπορεί να έχεις βελτίωση της κατάστασης.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": akaliptos66

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ