Αλλαγή καυστήρα πετρελαίου

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37457 από moriusakos
Καλησπέρα σας, θα ήθελα την βοήθεια σας να μου πείτε τι θα συνααίφερε να κάνω στο σπίτι στο χωριό έτσι ώστε να μην καίει το καλοριφέρ πετρέλαιο..

Διάβασα κάποια άρθρα, είδα σε κάποια site ότι υπάρχει τρόπος να αλλάξεις καυστήρα ο οποίος θα καίει είτε ξύλα, είτε με ρεύμα, είτε με πάνελ φοτοβολταικά.
Δεν είχα την ευκαιρία να πάω σε κάποιο κατάστημα να ρωτήσω, αλλά βλέποντας εχθές το forum σας, είπα να κάνω εδώ την πρώτη κίνηση.

Το σπίτι είναι κατασκευή του 2005 είναι 2 ορόφων, θερμίδες καυστήρα δεν θυμάμαι και δυστυχώς δεν μπορώ να μάθω άμεσα. Θα ήθελα να μου πείτε τι συμφέρει από όλα αυτά και για τι κόστος μιλάμε σε μετατροπη αλλά και μετέπειτα...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37475 από Fokion
το βασικότερο ειναι το ποσες μερες το χρησιμοποιεις το χειμωνα...
γιατι αν ειναι ενα ΣΚ στη χαση και στη φεξη δε θα αποσβεσεις ποτε τα χρηματα σου

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37480 από moriusakos
Όχι φίλε μου, καθημερινά θα δουλέυει. Οι γονεις μου μενουν μονιμα εκει..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37508 από Fokion
Πολλά μπορεις να κανεις με εξαιρεση ισως το ενεργειακό τζακι με ή χωρις συνδεση με καλοριφερ , οχι γιατι δεν αποδιδει αλλα εχει το κουβαλημα των ξυλων και δεν ξερω καταποσον...

Η πιο "σωστη" λυση ειναι η κεντρική θερμανση με λεβητα "οπως τωρα" με διαφοροποιηση του καυσιμου.

Πιθανες λυσεις
1. ο υπαρχον λεβητας μπορει να ταιριαξει με καυστηρα πελλετ.
2. αντικατασταση του υπαρχοντα λεβητα + καυστηρα με αλλον ειτε ξυλου ( και παλι με τον περιορισμό του κουβαλήματος ) είτε πελλετ, ειτε πυρηνοολεβητα που καιει τα παντα.

Και φυσικά αν ο πετρελαιολεβητας ειναι σε καλή κατασταση και δεν επιλεχθει το (1) μενει συνδεδεμενος παραλληλα καλου κακου...

Απο κει και περα για αλλες λυσεις - καθοτι μιλαμε ουσιαστικά για ας πουμε συμβιβασμους - συμαντικό ρολο παιζει η διαρυθμιση του σπιτιου, λογω της οποιας μπορουν να συζητηθουν κι αλλες λυσεις.

Για φωτοβολταικά - ηλιακα κ.λ.π. δεν εχω γνωσεις, αν και οπως το φανταζομαι απο μονα τους δεν αρκουν.

Για το ηλεκτρικό θα παρει αυξηση απο 1ης 1ου.... χμ.....

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37514 από moriusakos

Fokion έγραψε: Πολλά μπορεις να κανεις με εξαιρεση ισως το ενεργειακό τζακι με ή χωρις συνδεση με καλοριφερ , οχι γιατι δεν αποδιδει αλλα εχει το κουβαλημα των ξυλων και δεν ξερω καταποσον...

Η πιο "σωστη" λυση ειναι η κεντρική θερμανση με λεβητα "οπως τωρα" με διαφοροποιηση του καυσιμου.

Πιθανες λυσεις
1. ο υπαρχον λεβητας μπορει να ταιριαξει με καυστηρα πελλετ.
2. αντικατασταση του υπαρχοντα λεβητα + καυστηρα με αλλον ειτε ξυλου ( και παλι με τον περιορισμό του κουβαλήματος ) είτε πελλετ, ειτε πυρηνοολεβητα που καιει τα παντα.

Και φυσικά αν ο πετρελαιολεβητας ειναι σε καλή κατασταση και δεν επιλεχθει το (1) μενει συνδεδεμενος παραλληλα καλου κακου...


Ωραία!! Αυτό θέλουμε και εμείς, αλλαγή καυσίμου...

Η πρώτη λύση με καυστήρα πελλετ μιλάς τώρα για καύσιμη ύλη pellet που είναι φιξ ξυλάκια (Κάτι που θα είναι επιβάρυνση για το χωριό)
Η δεύτερη πιστεύω είναι καλύτερη λύση γιατί το ξύλο στο χωριό είναι κάτι εύκολο, όπως επίσης και η πυρήνα μιας που έχουμε ελαιοτρυβία κάτω αρκετά.

Μπορείς να μου πεις για τι κόστος μιλάμε για ξυλολέβυτα και τι κόστος για πυρηνολέβητα;
** Ο πυρηνολεβητας θα έχει μοιρωδιές γενικά; Λες να έχουμε παράπονα απτους γειτόνους;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by moriusakos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37517 από Fokion
Κοστολογικά και μαρκες δεν μπορω να σε βοηθησω πλεον αφου ειναι κατι που δεν εχω ασχοληθει

Στην κατηγορία "λεβητες" του φορουμ και ειδικά εκει που λεει "παρουσιασεις" και ποικιλία μοντελων εχει και τιμές αναφερονται...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ