Λέβητας βιομάζας - pellet, αλλά ποιος;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38027 από pvelis
Απαντήθηκε από pvelis στο θέμα Λέβητας βιομάζας - pellet, αλλά ποιος;
Επειδή δεν το έχω μπροστά μου αυτή τη στιγμή το χαρτάκι που μου γράψε θα το τη αύριο και θα πω με σιγουριά αλλά 99% ισχύει και ισχύει και η ετήσια συντήρηση από τους ίδιους.
Να κάνω μια ερώτηση για κάτι που με έχει προβληματίσει λίγο. Διαβάζω στα προσπεκτους για την κατανάλωση ρεύματος:
1)Opop 60w μέση κατανάλωση αλλά δεν ορίζει την κατανάλωση για το αναμα η αν περιλαμβάνει πχ το βεντιλατερ του αέρα
2) fuzylogic 900w το αναμα 200w λειτουργία
3) pelletech λέει απλά ότι το αναμα είναι πολύ μικρό 160w αν θυμάμαι καλά αλλά δεν αναφέρει καθόλου για τη λειτουργία πόσο καίει πχ το μοτέρ του σόλο ο ανεμιστήρας στην έξοδο και αλλά.
Γενικά όσοι έχετε τοποθετήσει πχ πέρσι λεβητΑ όπως αυτοί του θέματος το διαφορά στην κατανάλωση έχετε παρατηρησει;
Σκέφτομαι 24 ώρες λειτουργία και 3 ανάμεσα τη μέρα στον opop βγαίνει 24χ60=1,440kw fuzzy: 200x24+ 3x900= 7,5kw pelletech: άγνωστο...
Διαφωτιστική με σας παρακαλώ γιατί μόλις είχα μια συζήτηση με καυστηραντζη που δεν έχει κάτι να χάσει και με προβλημάτισεε το ρεύμα και με πόσο απόδοση θα έχει μια αλλαγή στα μέρη μας με το πελετ μέση τιμή 330.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38337 από pvelis
Απαντήθηκε από pvelis στο θέμα Λέβητας βιομάζας - pellet, αλλά ποιος;
Το επιβεβαιωνω 120ε η έναρξη για τον fuzzy logic... :(
Τουλάχιστον αυτή είναι η προσφορά που πήρα στην Αττική.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pvelis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39243 από pvelis
Απαντήθηκε από pvelis στο θέμα Λέβητας βιομάζας - pellet, αλλά ποιος;
Παιδιά κανένας με άποψη για την κατανάλωση ρεύματος?

Όσον αφορά την ερώτηση του Χρήστου pellet ή βιομάζα: Όντας ένας από τους πολλούς που έχουν συνηθίσει απλά να ανάβουν τον θερμοστάτη για να ζεσταθούν και να καλούν τον καυστηραντζή μια φορά τον χρόνο για συντήρηση θα πάω κυρίως για το αμέσως λίγο πιο απιτητικό που είναι το πέλλετ.
Σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει και έχω καταλάβει το πέλλετ(τουλάχιστον το καλό) έχει πιο καθαρή καύση από π.χ το πυρηνόξυλο άρα και λιγότερα κατάλοιπα άρα και λιγότερη συντήρηση.
Όμως, επειδή δεν ξέρουμε ποτέ τι θα γίνει με την τιμή του πέλλετ δεν θα ήθελα να εγκλωβιστώ στο παιχνίδι που μπορεί να παίξουν οι πωλητές-διακινητές-κράτος με πιθανή άυξηση τιμής ή φορολογίας. Με λίγα λόγια να έχω εναλλακτικές που ακόμα και με πολύ περισσότερη κούραση-ενασχόληση θα καταφέρω να έχω ζεστή την οικογένεια γιατί όχι τπτ άλλο έχουμε και μωρά παιδιά που δεν υπάρχει λόγος να γίνουν λοκατζήδες για αντοχή στο κρύο :oops: :sick: .

Γιατί λοιπόν άλλη τιμή στη Θεσσαλονίκη ή στη Λάρισσα και άλλη στην Αττική και κυρίως γιατί να μην μπορώ να τον πάρω απο εκεί?
Ξέρω ότι αν αγοράσεις κάποιο προϊον που καλύπτεται από εγγύηση από άλλη χώρα ο τοπικός αντιπρόσωπος είναι υποχρεωμένος να σε υποστηρίξει για είναι παγκόσμια εγγύηση, εδω μιλάμε για διαφορετικό νομό!
Βοηθήστε παιδιά γιατι οι μέρες περνούν και το κρύο (μάλλον) καταφθάνει!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39248 από pvelis
Απαντήθηκε από pvelis στο θέμα Λέβητας βιομάζας - pellet, αλλά ποιος;
Θέλω τη βοήθεια σας: Πήρα σήμερα άλλα 2 τηλέφωνα για τον opop και τα 2 στο νομο Θεσσαλονίκης, ο 1ος τον δίνει 4400+ΦΠΑ = 5412 ο 2ος 5100+φπα=6273 στην Αθήνα βγαίνει στα 4950 (συμπεριλαμβανομένου φπα). Γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος άλλος αντιπρόσωπος στην Αθήνα εκτός από έναν στη Βουλιαγμένης?
Κοίτα που τελικά της Αθήνας είναι ο πιο φθηνός!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #39260 από pvelis
Απαντήθηκε από pvelis στο θέμα Λέβητας βιομάζας - pellet, αλλά ποιος;
Και να σκεφτείς ότι η κοπέλα στο τηλέφωνο ορκίζεται ότι δεν έχουν τιμές στο site τους!!!
Το μόνο που δεν γράφει αν είναι με ΦΠΑ ή όχι οπότε standard εκεί θα πατήσουν και θα πούν ότι δεν ισχύουν.....

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by pvelis. Αιτία: Συμπλήρωση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42018 από red4ever79
παιδια εχω βρει εναν λεβητα απο τον καριωτακη στα κρητη alphatherm 70ari και ενα απο αθηνα k-energy mensa 60ari παλι οπρωτος 6 και ο δευτερος 3 χρονια εγγυηση 3100 και 2500 οι τιμεσ αντιστοιχα θα ηθελα λιγη βοηθεια αν ξερεται κατι για αυτους τους λεβιτες η για καπιον αλλο σε αυτες τισ τιμες ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ