Μία συμβουλή (βοήθεια) συμφορουμίτες

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35447 από tzistsam
Καλησπέρα στο φόρουμ. Θέλω βοήθεια (πιο πολύ κατευθύνσεις) για την επιλογή που πρέπει να κάνω ως αναφορά στην αγορά κάποιου είδους σόμπας - λέβητα, που θα συνδεθεί με καλοριφέρ με καύσιμο πέλετ ή και βιομάζα. Μπαίνω στο φόρουμ ως επισκεπτης καμιά 20αριά μέρες αλλά δεν είχα εγγραφεί διότι ήμουν στην διαδικασία έρευνας αγοράς. Δυστυχώς μ' αυτήν την έρευνα πιο πολύ μπερδεύτηκα παρά αποσαφήνησα κάποια πράγματά. Είμαι ιδιοκτήσιες ενός διαμερίσματος εμβαδού 70τμ, παλιάς κατασκευής (1985), οπότε στην ουσία μηδαμινής μόνωσης. Εκανα κάποιες ανακαινήσεις και εργασίες, στις οποίες άλλαξα κουφώματα με καινούργια συνθετικά, με ενεργειακά τζάμια, ξήλωσα όλες τις υδραυλικές εγκαταστάσεις και τοποθέτησα καινούργιες, άλλαξα σώματα (12.000 θερμίδες) και άφησα αναμονές για μία εναλλακτική πηγή θέρμανσης, εκτός του καυστήρα πετρελαίου που είχε το διαμέρισμα ήδη και είναι καινούργιος (ούτε ένα χρόνο λειτουργίας). Ο προσανατολισμός του είναι καθαρά βορινός και είμαι στον τελευταίο όροφο με εκτεθειμένες όλες τις πλευρές, εκτός του νοτιά που συνορεύει με το κλιμακοστάσιο και τον διάδρομο του ορόφου. Η ταράτσα δεν έχει μόνωση, πέραν μιας υποτυπώδους στεγανοποίησης με ακρυλικό απ' ότι έχω καταλάβει. Με άλλα λόγια κλάφτα χαράλαμπε :( Βρίσκομαι στην Κομοτηνή, που έχει αρκετά κρύο κλίμα. Πέρσι είχαμε βαρύ χειμώνα κανα 2μηνο με θερμοκρασίες το μεσημέρι από -3 εώς και 3 για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δυστυχώς δεν έχω δεδομένα για την καύση του πετρελαίου του διαμερίσματος που μένω πια αλλά υπολογίζω γύρω στον 1,5 τόνο στους 5 μήνες με τα περσινά δεδομένα. Εχω προέγγκριση για το πρόγραμμα εξοικονομώ κατ' οίκον και η αγορά του λέβητα θα μπει μέσα στο πρόγραμμα. Το μπάτζετ αυτήν την στιγμή είναι 3.000 ευρώ, ίσως και λίγο παραπάνω. Θα τοποθετηθεί στο μπαλκόνι και όχι μέσα στον χώρο του σπιτιού. Το μπαλκόνι είναι κλεισμένο με παλιά κουφώματα αλουμινίου που τουλάχιστον κρατάν την βροχή και τον περισσότερο αέρα εκτός του μπαλκονιού. Καμινάδα υπάρχει ήδη λόγο του καυστήρα πετρελαίου και όπως προανέφερα υπάρχουν έτοιμες αναμονές. Τι προτείνεται να εγκαταστήσω? Το ρωτάω για τον εξής απλό λόγο. Χθες ψάχνοντας σε προμηθευτές της περιοχής μου πρότειναν σαν λύση αυτήν την σόμπα www.stufepellet-tsp.it/en/ProdottoIdro18.html, που μου ανέφεραν ως λύση για το μπαλκόνι, την μόνωση της (αλλάγη πόρτας με καθαρή μεταλική,εκτός μίας ψιλής βέργας για παρακολούθηση της φλόγας). Στοιχεία παραπάνω για την συγκεκριμένη σόμπα δεν μπόρεσα να βρω εκτός απ' αυτά που αναφέρει το σάιτ. Είναι εισαγωγής μου είπαν, καθαρά ιταλική και σε σχέση με τον υπολογισμό που μου έκανε ο μηχανικός του για τις θερμίδες που θα χρειαστώ μου έβγαλε ότι θα θελήσω και για το μπόιλερ (80αρι της ELCO) γύρω 16.000 θερμίδες (13.000 για θέρμανη και 3.000 για ΖΝΧ). Σε ερώτηση για τις θερμοκρασίες των καυσαερίων με παρέπεμψε στον εισαγωγέα που βρίσκεται στην Θεσ/νικη ο οποίος μου ανέφερε ότι βγάζει γύρω στους 180 με 200 βαθμούς, ένω αν πιάσει 230 βαράει συναργερμός :huh: και κόβει η σόμπα. Μου είπε ότι για τις θερμοκρασίες μεγάλο βαθμό παίζει και το υπέδαφος στο οποίο βρίσκεται το ξύλο από το οποίο παίρνουν οι παραγωγοί την πρώτη ύλη και ότι λόγω διαφορετικών ιχνοστοιχείων :dry: αλλάζουν και τα καυσαέρια σε ένα εύρος περί των 30 βαθμών. Τι να κάνω ρε παιδιά? Λέβητας ή κάποια τέτοια λύση? Μήπως είναι μεσοβέζικη? Υπ' όψην ο συγκεκριμένος προμηθευτής είναι ο πιο παλιός στην Κομοτηνή και όπως ο ίδιος αναφέρει ένας από τους πιο παλιούς στην Ελλάδα που δραστηριοποιείται στον χώρο της βιομάζας από το 2004. Ο χρόνος με πιέζει γιατί θα πιάσουν τα κρύα τα καλά θα μείνω με το πετρέλαιο και δεν την παλεύω με καμία παναγία. Μου πρότειναν σαν λύση κάποιοι άλλοι λέβητες της φερόλι στα 22ΚW αλλά εκεί δεν θα θελήσω και κυκλοφορητή και δοχείο διαστολής?

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35527 από mastoras
Προς το παρών άγνωστο προϊόν φίλε tzistsam.

Θα πρέπει να πάρεις καλές εγγυήσεις από εκεί που θα την αγοράσεις !!!

Αυτή η σόμπα δεν ενδεικνύεται για το μπαλκόνι, και κακώς σου την έχουν συστήσει για αυτήν την δουλειά.

Ηδη θέλουν να την μετατρέψουν από το κουτί της ακόμα.....στέκει :dry: Δηλαδή να την μονώσουν και να άλλαξουν και πόρτα, να βάλουν και ένα ματάκι....μπορεί να στέκει.... ποιος ξέρει.

Δεν λέμε ότι δεν είναι καλό το προιόν, απλά ότι καινούργιο θέλει πολύ προσοχή για την υποστήριξη που θα έχει η συσκευή μετά από 5-10 χρόνια.

Πόσο κάνει ?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #35579 από tzistsam
Δυστυχώς ούτε στο θέμα εγγύηση με κάλυψε. Μου είπαν 2 χρόνια για λέβητα και ηλεκτρολογικά. Μου πρότεινε και αγορά σταθεροποιητή τάσης για προστασία από υπερφόρτωση από το δίκτυο της ΔΕΗ γιατί το καλοκαίρι που πέρασε μου είπαν λόγω αυξομείωσης τάσης του κάηκαν κανα 3-4 πίνακες ελέγχου :unsure: Οπως και να έχει με διαβεβαίωσαν ότι η ισχύς της 21KW είναι πραγματική και ότι η αναλύση της δίνει 16ΚW στο νερό 4KW στον χώρο (που μου είναι άχρηστο για τον χώρο που θέλω να το βάλω) και γύρω στα 0,7ΚΚW με 1KW στα καυσαέρια... Η τιμή της τελική με ΦΠΑ στα 2800. Στα 2900 μου αφήνουν τον φερόλι τον SFL 3 (προφανώς ο συγκεκριμένος θα θέλει και κυκλοφορητή και δοχειο διαστολής έτσι?). Δεν ξέρω αλλά νομίζω και οι τιμές στην περιοχή είναι υψηλές. Επιπλέον θέλει η συγκεκριμένη σόμπα και ψηφιακό θερμοστάτη γιατί θέλει επαφή στα 17V και όχι στα 220 με ότι συνεπάγεται κάτι τέτοιο σε εργασία και υλικά :( Εχω δει στο φόρουμ πολύ καλά λόγια για τον pelletech 25 αλλά δεν γνωρίζω αν συνεργάζεται κανέναν με τον Σαμουρκασίδη στην περιοχή. Επιπλέον με την ένταξη του στο πρόγραμμα έχω θέμα, διότι ο προμηθευτής θα πάρει ζεστά λεφτά και μετά αν υλοποιηθεί και τελειώσει το πρόγραμμα τα λεφτά που θα δικαιούμαι θα μπούν σε επαγγελματικό λογαριασμό του προμηθευτή. Πρέπει δηλαδή και ο αντίστοιχος προμηθευτής να είναι ντόμπρος που λέμε, αλλιώς τα χάσαμε τα λεφτουδάκια μας :(

πετρέλαιο? μακρυά και αγαπημένοι.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.058 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ