Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34428 από ALXIOA
Απαντήθηκε από ALXIOA στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;
Αν βάλω θα βάλω υδραυλικη εγκατάσταση.. Δεν με βολεύει η αεροθερμη για διάφορους λόγους... Ενώ με την υδραυλικη κ εγκατάσταση στο μπαλκόνι μου η εγκατάσταση βολεύει μια χαρα....
Ολα αυτα που αναφέρεται σκεφτόμουν κ γω.. Κ καταλήξω όλο κ πιο κοντα στο πελλετ.. Αλλα φίλοι κ γνωστοί μου Λένα διάφορα.. Ότι μυρίζει.. Ότι θα ανεβεί η τιμη του ότι δεν κάνει δουλειά.. Οχι ότι έχει κανείς τους.. Απο ότι ακούνε κ αυτοί... Ότι να νε δηλ..!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34441 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;
Πες τους φίλους, που σου λένε ψου ψου ψου.......ότι θα το δαγκώσουν φέτος. :)

Φρόντισε εσύ την φαμίλια σου, και άσε τους τζίτζικες να τραγουδάνε ακόμα, ο χειμώνας κοντά είναι !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34445 από ALXIOA
Απαντήθηκε από ALXIOA στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;

mastoras έγραψε: Πες τους φίλους, που σου λένε ψου ψου ψου.......ότι θα το δαγκώσουν φέτος. :)

Φρόντισε εσύ την φαμίλια σου, και άσε τους τζίτζικες να τραγουδάνε ακόμα, ο χειμώνας κοντά είναι !!!

Χαχαχααααα 1000000 likeeee.....!!!!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34448 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;
Σρο οτι θα ανεβει η τιμη δεν σου λενε ψεμματα,
αλλα που δεν θα ανεβει? Στα ξυλα?

Οσο για τις μυρωδιες
1ον θα ειναι στο μπαλκονι, κ 2ον δεν μυριζει πιο πολυ
απ το τζακι.
Κ του χρονου θα παραγγειλεις νωρις το πελλετ που θα σου ερθει
κ πιο οικονομικα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34450 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;

ALXIOA έγραψε:

mastoras έγραψε: Πες τους φίλους, που σου λένε ψου ψου ψου.......ότι θα το δαγκώσουν φέτος. :)

Φρόντισε εσύ την φαμίλια σου, και άσε τους τζίτζικες να τραγουδάνε ακόμα, ο χειμώνας κοντά είναι !!!

Χαχαχααααα 1000000 likeeee.....!!!!!


Χα χα χα χα τα like σας εδώ !!!!! Σόμπες Πέλλετ
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by mastoras.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34974 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;

ALXIOA έγραψε: λοιπον χτες εγραψα//
μενω βορειο Ελλαδα κοντα στην θεσαλονικη σε γωνιακο οροφοδιαμερισμα 110m απο πανω μου σκεπη με κεραμυδια ο απο κατω μου εφυγε..το σπιτι δεν κατοικειται εδω και 2 χρονια.!εχω και τζακι αλλα..
μονωση δεν θα το ελεγα οτι υπαρχει..γενικα με εχουν φαει η αεριδες 2 χειμωνες τωρα..δεν μπορουμε να ζεσταθουμε..!!

Ειμαι στο ψαξιμο εδω και κατι βδομαδες και η αληθεια ειναι οσο πιο πολυ διβαζω τοσο πιο πολυ μπερδευομαι..!!

Σκεφτομαι απο την μια να ξηλωσω το υπαρχον τζακι και να βαλω ενα νεο σε συνδεση με τα καροφιρερ ή εναν ενα καυστηρα πελλετ στο μπαλκονι??
απο θεμα κοστους σε σχεση αποδοσης τιμης τι με συμφερει?
επισης διαβασα οτι

Μετα την αγορα πχ πελλετ θα εχω μια καταναλωση βαση των οσων μου εχουν πει περιπου στα 2 κιλα την ωρα για μια θερμοκρασια 21-22 βαθμους ενω για την σομπα ξυλου για τους ιδιους βαθμους μου ειπαν περιπου στα 7 κιλα ξυλα.Αν υποθεσουμε οτι στεκουν αυτα τα νουμερα εχουμε για 8 ωρες καθε μερα:
1)πελλετ 8 ωρες x2 κιλα/ωρα x0.27 ευρω(ενδεικτικη τιμη για alfa wood)=4.32 ευρω x 30μερες=130 ευρω
2)ξυλο 8 ωρες x7 κιλα/ωρα x 0,19 ευρω = 10,64 ευρω x 30 μερες=320 ευρω.
Θελω να μου πειτε αν αυτοι οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι γιατι απ'οτι βλεπω ειναι τεραστια η διαφορα!

επισης σκεφτομαι και το θεμα κουβαλημα ξυλων αποθηκευση και τα σχετικα..υπαρχει ενας χωρος κατω στο παρκινκγ μου αλλα εχω το κουβαλημα στον 4οροφο καθε τρεις κ λιγο..!!

για πειτε μου μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα..??
ευχαριστω

Φιλε δεν ξερω ποιος σου ειπε αυτες τις μπουρδες περι αποδοσεις και τιμης αναμεσα απο πελλετ και ξυλο αλλα ειναι χοντρες μπουρδες, μαλλον καποιος που ηθελε να σε πουλησει σομπα πελλετ στα ειπε!!!!!!
Η αναλογια σε σχεση με το πετρελαιο ειναι 1 προς 2,2 με πελλετ και 1 προς 2,9 με ξυλο (Ο υπολογισμός για το ξύλο γίνεται με υγρασία max=17%)την αναλογια 1 προς 7 ποιος τσομπανης στην εβγαλε ρε φιλε?????
Με 270 τον τονο λιγο χλωμο το βλεπω να αγοραζεις το alpha wood αλλα εστο και το πηρες τοσο, 190 ευρω τον τονο για Βορεια Ελλαδα εχω ακουσει μονο για εναν που εχει περσινα ξυλα ξηραντηριου με κατω απο 10% υγρασια (πανακριβα) ,εστο και ετσι ομως 2,2 κιλα πελλετ επι 2,7 το κιλο = 5,94 ευρω
και 2.9 επι 1,9 ευρω το κιλο ξυλο =5,51 !!!!!!!
Και σκεψου οτι την παραπανω πραξη την εβγαλα με την ανηκουστη πιο ακριβη τιμη για ξυλο (θεσ/νικη) και την πιο φθηνη για πελλετ!
Τελος παντων τι το συζηταμε μιας και στην περιπτωση σου δεν σε βολευει το ξυλο αλλα για να μαθαινεις κατι,γιατι να προτιμησει καποιος το ξυλο αφου και περισσοτερο χαμαλικη εχει απο το πελλετ και μεγαλυτερο χωρο για αποθυκευση χρειαζεσε και περισσοτερη βρομια εχει?
Φιλε ο μονος λογος να προτιμηση κανεις το ξυλο ειναι γιατι ειναι πιο οικονομικο απο το πελλετ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ