Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34232 από ALXIOA
λοιπον χτες εγραψα//
μενω βορειο Ελλαδα κοντα στην θεσαλονικη σε γωνιακο οροφοδιαμερισμα 110m απο πανω μου σκεπη με κεραμυδια ο απο κατω μου εφυγε..το σπιτι δεν κατοικειται εδω και 2 χρονια.!εχω και τζακι αλλα..
μονωση δεν θα το ελεγα οτι υπαρχει..γενικα με εχουν φαει η αεριδες 2 χειμωνες τωρα..δεν μπορουμε να ζεσταθουμε..!!

Ειμαι στο ψαξιμο εδω και κατι βδομαδες και η αληθεια ειναι οσο πιο πολυ διβαζω τοσο πιο πολυ μπερδευομαι..!!

Σκεφτομαι απο την μια να ξηλωσω το υπαρχον τζακι και να βαλω ενα νεο σε συνδεση με τα καροφιρερ ή εναν ενα καυστηρα πελλετ στο μπαλκονι??
απο θεμα κοστους σε σχεση αποδοσης τιμης τι με συμφερει?
επισης διαβασα οτι

Μετα την αγορα πχ πελλετ θα εχω μια καταναλωση βαση των οσων μου εχουν πει περιπου στα 2 κιλα την ωρα για μια θερμοκρασια 21-22 βαθμους ενω για την σομπα ξυλου για τους ιδιους βαθμους μου ειπαν περιπου στα 7 κιλα ξυλα.Αν υποθεσουμε οτι στεκουν αυτα τα νουμερα εχουμε για 8 ωρες καθε μερα:
1)πελλετ 8 ωρες x2 κιλα/ωρα x0.27 ευρω(ενδεικτικη τιμη για alfa wood)=4.32 ευρω x 30μερες=130 ευρω
2)ξυλο 8 ωρες x7 κιλα/ωρα x 0,19 ευρω = 10,64 ευρω x 30 μερες=320 ευρω.
Θελω να μου πειτε αν αυτοι οι υπολογισμοι μου ειναι σωστοι γιατι απ'οτι βλεπω ειναι τεραστια η διαφορα!

επισης σκεφτομαι και το θεμα κουβαλημα ξυλων αποθηκευση και τα σχετικα..υπαρχει ενας χωρος κατω στο παρκινκγ μου αλλα εχω το κουβαλημα στον 4οροφο καθε τρεις κ λιγο..!!

για πειτε μου μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα..??
ευχαριστω
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34234 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;
Δεν γίνεται φίλε μου να κατοικείς στον 4ο όροφο και να σκέφτεσαι την κύρια θέρμανση με ξύλο.....δεν γίνεται. Είναι παράλογο !!!! :ohmy:

"επισης σκεφτομαι και το θεμα κουβαλημα ξυλων αποθηκευση και τα σχετικα..υπαρχει ενας χωρος κατω στο παρκινκγ μου αλλα εχω το κουβαλημα στον 4οροφο καθε τρεις κ λιγο..!!"

Αφού ήδη εντόπισες το πρόβλημα......μην το συζητάς καθόλου. :)

Είσαι για compact λέβητα πέλλετ στο μπαλκόνι, και άργησες κιόλας. Απο την άλλη εβδομάδα θα αρχίσουν να τρίζουν τα δόντια μας από το κρύο. :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34237 από ALXIOA
Απαντήθηκε από ALXIOA στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;

mastoras έγραψε: Δεν γίνεται φίλε μου να κατοικείς στον 4ο όροφο και να σκέφτεσαι την κύρια θέρμανση με ξύλο.....δεν γίνεται. Είναι παράλογο !!!! :ohmy:

"επισης σκεφτομαι και το θεμα κουβαλημα ξυλων αποθηκευση και τα σχετικα..υπαρχει ενας χωρος κατω στο παρκινκγ μου αλλα εχω το κουβαλημα στον 4οροφο καθε τρεις κ λιγο..!!"

Αφού ήδη εντόπισες το πρόβλημα......μην το συζητάς καθόλου. :)

Είσαι για compact λέβητα πέλλετ στο μπαλκόνι, και άργησες κιόλας. Απο την άλλη εβδομάδα θα αρχίσουν να τρίζουν τα δόντια μας από το κρύο. :)


Συμφωνώ.. Απο θέμα οικονομίας όμως.;; Σιγουρα συμφέρει το πελλετ.;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34273 από frakyd
Απαντήθηκε από frakyd στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;
Θα συμφωνησω με τον mastora!!!
Πιστευω θα το μετανιωσεις αν τυχον κ βαλεις τζακι.
Ο μοναδικος λογος να το σκεφτοσουν θα ηταν αν ειχες δικα σου ξυλα,
κ παλι ειναι ταλαιπωρια αλλα τουλαχιστον θα εκανες οικονομια!
Αν εβαζες κανα ανυψωτικο μηχανημα στο μπαλκονι κατι θα γινοταν.
Κ πρεπει να εχεις μεγαλυτερο αποθηκευτικο χωρο σε σχεση με το πελετ.
θα σου προτεινα κομπακτ λεβητα πελετ στο μπαλκονι ή αν ειναι μεγαλο το μπαλκονι
λεβητα που να παιρνει πελλετ-ξυλο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34275 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;
και προσεχε και τις αντοχες του μπαλκονιου ετσι??? ειδικά αν βαλεις κανα λεβητα καμια 200αρια+ κιλα μονιμο φορτιο + το βαρος του καυσιμου....
πχ. παρεις ενα τοννο πελλετ...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #34284 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Λέβητας pellet ή υδραυλικό τζάκι;
Θα συμφωνήσω με τους συμφορουμίτες ως προς την επιλογή πελλετολέβητα compact διαστάσεων στο μπαλκόνι, με ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό που επισήμανε ο Fokion.

Πολύ χαμαλίκι το ξύλο. Λύνεται όμως. Αν δεν υπάρχει ασανσέρ, μπορείς να βάλεις αναβατόρι στο μπαλκόνι σου. ;)
Προσωπικά, έκαψα πέρσι 10 τόνους (κλειστό μη ενεργειακό), τους οποίους ανέβαζα manual :P στον 1ο όροφο. Δεν ήταν ότι καλύτερο, αλλά τι να κάνουμε... οικονομία ψάχνουμε άρα θυσιάζουμε την άνεση...

Τα προβλήματα για μένα είναι άλλα στο υδραυλικό τζάκι:

1ον έχεις λέβητα μέσα στο σαλόνι σου, με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα ασφάλειας και ευκολίας / οικονομίας για τη σύνδεση, η οποία είναι μεγάλο, πονεμένο και ακριβό κεφάλαιο, δεδομένου ότι είσαι στον 4ο όροφο.

2ον λόγω αρκετών KW που συνήθως αποδίδουν, απαιτούν ανάλογο αριθμό καυσίμου. Πόσους τόνους μπορείς να αποθηκεύσεις? Αν χρειαστείς π.χ. 15 τόνους τη σεζόν, έχεις χώρο να τους αποθηκεύσεις με τη μία ή θα αγοράζεις σταδιακά, οπότε κάθε 3 και λίγο θα ψάχνεις ξερά ξύλα, τα οποία μέσα στο καταχείμωνο αποκλείεται να βρεις?

3ον για τον παραπάνω λόγο, αυτοί οι 15 π.χ. τόνοι, θα περνάνε από το σαλόνι σου, με ότι συνεπάγεται αυτό από θέμα βρωμιάς.

4ον πόσες ώρες τη μέρα μπορεί να είναι κάποιος σπίτι για να τροφοδοτεί το τζάκι? Νομίζω δε θα ζεσταίνεσαι καλά να το καις μόνο λίγες ώρες, αν είσαι σε κρύα περιοχή.

Άλλες επιλογές σκέφτηκες και τις απέκλεισες? Καταστάλαξες στις 2 επιλογές που παρέθεσες?
Π.χ. υδραυλική ή αερόθερμη πελλετόσομπα?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ