Λέβητας σύμφωνα με θερμίδες ή τετραγωνικά;

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37570 από georgebest
Χρήστο σε παρακαλώ μπορείς να μου δώσεις το email σου θέλω να σε ρωτήσω κάτι....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37575 από GEO

χρηστος8 έγραψε:

GEO έγραψε: Σχετικά με το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν ο 32kw λέβητας πέλλετ που εγκαταστάθηκε φέτος σε νέο σπίτι θα τα καταφέρει μόνος του, χωρίς δοχείο. Το σπίτι είναι 160τ.μ σε ορεινό μέρος με πολύ κρύο και πολύ καλή μόνωση. Τα σώματα υπολογίστηκαν περίπου στις 30.000 θερμίδες. Το σπίτι είναι με δυο ορόφους με δυο ηλεκτροβάνες. Βέβαια σκέφτομαι ότι τα σώματα είναι λίγο υπερεκτιμημένα.
Θα ήθελα την άποψή σας σαν έμπειρος υδραυλικός. Επίσης πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για να ζεσταθεί ο λέβητας από τους 20 στους 65 βαθμούς. Λέβητας με 65 λίτρα νερό dakon 32kw.
Ευχαριστώ!



Κατ αρχην φιλε GEO ευχομαι να ζεσταθεις με τον λεβητα που επελεξες.

Δεν εχω τοποθετησει τον συγκεκριμενο λεβητα, αλλα τον εχω δει τοποθετημενο σε 3 σπιτια απο συναδελφο υδραυλικο...οποτε εχω εικονα...

Δεν ενθουσιαζουν οι αποδοσεις του λεβητα δυστυχως...το ανεβασμα θερμοκρασιας δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολο. Αν θες να συγκρινεις τις δυνατοτητες του με καποιον παρομοιο λεβητα ειναι σαν τον ferroli.

Αν δεν εχεις ευκολη και γρηγορη θερμανση το δοχειο αδρανειας ειναι μονοδρομος.

Παραδειγμα του ποσο γρηγορα ενας 30 αρης λεβητας μπορει να ανεβασει απο 20 σε 70 βαθμους και να τους διατηρησει εκει με ταυτοχρονη ζητηση θερμανσης σου φερνω τον opop 30kw...μια ωρα κι ενα τεταρτο το πολυ, ζεσταινοντας σωματα πανελ αντιστοιχης ισχυος.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Θα βοηθούσε αν στις ρυθμίσεις ανεβάσω την ποσότητα του πέλλετ για ταχύτερη θέρμανση; Ο λέβητας είναι ο dakon με καυστηρα ecofire 1 (peletix bado). Ο λέβητας δεν άναψε ακόμα για κεντρική θέρμανση και κάνω κάποιες δοκιμές σε κρύες ημέρες και για ζεστό νερό. Επίσης ο κυκλοφορητης λειτουργεί ανεξάρτητα με θερμοστατη επαφης. Σε τι θερμοκρασία είναι πιο σωστα να ρυθμιστεί αν ο θερμοστατης των νερών του λέβητα είναι στους 65 βαθμούς, για να μην κρυώνει και λέβητας γρήγορα όταν είναι σε standby (το μποιλερ είναι συνδεδεμενο απευθειας στο σύστημα για εκτονωση και συνεχες ζεστό νερό);

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37626 από χρηστος8

GEO έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:

GEO έγραψε: Σχετικά με το θέμα θα ήθελα να ρωτήσω αν ο 32kw λέβητας πέλλετ που εγκαταστάθηκε φέτος σε νέο σπίτι θα τα καταφέρει μόνος του, χωρίς δοχείο. Το σπίτι είναι 160τ.μ σε ορεινό μέρος με πολύ κρύο και πολύ καλή μόνωση. Τα σώματα υπολογίστηκαν περίπου στις 30.000 θερμίδες. Το σπίτι είναι με δυο ορόφους με δυο ηλεκτροβάνες. Βέβαια σκέφτομαι ότι τα σώματα είναι λίγο υπερεκτιμημένα.
Θα ήθελα την άποψή σας σαν έμπειρος υδραυλικός. Επίσης πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για να ζεσταθεί ο λέβητας από τους 20 στους 65 βαθμούς. Λέβητας με 65 λίτρα νερό dakon 32kw.
Ευχαριστώ!



Κατ αρχην φιλε GEO ευχομαι να ζεσταθεις με τον λεβητα που επελεξες.

Δεν εχω τοποθετησει τον συγκεκριμενο λεβητα, αλλα τον εχω δει τοποθετημενο σε 3 σπιτια απο συναδελφο υδραυλικο...οποτε εχω εικονα...

Δεν ενθουσιαζουν οι αποδοσεις του λεβητα δυστυχως...το ανεβασμα θερμοκρασιας δεν ειναι ιδιαιτερα ευκολο. Αν θες να συγκρινεις τις δυνατοτητες του με καποιον παρομοιο λεβητα ειναι σαν τον ferroli.

Αν δεν εχεις ευκολη και γρηγορη θερμανση το δοχειο αδρανειας ειναι μονοδρομος.

Παραδειγμα του ποσο γρηγορα ενας 30 αρης λεβητας μπορει να ανεβασει απο 20 σε 70 βαθμους και να τους διατηρησει εκει με ταυτοχρονη ζητηση θερμανσης σου φερνω τον opop 30kw...μια ωρα κι ενα τεταρτο το πολυ, ζεσταινοντας σωματα πανελ αντιστοιχης ισχυος.


Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Θα βοηθούσε αν στις ρυθμίσεις ανεβάσω την ποσότητα του πέλλετ για ταχύτερη θέρμανση; Ο λέβητας είναι ο dakon με καυστηρα ecofire 1 (peletix bado). Ο λέβητας δεν άναψε ακόμα για κεντρική θέρμανση και κάνω κάποιες δοκιμές σε κρύες ημέρες και για ζεστό νερό. Επίσης ο κυκλοφορητης λειτουργεί ανεξάρτητα με θερμοστατη επαφης. Σε τι θερμοκρασία είναι πιο σωστα να ρυθμιστεί αν ο θερμοστατης των νερών του λέβητα είναι στους 65 βαθμούς, για να μην κρυώνει και λέβητας γρήγορα όταν είναι σε standby (το μποιλερ είναι συνδεδεμενο απευθειας στο σύστημα για εκτονωση και συνεχες ζεστό νερό);




Μακαρι να ηταν τοσο απλο...ολα ειναι θεμα δυνατοτητων του λεβητα.
Τις καλυτερες ρυθμισεις να βρεις, παλι ο λεβητας τα ιδια συμπτωματα θα εχει δυστηχως.
Οταν εχεις εναν καλο καυστηρα, ομως οχι τοσο καλο λεβητα, με μικρες θερμαινομενες επιφανειες εναλλαγης θερμοτητας ειναι σοβαρο προβλημα...στην θεση σου θα εβαζα ενα δοχειο αδρανειας 800 λιτρων για αμεσοτητα θερμανσης...θα κρυψει τα μειονεκτηματα του λεβητα σου... να εισαι σιγουρος γι αυτο πιστεψε με.

ΥΓ.georgebest... Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Αν μπορω να βοηθησω παντως απο δω θα το προτιμουσα...οι πληροφοριες μπορει να ειναι χρησιμες και σε αλλους.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by χρηστος8.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37627 από GEO

Panos έγραψε: μια χαρά είναι, όταν λες ορεινό εννοείς Νευροκόπι ? το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να διαβάσεις την μελέτη του μηχανικού, πριν την αγορά λέβητα, αν πρόκειται για αντικατάσταση να ίδια στα ίδια ή περισσότερα kw με τον παλιό πετρελαίου.

Είναι στην ορεινή χαλκδική (600μ). Η μελέτη του μηχανικού έλεγε για 21kw σε πετρέλαιο και υπολόγιζε θερμίδες στα σώματα περίπου 15000. Μου φαίνεται βέβαια λίγο για το σπίτι και τις συνθήκες. Το χειμώνα θα φανεί στην πράξη αν είναι ικανοποιητικές οι θερμίδες που μπήκαν τελικά .
Ευχαριστώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.059 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ