Λέβητας σύμφωνα με θερμίδες ή τετραγωνικά;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32769 από tifozi3
καλησπερα επειδη σκεφτομαι να αγορασω και εγω ενα λεβητα πελετ το σωστο ποιο ειναι να μετρησω τηs θερμιδεs που εχω στα καλοριφερ περιπου ειναι στισ 28000 η συμφωνα με τα τετραγωνικα μεζονετα 140 τετραγωνικα σε 2 οροφουs 70 και 70 με δικο τουs θερμοστατη η καθεμια.το σπιτι ειναι τριετιαs αρα καλη μονωση με σκεπη στην περιοχη εξοχη στην θεσσαλονικη.Αν παω συμφωνα με τιs θερμιδεs θα χρειαστω εναν 40 αν παω με τα τετραγωνικα θα παω σε 25.απο πετρελειο ειμαι στουσ 2 τοννουs
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32771 από LEONAS
Εγω θα σου προτεινα λεβητα στα 20 kw :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32789 από Grecu_
Λεβητας συμφωνα με μελετη θερμικων απωλειων
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32818 από Panos
ένας λέβητας 25kw είναι ότι σου χρειάζεται, με ανώτατη κατανάλωση 5κιλα/ώρα θα κάψεις 4,5 τόνους πέλλετ σε 6 μήνες, μόλις πιάνεις την επιθυμητή θερμοκρασία η κατανάλωση πέφτει(εγώ έχω 14σάρι για 90 τμ.) και είναι οριακός με 3 τόνους σε 6 μήνες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32942 από tifozi3
και εγω σκεφτομαι για 20 με 25 θα με φτανουν γιατι με ενα τροπο που υπαρχει μεσα στο σαιτ www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...id=20&id=6&Itemid=72 υπολογιζω οτι χρειαζομαι 12000 kcal/h αν βαλειs και το μποιλερ βαλειs και κατι αλλο(δεν ξερω τι αλλα κατι θα υπαρχει) με ενα 25 πιστευω πωs θα ειμαι ενταξει.απλωs δεν ξερω αν θα υπαρχει προβλημα επειδη μεσα στο σπιτι υπαρχουν καλοριφερ για 30000 θερμιδεs.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32946 από Bioenergy Engineer
Αγαπητέ Φίλε

Εξαρτάται από τις θερμικές απώλειες (30-40-50 W/m3) (Καθ' ότι με το πετρέλαιο υπήρχε πάντα μια υπερδιαστασιολόγηση από συναδέρφους μηχανικούς για βασική λειτουργία On/Off του πετρελαίου)
- θερμομόνωση του σπιτιού και αν επιλέξεις σωστά να βαλεις ένα σύστημα μέσα στο σπίτι (minimum απώλειες).
Εδώ θα συνιστούσα μια 24 kW, που να είναι και πολυκαυστήρας όχι ένας απλός λέβητας pellet.
Εάν πάς στο λεβητοστάσιο λόγω περισσότερων τεχνικών απωλειών θα χρειασθείς ένα σύστημα τουλάχιστον 20% μεγαλύτερο περίπου στα 29kW.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by kosmidis80. Αιτία: Δεν τοποθετουμε διαφημιση των προιοντων που εμπορευομαστε!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ