Λέβητας Pelletech 25 ή σόμπα - λέβητας Auriga 23kW;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31842 από Jimbo
Καλημέρα σε όλη τη παρέα του forum.
Είμαι στη διαδικασία αγοράς λέβητα θέρμανσης με pellet που θα εγκατασταθεί δίπλα στο λέβητα πετρελαίου σε ένα πολύ μικρό λεβητοστάσιο.
Μετά από ψάξιμο ενός περίπου μήνα έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα.
Το ένα είναι ο ελληνικός λέβητας Pelletech 25kw και το άλλο η σόμπα λέβητας Auriga Β 23kw.
Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι μία μαιζονέτα 100 τ.μ (50-50) με καλή μόνωση (κατασκευή 2006).
Αν κάποιος έχει κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα ή ξέρει κάποια περισσότερα πράγματα (αξιοπιστία, οικονομία, ευκολία στο καθάρισμα κ.λ.π) και ήθελε να με βοηθήσει ... θα του ήμουν ευγνώμων.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31933 από χρηστος8
Κατ αρχην οποιο απο τα δυο και να βαλεις σε καλυπτει μια και εχεις λιγα μετρα να ζεστανεις...και με καλη μονωση οπως ειπες.

Αν με κριτηριο αγορας η τιμη (χαμηλη) ειναι το Α και το Ω τοτε βαλε την σομπα λεβητα.

Αν το κριτηριο αγορας δεν ειναι μονο η τιμη αλλα και η ποιοτητα τοτε θα βαλεις τον pelletech 25 αβλεπει.

Καμια σχεση το ενα με το αλλο μηχανημα σε κατασκευη ποιοτητα.

Επισης εχε υποψη οτι η σομπα λεβητας auriga 23kw ειναι πραγματικα γυρω στα 12kw και οχι 23 οπως θα ηθελαν καποιοι...επισης η σομπα καταναλωνει στην πραξη max γυρω στα 2,5 κιλα πελλετ...μην πιστευεις αυτα που διαβαζεις γυρω απο την Σκοπιανη σομπα οσον αφορα τις αποδοσεις-καταναλωσεις.

Αλλου γραφουν max 1,95 κιλα καταναλωση, αλλου γραφουν 2,2 κιλα...οπως και ναχει δεν ειναι 23kw.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31946 από vag1234

Jimbo έγραψε: Καλημέρα σε όλη τη παρέα του forum.
Είμαι στη διαδικασία αγοράς λέβητα θέρμανσης με pellet που θα εγκατασταθεί δίπλα στο λέβητα πετρελαίου σε ένα πολύ μικρό λεβητοστάσιο.
Μετά από ψάξιμο ενός περίπου μήνα έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα.
Το ένα είναι ο ελληνικός λέβητας Pelletech 25kw και το άλλο η σόμπα λέβητας Auriga Β 23kw.
Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι μία μαιζονέτα 100 τ.μ (50-50) με καλή μόνωση (κατασκευή 2006).
Αν κάποιος έχει κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα ή ξέρει κάποια περισσότερα πράγματα (αξιοπιστία, οικονομία, ευκολία στο καθάρισμα κ.λ.π) και ήθελε να με βοηθήσει ... θα του ήμουν ευγνώμων.


Αν μπορείς πήγαινε στον pelletech. το καλύτερο ελληνικό μηχανάκι που έχω δει σε λογική τιμή.. Έχει όμως ένα βασικό μείον. Παντρεύεσαι τον κατασκευαστή και τον αντιπρόσωπό του. Για να σου δώσει την εγγύηση πρέπει να σου κάνει εγκατασταση και συντήρηση ο ίδιος με ότι σημαίνει αυτό σε κόστος.. Αν δεν μου έλεγαν αυτά τα κουλά για την εγκατάσταση και την συντήρηση θα τον είχα αγοράσει.

Ομορφάντρα μου ΔΕΝ πειράζει, που πήρες τόσο ακριβό μηχάνημα, τώρα παρακάλα μην ακριβύνει και αλλό το καυσιμό σου!!!
Θέλουμε φθηνό Ελληνικό & ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ PELLET!!!!!!!!!...[IMG][/IMG][IMG]...[/IMG]
...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by vag1234.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31990 από jps

vag1234 έγραψε:

Jimbo έγραψε: Καλημέρα σε όλη τη παρέα του forum.
Είμαι στη διαδικασία αγοράς λέβητα θέρμανσης με pellet που θα εγκατασταθεί δίπλα στο λέβητα πετρελαίου σε ένα πολύ μικρό λεβητοστάσιο.
Μετά από ψάξιμο ενός περίπου μήνα έχω καταλήξει σε δύο μοντέλα.
Το ένα είναι ο ελληνικός λέβητας Pelletech 25kw και το άλλο η σόμπα λέβητας Auriga Β 23kw.
Ο χώρος που θέλω να θερμάνω είναι μία μαιζονέτα 100 τ.μ (50-50) με καλή μόνωση (κατασκευή 2006).
Αν κάποιος έχει κάποιο από τα παραπάνω μοντέλα ή ξέρει κάποια περισσότερα πράγματα (αξιοπιστία, οικονομία, ευκολία στο καθάρισμα κ.λ.π) και ήθελε να με βοηθήσει ... θα του ήμουν ευγνώμων.


Αν μπορείς πήγαινε στον pelletech. το καλύτερο ελληνικό μηχανάκι που έχω δει σε λογική τιμή.. Έχει όμως ένα βασικό μείον. Παντρεύεσαι τον κατασκευαστή και τον αντιπρόσωπό του. Για να σου δώσει την εγγύηση πρέπει να σου κάνει εγκατασταση και συντήρηση ο ίδιος με ότι σημαίνει αυτό σε κόστος.. Αν δεν μου έλεγαν αυτά τα κουλά για την εγκατάσταση και την συντήρηση θα τον είχα αγοράσει.


vag1234 ποιός σου τα είπε αυτά,γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει.Και εγώ παρήγγειλα τον Pelletech 25 και τους ρώτησα αναλυτικά για την εγγύηση των 6 χρόνων του λέβητα.Αυτό για το οποίο με διαβεβαίωσε ο έμπορος από τον οποίο τον παρήγγειλα είναι ότι την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει κάθε αδειούχος-εγκαταστάτης υδραυλικός,ακολουθώντας τα σχεδιαγράμματα του εργοστασίου,όπως και την ετήσια συντήρηση κάθε αδειούχος καυστηρατζής και πως αν δεν είχα δικό μου καυστηρατζή,θα μπορούσε να μου στείλει έναν ο έμπορος.Η εγγύηση δεν επηρεάζεται για κανένα λόγο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32015 από Asteris
User manual και installation μήπως τα έχεις να τα σηκώσεις να τα δούμε?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #32016 από LEONAS

Asteris έγραψε: User manual και installation μήπως τα έχεις να τα σηκώσεις να τα δούμε?






Μηπως υπαρχει καποιος λογος και δεν τα βαζουν ?? :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ