Επιλογή λέβητα βιοκαυσίμων

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36403 από enrg11
Καλησπέρα σε όλους!...Ψάχνομαι και εγώ για "οικονομική" σχετικά θέρμανση (το οικονομική σε εισαγωγικά γιατί σα να παρά ανέβηκε τελευταία το pellet) και κοιτάω με καλό μάτι τον Mini Bio 40 ή 50 της Thermostahl(για να καίμε κα τίποτα άλλο αν χρειαστεί όταν θα πάει η πελλέτα στα 0,5 eur/kg :huh: )για διπλοκατοικία 6ετίας κοντά στον Άγιο Στέφανο Αττικής στην οποία δεν έχει κουμπώσει ποτέ λέβητας. Μου άρεσε αρκετά το σύστημα καθαρισμού των κάθετων φλογαυλών (το οποίο το συναντάς και σε άλλους) και το σχετικά μεγαλύτερο σιλό από άλλου που είδα. Όσον αφορά στον πίνακα ελέγχου συστήνετε τον ηλεκτρονικό (αν δεν κάνω λάθος έχει επιπλέον τη λειτουργία αντιστάθμισης)ή τον αναλογικό?

Όποιος φίλος γνωρίζει σχετικά με το συγκεκριμένο λέβητα ας δ΄ψσει καμια πληροφορία ή εμπειρία.

Ευχαριστώ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36407 από Grecu_

bolek έγραψε: Με ποια κριτιρια κατα εσενα θεωρείται μια εταιρεία σοβαρή?

Επισκέφτηκα το site της thermostahl και παρατήρησα ότι από το 1962 δραστηροποιείται στο χώρο της θέρμανσης....

Ο συγκεκριμένος λέβητας της παράπάνω εταιρείας έχει εγκατασταθεί ώστε να έχουμε μια εικόνα?
ή υπάρχει κάποιο manual για περισσότερες τεχνικές πληροφορίες?


Aμαν, τωρα το ειδα αυτο.
Αν παρακολουθησες το forum θα ειδες μαλλον μια συζητηση αναμεσα σε εναν συμφορουμιτη και την προταση που του εγινε για 69kW λεβητα για 35-40kW αναγκη.

Enrg11, δες και Μαβιλ, Μιλε, Kombi, βαλτα κατω και κανε συγκριση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36422 από enrg11
Ευχαριστώ Grecu για την άμεση απάντηση.

Εννοείς ότι σε λέβητα στερεών καυσίμων χρειαζόμαστε μεγαλύτερη ισχύ λόγω των υπολειμάτων καύσης και τη μείωση της απόδοσης?

Έχω υπολογίσει περίπου 30 - 35.000 Kcal/hr (χωρίς τα μποιλερ, λογικά 2Χ200 lt), (οικοδομή 4 επιπέδων: 40 - 75 - 75 - 80 m2)...νομίζω ότι με τον 40άρη λογικά θα είμαστε οκ.

Θα τσεκάρω και τις άλλες εταιρείες που προτείνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36426 από Grecu_
Την ιδια ισχυ χρειαζεσαι ασχετως καυσιμου εφοσον το μηχανημα συντηρειται οπως πρεπει.
Την ισχυ που προκυπτει απο μελετη απωλειων.
Αν θελεις να βαλεις μηχανημα με μεγαλυτερη ισχυ για να σε καλυπτει κι οταν του πεσει η αποδοση, δεν ειναι ορθολογικο αυτο, κυριως ως προς την καταναλωση.
Αν το πας προς τα εκει, δες μηχανηματα με μοχλους καθαρισμου, καθετα τουμπο, μεγαλες επιφανειες εναλλαγης ή και αυτοκαθαριζομενα.


Επισης, το προηγουμενο ποστ μου ηταν σποντα για καποια μηχανηματα που δηλωνουν μεγαλυτερη αποδοση απο την πραγματικη, κατα δηλωση του ιδιοκτητου της εταιριας :S
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36435 από enrg11
Αυτά είναι που ψάχνω κυρίως στο λέβητα που θα ... χρεωθω :(


Είναι γνωστό ότι στην Ελλάδα είσαι ότι δηλώσεις...πόσο μάλλον σε περιόδους που κάποιοι προσπαθούν να "κονομίσου¨ν" σε βάρος του ανυποψίαστου καταναλωτή - χρήστη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #36444 από Sp4wN
στη γενικη βιομάζα και αυτό φυσικά είναι προσωπική άποψη κορυφή είναι ο Fuzzy Logic - Kostrzewa .Τώρα στα 40 KW Που τον θέλετε νομίζω η τιμή θα φύγει στα 4.500 χιλιάρικα . ΦΟβερά καλή επιλογή είναι επίσης ο Defro Agro Uni 35 που δίνει δυνατότητα κάλυψης μέχρι και 340 τμ αλλά και αυτόν όσοι τον εμπορεύονται στην Ελλάδα θέλουν να βγάλουν κάπου 100% κέρδος και τον πωλούν 4.400 .Πολύ καλά μηχανήματα αλλα στην Ελλάδα παιδες οι τιμές τους είναι εξωπραγματικές.Αξιόπιστη και φθηνή λύση νομίζω είναι ο Χουμεριανός . Τιμή κάπου στα 2.500 για τον 40-60 αν θυμάμαι καλά . Να με συγχωρέσετε άν έχω πέσει έξω κανένα ευρώ , αλλά έχω πάρει τελευταία τόσα τηλέφωνα , που και η Jessica Alba να με πάρει τηλέφωνο 1η μου σκέψη θα είναι ότι είναι υπάλληλος απο αντιπροσωπο λέβητα !! :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Sp4wN.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ