Αγορά σόμπας - λέβητα Thalia Plus 25kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30473 από Diplomatis
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα (ως νέο μέλος) σ' αυτό το πραγματικά επίκαιρο και ενημερωμένο forum. Σκέφτομαι την αγορά μίας σόμπας - λέβητα για να μπει στο μικρό λεβητοστάσιο που έχω και να ζεστάνει μία μαιζονέτα 110 μ2 κατασκευής 2006 με καλή μόνωση σε ημιορεινή περιοχή. Το σπίτι διαθέτει λέβητα πετρελαίου και ενεργειακό τζάκι το οποίο μάλιστα ζεσταίνει όλο το σπίτι. Απλά είναι δύσκολο να το καίω όλο το χειμώνα διότι δεν έχω μεγάλο χώρο αποθήκευσης για τα ξύλα. Ψάχνομαι λοιπόν για μία εναλλακτική λύση η οποία θα με ζεσταίνει 2-3 μήνες στις αρχές και το τέλος του χειμώνα και γι αυτό το λόγο θεώρησα πως η σόμπα λέβητας είναι η πιο ενδεδειγμένη (έτσι λέω εγώ) διότι α) δεν έχω πολύ χώρο στο λεβητοστάσιο και β) η εγκατάσταση είναι εύκολη και δε θα χρειαστεί να αγοράσω δοχεία αδράνειας κ.λ.π. Βρήκα το μοντέλο Thalia plus 25kw το οποίο είναι ελληνικό και γενικά έχει καλές κριτικές από άνθρωπο που το έχει δει να δουλεύει. Εσείς τι πιστεύετε, να το κάνω το εγχείρημα ή μήπως η σόμπα λέβητας δε θα με καλύψει και θα πρέπει να δω κάτι άλλο ή κάποιο άλλο μοντέλο ίσως πιο δοκιμασμένο;;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30477 από georgepap31
Απαντήθηκε από georgepap31 στο θέμα Αγορά σόμπας - λέβητα Thalia Plus 25kW
Έχω παραγγείλει μια Thalia 25 για το σπίτι που νοικιάζω, γιατί με το κεντρικό πετρέλαιο που έχουμε την ακούσαμε πέρισυ.
Η επιλογή έγινε λόγω τιμής (+ 18 άτοκες δόσεις) και στύλ. Έχει εγγύηση 4 χρόνια λέβητα και 1 χρόνο ηλεκτρικά - ηλεκτρονικά.
Δέν έχω ιδέα τί θα βγεί και επίσης δεν βρίσκω ποιός είναι ο κατασκευαστής ώστε να αντλήσω τεχνικές λεπτομέρειες (σήμερα έχω υδραυλικό στο σπίτι και δε ξέρουμε πού να βγάλουμε τους σωλήνες και τα μπουριά.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι σχετικό ας πεί. Αλλιώς θα περιμένω 2-3 βδομάδες (τόσο αναμονή έχει η παράδοση) ώστε να έχω τη σόμπα επι τόπου.
Άντε τώρα να βρώ και καθαρό πέλλετ...

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30480 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά σόμπας - λέβητα Thalia Plus 25kW
Καλημέρα.

Τα λεβητοστάσια δεν είναι χώροι για να τοποθετήσεις μια σόμπα υδραυλική. Μια μεγάλη ποσότητα θερμότητας θα την χάσεις στο λεβητοστάσιο, και στις διαδρομές προς τα σώματα.

Επίσης δεν είναι κανόνας να τοποθετούμε δοχεία αδράνειας με κάθε λέβητα. Βελτίωση είναι και όχι απαραίτητα ανάγκη.

Επίσης ανοιχτή σόμπα, δίπλα σε πετρέλαιο......δεν μου κάθεται και τόσο καλά. :dry:

Το μοντέλο Thalia ποιου εργοστασίου είναι ?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by mastoras.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Diplomatis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30484 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Αγορά σόμπας - λέβητα Thalia Plus 25kW

georgepap31 έγραψε: Δέν έχω ιδέα τί θα βγεί και επίσης δεν βρίσκω ποιός είναι ο κατασκευαστής ώστε να αντλήσω τεχνικές λεπτομέρειες (σήμερα έχω υδραυλικό στο σπίτι και δε ξέρουμε πού να βγάλουμε τους σωλήνες και τα μπουριά.


Το να προσπαθήσεις να κάνεις προεγκατάσταση για μια υδραυλική σόμπα που δεν την έχεις μπροστά σου, δεν υπάρχουν τεχνικές πληροφορίες η κάποιο σχέδιο, είναι πολύ δύσκολο να πετύχεις ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30485 από Diplomatis
Απαντήθηκε από Diplomatis στο θέμα Αγορά σόμπας - λέβητα Thalia Plus 25kW
Η σόμπα δεν είναι ανοιχτή αλλά κλειστή. Είναι σόμπα - λέβητας και απ' ότι μου είπαν είναι για λεβητοστάσιο. Βέβαια αν θέλεις μπορείς να τη βάλεις και μέσα στο σπίτι κάτι που εγώ δε θέλω. Στο παρακάτω link μπορείτε να δείτε το μοντέλο.
www.electronica.gr/D23FB8AD.el.aspx

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30492 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Αγορά σόμπας - λέβητα Thalia Plus 25kW
Eξαιρετικα...
Η Thalia εμφανιζεται ειτε σαν σομπα hydro, ειτε σαν compact λεβητας πελλετ και συνοδευεται απο το απολυτο μυστηριο. Εδω δεν βρισκεις ποιος την φτιαχνει, τεχνικα διαγραμματα θα βρεις?
Πριν παραγγειλεις, πηγαινε δες την απο κοντα και παρε καποιο manual. Aλλιως, γουρουνι στο σακι...

georgepap καλο κουραγιο φιλε, αν και σου ευχομαι να μην το χρειαστεις
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ