Απεξάρτηση από πετρέλαιο σε μονοκατοικία

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31374 από panos78
Είμαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση και εξίσου προβληματισμένος με το κόστος θέρμανσης με πετρέλαιο. Έχω κάνει αρκετή έρευνα σχετικά με πιθανούς εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης αλλά εμένα προσωπικά κάνενας άλλος δεν με έχει πείσει (εκτός ίσως του φυσικού αερίου αν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο στην περιοχή σου). Κάνω post μια άποψη κάποιου άλλου, από άλλο forum (monachos.gr), η οποία με καλύπτει απόλυτα:
"Η θερμομόνωση ήταν ένα θέμα που άφηνε αδιάφορους παρά πόλους στον τομέα τον κατασκευών. Με το πετρέλαιο θέρμανσης να έχει πάει στο 1,05ευρο όλοι ψάξαμε πως θα μειώσουμε αυτό το κόστος. Αυτό που κάνανε οι περισσότεροι μαζί με αυτός και εγώ ήταν να βάλουν λέβητες βιομάζας για να έχουν φτηνότερο καυσημο. Αν όμως χάλαγα 4000ευρο για να θερμομονωσω το αμονωτο σπίτι μου η κατανάλωση θα ήταν κάτω του 40%. 40% είναι η διάφορα τιμής που περνώ στο καύσιμο βιομάζας σε σχέση με το πετρέλαιο.
Δηλαδή στα 1000 λίτρα πετρέλαιο θα κέρδιζα 400 λίτρα όποτε κόστος λειτουργίας 600*1ευρο=600 ευρο.Με μονωμένο σπίτι!
Τώρα για να πετύχω το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα στο αμονωτο σπίτι μου θέλω 3 τόνους βιομάζας *200ευρο ο τονος=600 εύρο
Όποτε θα είχα το ίδιο κέρδος χωρίς να πρέπει να ανάβω τον λέβητα και να τον καθαρίζω.
Το θέμα όμως ενέργεια όσο και φτηνή να είναι .Είναι ενέργεια και δεν πρέπει να σπαταλάτε."

Αν το σπίτι σου δεν έχει καλή μόνωση στη θέση σου (αλλά και στη δική μου γιατί και εγώ ψάχνομαι)αυτό θα κοίταζα προτίστως να βελτιώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31375 από nikodele
Η μόνωση πρέπει να είναι καλή, γιατί η οικοδομική άδεια είναι μεταξύ 1990-1993. Τουλάχιστον πρέπει να έχει γίνει μελέτη θερμομόνωσης αλλά δεν ξέρω σίγουρα το βαθμό που εφαρμόστηκε.

panos78 έγραψε: Είμαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση και εξίσου προβληματισμένος με το κόστος θέρμανσης με πετρέλαιο. Έχω κάνει αρκετή έρευνα σχετικά με πιθανούς εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης αλλά εμένα προσωπικά κάνενας άλλος δεν με έχει πείσει (εκτός ίσως του φυσικού αερίου αν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο στην περιοχή σου). Κάνω post μια άποψη κάποιου άλλου, από άλλο forum (monachos.gr), η οποία με καλύπτει απόλυτα:
"Η θερμομόνωση ήταν ένα θέμα που άφηνε αδιάφορους παρά πόλους στον τομέα τον κατασκευών. Με το πετρέλαιο θέρμανσης να έχει πάει στο 1,05ευρο όλοι ψάξαμε πως θα μειώσουμε αυτό το κόστος. Αυτό που κάνανε οι περισσότεροι μαζί με αυτός και εγώ ήταν να βάλουν λέβητες βιομάζας για να έχουν φτηνότερο καυσημο. Αν όμως χάλαγα 4000ευρο για να θερμομονωσω το αμονωτο σπίτι μου η κατανάλωση θα ήταν κάτω του 40%. 40% είναι η διάφορα τιμής που περνώ στο καύσιμο βιομάζας σε σχέση με το πετρέλαιο.
Δηλαδή στα 1000 λίτρα πετρέλαιο θα κέρδιζα 400 λίτρα όποτε κόστος λειτουργίας 600*1ευρο=600 ευρο.Με μονωμένο σπίτι!
Τώρα για να πετύχω το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα στο αμονωτο σπίτι μου θέλω 3 τόνους βιομάζας *200ευρο ο τονος=600 εύρο
Όποτε θα είχα το ίδιο κέρδος χωρίς να πρέπει να ανάβω τον λέβητα και να τον καθαρίζω.
Το θέμα όμως ενέργεια όσο και φτηνή να είναι .Είναι ενέργεια και δεν πρέπει να σπαταλάτε."

Αν το σπίτι σου δεν έχει καλή μόνωση στη θέση σου (αλλά και στη δική μου γιατί και εγώ ψάχνομαι)αυτό θα κοίταζα προτίστως να βελτιώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #31388 από kosmidis80

panos78 έγραψε: Είμαι και εγώ σε παρόμοια κατάσταση και εξίσου προβληματισμένος με το κόστος θέρμανσης με πετρέλαιο. Έχω κάνει αρκετή έρευνα σχετικά με πιθανούς εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης αλλά εμένα προσωπικά κάνενας άλλος δεν με έχει πείσει (εκτός ίσως του φυσικού αερίου αν υπάρχει διαθέσιμο δίκτυο στην περιοχή σου). Κάνω post μια άποψη κάποιου άλλου, από άλλο forum (monachos.gr), η οποία με καλύπτει απόλυτα:
"Η θερμομόνωση ήταν ένα θέμα που άφηνε αδιάφορους παρά πόλους στον τομέα τον κατασκευών. Με το πετρέλαιο θέρμανσης να έχει πάει στο 1,05ευρο όλοι ψάξαμε πως θα μειώσουμε αυτό το κόστος. Αυτό που κάνανε οι περισσότεροι μαζί με αυτός και εγώ ήταν να βάλουν λέβητες βιομάζας για να έχουν φτηνότερο καυσημο. Αν όμως χάλαγα 4000ευρο για να θερμομονωσω το αμονωτο σπίτι μου η κατανάλωση θα ήταν κάτω του 40%. 40% είναι η διάφορα τιμής που περνώ στο καύσιμο βιομάζας σε σχέση με το πετρέλαιο.
Δηλαδή στα 1000 λίτρα πετρέλαιο θα κέρδιζα 400 λίτρα όποτε κόστος λειτουργίας 600*1ευρο=600 ευρο.Με μονωμένο σπίτι!
Τώρα για να πετύχω το ίδιο θερμικό αποτέλεσμα στο αμονωτο σπίτι μου θέλω 3 τόνους βιομάζας *200ευρο ο τονος=600 εύρο
Όποτε θα είχα το ίδιο κέρδος χωρίς να πρέπει να ανάβω τον λέβητα και να τον καθαρίζω.
Το θέμα όμως ενέργεια όσο και φτηνή να είναι .Είναι ενέργεια και δεν πρέπει να σπαταλάτε."

Αν το σπίτι σου δεν έχει καλή μόνωση στη θέση σου (αλλά και στη δική μου γιατί και εγώ ψάχνομαι)αυτό θα κοίταζα προτίστως να βελτιώσω.


Ετσι οπως το λες ειναι σε οτι αφορα την μονωση.

Για να λεμε και τα πραγματα με το ονομα τους, σε πολυ μικρες καταναλωσεις πχ 1000 λτ πετρελαιου / χρονο την αποσβεση της αγοράς του μηχανηματος βιομαζας δεν θα την κανεις ουτε σε 5 χρονια.
Εγω σε αυτες τις περιπτωσεις θα σκεφτομουν πολυ σοβαρα την αντικατασταση σε βιομαζα (με πιο πιθανο σεναριο να μην την εκανα). Το πιο πιθανο ηταν να κανω αλλες παρεμβασεις στο δικτυο, αλλα και στο σπιτι για εξοικονομηση πετρελαιου.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikodele

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.054 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ