Απεξάρτηση από πετρέλαιο σε μονοκατοικία

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30437 από nikodele
Είμαι πολύ προβληματισμένος με το κόστος της θέρμανσης επειδή κατοικώ σε μεζονέτα 3χ70 μ2 στα βόρεια της Αθήνας και έχω θέρμανση από σώματα καλοριφέρ από λέβητα με καύσιμο το πετρέλαιο, που δίνει σε boiler ΖΝΧ. Σκέφτομαι να στραφώ σε σύστημα θέρμανσης με κεντρικό λέβητα που θα τροφοδοτεί το υπάρχον δίκτυο σωμάτων καλοριφέρ και δεν θα έχει για πηγή ενέργειας το πετρέλαιο αλλά είτε τον ηλεκτρισμό, τα pelet, ξύλα, βιομάζα κλπ. γιατί σκέφτομαι οτι οποιασδήποτε άλλος τρόπος θέρμανσης με πάνελ υπερύθρων, θερμοπομπούς, ατομικά a/c, κλπ θα είναι λύσεις ανά δωμάτιο. Σκέφτομαι ότι με λίγο μεγαλύτερο κόστος προμήθειας κατάλληλου λέβητα θα έχω θέρμανση για όλο το σπίτι, με λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση ( που ίσως είναι και λιγότερη , αν αθροίσω το κόστος λειτουργίας των διαφόρων συσκευών ανά χώρο και χρόνο λειτουργίας)

Αρα τα διλήματτά μου είναι :
α)Τοποθέτηση καυστήρα pellet σε υπάρχοντα λέβητα πετρελαίου,
β) Προμήθεια λέβητα και καυστήρα πελλετ ή πυρηνόξυλου ή απλού ξύλου,
γ) Προμήθεια ενεργειακού τζακιού με λέβητα για καλοριφέρ,

Παρακαλώ όποιος έχει την καλή διάθεση να με βοηθήσει, να μου δώσει κάποιες ιδέες και οδηγίες ή να με διορθώσει όπου είμαι λάθος. Να σημειώσω ότι ενώ θεωρώ την αντλία θερμότητος την λύση την πιο οικονομική στο θέμα της χρήσης, δεν έχω τα χρήματα να πληρώσω για την αγορά της.
1) Ζητούμενο είναι η επιλογή του οικονομικότερου τρόπου θέρμανσης (κόστος χρήσης) βάζοντας όμως κάποιο όριο στη προμήθεια του εξοπλισμού. Για παράδειγμα έχω ένα πλαφόν 2.000 -2.500 €, στην οποία περιλαμβάνεται η προμήθεια του εξοπλισμού και η σύνδεσή του.

2) Για να αποφασιστεί ποια είναι η οικονομικότερη επιλογή απαιτείται η αναγωγή όλων των πηγων θέρμανσης σε συγκρίσιμο μέγεθος για το ίδιο χρονικό διάστημα λειτουργίας π.χ. kwh , Kgr /h για λέβητα pellet κλπ. Εμένα προσωπικά με μπερδεύει το θέμα του τι καταναλώνει η κάθε συσκευή και τι αποδίδει ανα ώρα. Σε αυτό τον τομέα θα ήθελα τη βοήθεια πιο ειδικών για τις συγκρίσεις.
Τι λέτε για όλα αυτά ?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30448 από Fokion
Επειδη οπως βλεπω εχεις τους ιδιους προβληματισμους και πανω κατω χωρους με εμενα ( επεισεις νεο μελος που ΟΛΟΙ εδω με βοηθησαν να καταλαβω τι και πως ), δες εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53

το πως "κατεληξα", ή αν το διαβασεις απο την αρχη θα δεις την "πορεια της σκεψης".
Περιτό να πω οτι σε καμια περιπτωση δεν ισχυριζομαι οτι βρηκα ΤΗΝ λυση ή κατι αλλο, αλλα ισως σε βοηθησει να οργανωσεις τις δικές σου σκεψεις...

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30451 από fisikos50
Για αρχή χρειάζεται να αναφέρεις το λέβητα που ήδη έχεις, μοντέλο, ισχύ και αν είναι δυνατόν φωτογραφίες.

Μετά χρειάζεται η εγκατεστημένη ισχύς στα σώματα που έχεις στο χώρο σου.

Πιθανόν γίνεται να αγοράσεις απλά έναν καυστήρα πέλετ και να μην αλλάξεις τίποτε άλλο, εγκατάσταση ακόμα και μόνος σου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30619 από Moschalis
Καλησπέρα,
Το ότι έχετε μεζονέτα είναι δυστυχώς ένα θέμα. Σε γενικές γραμμές το πρόβλημα είναι ότι η ζέστη ανεβαίνει μέσω της σκάλας στον επάνω όροφο (φυσική ροή). Οπως καταλαβαίνετε λοιπόν πρέπει να γίνει προσεκτική επιλογή ( αν σκέφτεστε τη λύση με σόμπες πέλλετ). Ενα σχέδιο και των δυο επιπέδων είναι υποχρεωτικό. Αν μπορείτε να ανεβάσετε και μερικές φωτό και σας ενδιαφέρει αυτή η λύση , μπορούμε να το συζητήσουμε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": nikodele

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30688 από nikodele

Fokion έγραψε: Επειδη οπως βλεπω εχεις τους ιδιους προβληματισμους και πανω κατω χωρους με εμενα ( επεισεις νεο μελος που ΟΛΟΙ εδω με βοηθησαν να καταλαβω τι και πως ), δες εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53

το πως "κατεληξα", ή αν το διαβασεις απο την αρχη θα δεις την "πορεια της σκεψης".
Περιτό να πω οτι σε καμια περιπτωση δεν ισχυριζομαι οτι βρηκα ΤΗΝ λυση ή κατι αλλο, αλλα ισως σε βοηθησει να οργανωσεις τις δικές σου σκεψεις...


Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για το χρόνο που αφιέρωσες για την απάντησή σου. Διάβασα το σχετικο forum και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και πολύ σχετικό με το δικό μου θέμα.Με βάλατε να ψάχνω για ξυλολέβητα γιατί όπωε λέιε και η γυναίκα μου , το ξύλο το βρίσκεις εύκολα ενώ το πλλετ όχι και άμα το γυρίσουν πολλοί θα γίνει περιζήτητο. Γι'αυτό ξύλο και πάλι ξύλο. Το θέμα είνα να βρώ κάποιο καλό λέβητα ξύλου , σε καλή τιμή και με δόσεις. Θέλω πολλά ε? Σκέφτομαι να στείλω και 1 mail στον kosmidi 80 . Mου φαίνεται είναι πολύ ψαγμένος και γνώστης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30693 από jnet

nikodele έγραψε:

Fokion έγραψε: Επειδη οπως βλεπω εχεις τους ιδιους προβληματισμους και πανω κατω χωρους με εμενα ( επεισεις νεο μελος που ΟΛΟΙ εδω με βοηθησαν να καταλαβω τι και πως ), δες εδω

www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=60&Itemid=53

το πως "κατεληξα", ή αν το διαβασεις απο την αρχη θα δεις την "πορεια της σκεψης".
Περιτό να πω οτι σε καμια περιπτωση δεν ισχυριζομαι οτι βρηκα ΤΗΝ λυση ή κατι αλλο, αλλα ισως σε βοηθησει να οργανωσεις τις δικές σου σκεψεις...


Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για το χρόνο που αφιέρωσες για την απάντησή σου. Διάβασα το σχετικο forum και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και πολύ σχετικό με το δικό μου θέμα.Με βάλατε να ψάχνω για ξυλολέβητα γιατί όπωε λέιε και η γυναίκα μου , το ξύλο το βρίσκεις εύκολα ενώ το πλλετ όχι και άμα το γυρίσουν πολλοί θα γίνει περιζήτητο. Γι'αυτό ξύλο και πάλι ξύλο. Το θέμα είνα να βρώ κάποιο καλό λέβητα ξύλου , σε καλή τιμή και με δόσεις. Θέλω πολλά ε? Σκέφτομαι να στείλω και 1 mail στον kosmidi 80 . Mου φαίνεται είναι πολύ ψαγμένος και γνώστης.


O kosmidis80 όπως και όλοι η συντονιστική Ομάδα αλλά και η ομάδα αξιολόγησης θα προτιμούσε να σε βοηθήσει από αυτό το βήμα έτσι ώστε να μπορούν να τα διαβάσουν και άλλοι που θα είχαν τους ίδιους προβληματισμούς με εσένα.
Πίο συγκεκριμένα την παρακάτω απάντηση λαμβάνει ο οποιοσδήποτε ζητάει την βοήθεια μας μέσω email. Εκτός βέβαια και αν είναι κάτι που πραγματικά πρέπει να απαντηθεί μόνο με email.

Η ομάδα αξιολόγησης του energ.gr αποφάσισε για λόγους αξιοπιστίας, αλλά και για την αποφυγή παρεξηγήσεων, να μην συνεχιστεί η διαδικασία παροχής πληροφοριών (κάποιες φορές και για επαγγελματικά ζητήματα) μέσω e-mail. Οποιεσδήποτε τέτοιου είδους πληροφορίες μπορείτε να τις αντλείτε από τα ποικίλα θέματα του φόρουμ κι από τα χιλιάδες μέλη του. Η διάθεση αλληλεγγύης αποτελεί βασικό χαρακτηριστικό του.
Με όποιο μέλος του φόρουμ επιθυμείτε να μοιραστείτε πληροφορίες μπορείτε να ανταλλάξετε e-mail. Με το που θα τελειώνει αυτή η ανταλλαγή, θα μπορείτε να σβήνετε την πληροφορία που βάλατε για να μην σας ενοχλήσει κάποιος άλλος. Βασική αρχή του φόρουμ μας είναι να γίνονται όλα στο φως. Ελπίζουμε να το εκτιμήσετε...

Οποιοδήποτε μέλος στο μέλλον σε παρόμοιες περιπτώσεις θα λαμβάνει το παρόν μήνυμα.

Το energ.gr θα συνεχίσει να λαμβάνει στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. τις προσφορές των επαγγελματιών που αφορούν τα μέλη του energ.gr, να τις αξιολογεί και να προκρίνει αυτές που θεωρεί σκόπιμο.


Μη διστάσετε όμως να ρωτήσετε κάτι, γιατί μπορεί να είναι από αυτά που μπορούν να απαντηθούν με email. Απλά πρώτα αναρωτηθείτε μήπως αυτό το κάτι θα μπορούσα να το ρωτήσω μέσα στο forum και, αν το απαντήστε αρνητικά, τότε θέστε την ερώτηση σας με email. Αν παρόλα αυτά πάρετε το παρόν σαν απάντηση, τότε αποταθείτε μέσα στο forum.

Θα πρεπει να γνωρίζετε οτι η ομάδα αξιολόγησης του energ.gr αναζητεί και από μόνη της προσφορές και, οταν βρεθεί κατι πραγματικά αξιολογο, την προωθεί στα μελη της.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ