Πρόβλημα αγοράς λέβητα pellet ή βιομάζας 65-90kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29433 από andysurg
μαλλων εκανα καποιο λαθωσ και προηγουμενα μηνηματα δεν εμφανιστικαν. επιδη ρωτησες για της τιμες, το ΤΗΕΡΜΟΣΤΑΗΛ περιπου 4,000-4,500 και το KOMBI κοντα στα 5,000 αναλογα με της διαφορες ασφαλειες κλπ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29462 από egglezos

andysurg έγραψε: επισης του Σαμαρα οντως ειναι καλος λεβητας, αλλα δεν ειναι αυτοκαθαριζωμενος, και ποιο σημαντικο, βγαζει καπνοδοχο φ-280-300, ενω εγω εχω καμιναδα φ-230.


... βέβαια ούτε ο Kombi και ο Thermostahl που κοιτάτε είναι αυτοκαθαριζόμενοι...όσο αφορά την καμινάδα, λέβητας φυσικού ελκυσμού που να βγάζει 65000 και να έχει έξοδο καμινάδας λιγότερη από Φ300 να σας κινεί υποψίες.

Λυπάμαι που η τηλεφωνική μας συνομιλία δεν ήταν αρκετή να σας πείσει για τα προιόντα μας.

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29487 από Grecu_
Nα τα παρουμε απο την αρχη. H thermostahl εχει εργοστασιο και στο βουκουρεστι, οποτε βεβαιωσου που ειναι φτιαγμενος ο λεβητας.
Το HL 100 δινει αποδοση 100.000 kcal/h, (ουτως η αλλως αρκετα μεγαλυτερο απ'οσο χρειαζεσαι) αλλα με τι καυσιμο?
Η kombi δινει τον ΚΝ-ΑΤ 80/120 στις 69.000 kcal/h με ξυλο και 91.000 kcal/h με πελλετς.
Ο κ. Σαμαρας υποθετω δινει την αποδοση με πυρηνοξυλο.
Οι καπνοδοχοι ειναι Φ245, Φ200 (για τον σκετο KN, υποθετω και για τον ΚΝ-ΑΤ το ιδιο ειναι) και Φ280 αντιστοιχα.
Αυτοκαθαριζομενος δεν ειναι κανενας, και ο μοναδικος με καθετα τουμπα ειναι του κ. Σαμαρα.
Καταλαβαινω οτι θελεις να κρατησεις την υπαρχουσα καμιναδα. Αναλογως τα μετρα της, μπορει και να καταφερεις να την κρατησεις. Γι'αυτο ρωτα καλυτερα τον καθε κατασκευαστη. Λαβε επισης υπ'οψην οτι αν η καμιναδα δεν ειναι ανοξειδωτη μονης ραφης (δηλαδη οσο πιο λεια γινεται) η βιομαζα μπορει να σου δημιουργησει μεγαλο προβλημα.

ΥΓ προσπαθησα να παραθεσω τα 2 πρωτα μυνηματα αλλα δεν θελει με την καμια...
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29498 από jnet

andysurg έγραψε: μαλλων εκανα καποιο λαθωσ και προηγουμενα μηνηματα δεν εμφανιστικαν. .


Τη ζημία την κάνουν οι αγκύλες που χρησιμοποιουσες. Να προτιμάς παρενθέσεις.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29510 από egglezos
γιατί δεν βάζετε ένα BioWIN XL (με Φ150 και αυτοκαθαριζόμενο)?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29612 από andysurg
Για σας παιδιά και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προτον η έτερεια thermostahl εχει εργοστάσιο στο εξωτερικο και στην Ελλάδα συγκεκριμένα στη Γέφυρα Νέα Πέλλας. Στο οποίο εργοστάσιο το επισκεπτικα και έχουν και ροβοτ για τις κολλησεις που κάνουν στους λεβητες.
Δεύτερων για τον κ. Σαμαρα, συγνώμη μαλων εγω δεν κατάλαβα. Νόμιζα επιδη έχω καπνοδοχο φ230 δεν μπορώ να βάλω των δικό σας λεβητα. Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος για να μπορεί να δουλέψει ο λεβητας σας με φ 230. Ο καπνοδοχος και το λεβητοστασιο είναι στο υπόγειο στο κέντρο του χτηριου και είναι χτισμένο - αμίαντο 25χ25. Και έχω σκοπό να περάσω απο μέσα ανοξοιδοτη φ230 μόνη Ραφή λεία επιφάνεια. Όσο αφορά το biowin xl θα το ρήξω μια ματιά σήμερα.
Για κάθετες διαδρομές κάποιο φίλοι με ενημέρωσαν για Kostrezwal fuzzy logic το οποίο μου είπαν ότι είναι και αυτοκαθαριζομενος. Αλλά ξεφεύγει στη τιμή.
Σήμερα ενημερώθηκα για το radiator και μου επάνω ότι πάνω απο 60kw είναι κάθετες διαδρομές. Δεν ξέρω εάν είναι αυτοκαθαριζομενος . Θέλει λίγο ψάξιμο. Μήπως εχει κανείς γνώμη για αυτών το λεβητα άνω το 60kw..

Για σώματα που έχουν περίπου 40-50kw, τι προτείνετε -λεβητας 65,70, 75kw; Αυτή τη στιγμή έχω σώματα 40κw με απώλεια 56kw, και έχω σκοπό να αλλάξω κάποια σώματα για να αύξησω τις θερμίδες.
Ευχαριστω

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ