Πρόβλημα αγοράς λέβητα pellet ή βιομάζας 65-90kW

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29416 από andysurg
Για σας παιδια

Εδω και πολυ καιρο προσπαθω να βρω το καταληλο λεβητα για ενα σπιτι -τριοροφο 330 τμ. τα σωματα υπολογηζουνται σε 40,000w και οι απωλειες σε 56000w.. Θελω ενα λεβητα περιπου 70kw-90kw για την καλυψη. ειχα το kiturami 70/55 kw [πετρελαιο/ξυλο] αλλα μονο το πετρελαιο εκανε δουλεια, το ξυλο δεν με καλυπτε. Ουσιαστικα ψαχνω ενα λεβητα να καιει πελλετ η πυρινοξυλα, κουκουτσια , κλπ. με η χωρις ξυλο. αλλα να εχει καθετες διαδρομες, να ειναι αυτοκαθαριζομενο, και να εχει αποδωση >90. μηπως ξερει κανενας ενα αξιοπιστο λεβητα σε καλη τιμη. Εχω αγανακτηση γιατι εχω δει καποια και κανενα δεν με καλυπτει. τα περισοτερα ειναι λεβητες κατω απο 60kw. εχω δει το KOMBI kt-an και το thermostahl [βιομαζα] αλλα εχει οριζοντιες διαδρομες επισης και το pelletech 50-110.. το μονο που λιγο ταιριαζει ειναι το kostrezwa fuzzi logic 75 kw αλλα η τιμη τσουχτερη. , μηπως υπαρχει καμια αλλη επιλογη. ειδα και του Σαμαρα (Αθηνα) [ φαινωνταν καλω, αλλα ηθελε καπνοδοχο φ>280 και ο καπνοδοχος μου ειναι φ-230. ευχαριστω ..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29419 από Grecu_
Πως γινεται τα σωματα να ειναι 16kW λιγοτερα απο τις απωλειες?

Το kn-at σαν να μην εχει καθετες διαδρομες και σιγουρα αυτοκαθαριζομενος δεν ειναι. Η θερμοσταλ πιστευω πως εχει και με καθετες και με οριζοντιες διαδρομες, παλι μη αυτοκαθαριζομενο. Ποιο μοντελο της θερμοσταλ λες?
Επισης, δες τους λεβητες βιομαζας του κ. Σαμαρα εδω .

Ο θερμοσταλ μου φαινεται πιο καλα εξοπλισμενος, ο kombi πιο στιβαρος. Της θερμοσταλ δες αν ειναι ελληνικης κατασκευης και αν μπορεις πες και σε τιμη βρηκες τον καθενα. Τον κ. Σαμαρα θα τον βρεις και forum για αποριες.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29425 από andysurg
για σου αγαπητε grecu

συγνωμη για την καθηστερηση στην απαντηση, αλλα ειχα προβλημα με το ιντερνετ.
δυστηχως αυτο ετσι ειναι επειδη υπαρχει πολα μεγαλα παραθυρα και ηρθε και μηχανικοσ και μετρησε το σπιτι και εχω περισοτερες απωλειες. προτου να βαλω το kiturami, ειχα ενα λεβητα πετρελαιου 90,000 και με αυτο δεν ειχα προβλημα απλα μεγαλη καταναλωση. σκεφτωμε να βαλω 2-4 περισοτερα σωματα για να βελτιωσω της θερμιδες, απλα εαν βαλω και αλλα σωματα πρεπει να αυξησω και της θερμιδεσ στο λεβητα που πρεπει να παρω.

για το thermostahl σηγουρα ο λεβητας βιομαζας εχει οριζοντιες διαδρομες, και τιμη περιπου 4100 για το bioplex HL100, αλλα εχει καπνοδοχο φ-240 και συνεπως δεν κανει. ( ο καπνοδοχοσ μου ειναι φ230 μαξ.), το komb εχει τουμπο οβαλ και πραγματικα ειναι ποιο βαρυ αλλα και αυτο εχει σαν οριζοντιες διαδρομεσ, και αποδωση 80-85. κσοτοσ περιπου 5000.
ενω οι λεβητες πελλετ ειναι ολλες >90 στην αποδοση..
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29428 από andysurg
επισης και το thermostahl και το kombi ειναι ελληνικα και τα δυο βορεια ελλαδα ( γεφυρα, Ν. πελλας, και πτολεμαιδα). . το thermostahl εχει αλλου 4χιλ λαμαρινα και αλλου 5χιλ. λαμαρινα, ενω το κομβι ειναι 5 χιλ. ειδα και τους λεβητες του σαμαρα και ηταν ωραιεςμ, αλλα ο καπνοδοχος που βγαζει ειναι φ280-300 και εγω εχω φ-230 και γιαυτο απορριπτεται.. μηπως υπαρχει κανενας λεβητας σκετο πελλετ και πυρινοξυλα που ειναι αυτοκαθαριζωμενο με καθετες διαδρομες που να μην καιει ξυλο.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29429 από andysurg
και τα δυο [ thermostahl και kombi ειναι ελληνικα. και τα δυο βιομαζας. οι απωλιες μου ειναι δυστηχωσ ετσι και τωρα σκεφτωμε να βαλω 4-5 σωματα παραπανω. μηπωσ γνοριζεις κανενα λεβητ σκετο πελλετ η πελλετ-πυρινα που ειναι αυτοκαθαριζομενω και καθετες διαδρομες τουλαχιστων 65κw..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29430 από andysurg
επισης του Σαμαρα οντως ειναι καλος λεβητας, αλλα δεν ειναι αυτοκαθαριζωμενος, και ποιο σημαντικο, βγαζει καπνοδοχο φ-280-300, ενω εγω εχω καμιναδα φ-230.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ