Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62847 από Kosdi
Απαντήθηκε από Kosdi στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio
Στην αρχή είχαμε ένα πρόβλημα με το μοτερ του κοχλία το οποίο όμως αντικατέστησε η εταιρεία και τώρα λειτουργεί άψογα. Επίσης δεν είχαμε κάνει σωστές ρυθμίσεις της καύσης και το πρώτο 20ήμερο ο λέβητας έκαψε μεγάλες ποσότητες καυσίμου. Οταν ήρθε ο τεχνικός της Thermostahl να αντικαταστήσει το μοτέρ,ρύθμισε και την καύση με αποτέλεσμα να έχουμε σημαντική διαφορά στην απόδοση και στην οικονομία καυσίμου. Ο μέσος όρος κατανάλωσης (30 ημερών) έχει βγει περιλαμβάνοντας και την ποσότητα καυσίμου που κάψαμε τις πρώτες 20 μέρες που ο λέβητας έκαιγε με λάθος ρυθμίσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #62876 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio
Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65388 από elninioz

Kosdi έγραψε: Στην αρχή είχαμε ένα πρόβλημα με το μοτερ του κοχλία το οποίο όμως αντικατέστησε η εταιρεία και τώρα λειτουργεί άψογα. Επίσης δεν είχαμε κάνει σωστές ρυθμίσεις της καύσης και το πρώτο 20ήμερο ο λέβητας έκαψε μεγάλες ποσότητες καυσίμου. Οταν ήρθε ο τεχνικός της Thermostahl να αντικαταστήσει το μοτέρ,ρύθμισε και την καύση με αποτέλεσμα να έχουμε σημαντική διαφορά στην απόδοση και στην οικονομία καυσίμου. Ο μέσος όρος κατανάλωσης (30 ημερών) έχει βγει περιλαμβάνοντας και την ποσότητα καυσίμου που κάψαμε τις πρώτες 20 μέρες που ο λέβητας έκαιγε με λάθος ρυθμίσεις.


Εχω και εγω τον ιδιο λεβητα και εγω ειχα προβλημα με τον κοχλια και μου τον αντικατεστησαν οπωσ και σενα!
Απο τοτε δεν εχω καποιο προβλημα με τον κοχλια αλλα εχω προβλημα μερικες φορες οχι παντα να μου επιστρεφει η φωτια προς το σηλο....με αποτελεσμα να μου ριχνει το νερο που εχει για ασφαλεια..!
(ξεχασα να γραψω οτι αυτο συμβενει οταν ειναι κλειστος ο λεβητας και οχι οταν ειναι σε λειτουργεια)
Μου εχει τυχει δυο φορες.Σ εχει τυχει μηπως εσενα?
Αν σου ειναι ευκολο μπορεις να μου πεις τι ρυθμισεις σου εκανε ο τεχνικος?
Απο καυσιμο καιω μονο πελλετ.
Σ ευχαριστω!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by elninioz.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65410 από Kosdi
Απαντήθηκε από Kosdi στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio
Καλησπέρα, ευτυχώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την επιστροφή φλόγας. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στο δεύτερο χρονικό, το έχουμε ρυθμίσει ώστε ανά 45 περίπου δευτερόλεπτα να σπρώχνει καύσιμο προς την εστία ανεξάρτητα από τη ζήτηση για θέρμανη. Ετσι αποτρέπει την επιστροφή φλόγας στο σιλό. Η επιστροφή ίσως εμφανιστεί εάν έχουμε μεγάλης διάρκειας διακοπή ρεύματος, γι αυτό το λόγο χρησιμοποιώ pellet ανάμικτο με βιομάζα που έχει την ιδιότητα να κλείνει τα κενά ανάμεσα στο Pellet και να μην κυκλοφορεί οξυγόνο ανάμεσα στο καύσιμο. Εσύ εχεις ρυθμίσει το δεύτερο χρονικό;
Οι ρυθμίσεις του πρώτου χρονικού για το καύσιμο που καίμε είναι 6 δευτερόλεπτα τροφοδοσία και 21 δευτερόλεπτα παύση με αέρα στη δεύτερη τελεία του ρυθμιστή, αυτό όμως θα είναι διαφορετικό για το δικό σου καύσιμο. Εκείνο που θα πρέπει να δεις είναι να έχεις σταθερή φλόγα που να μην μειώνεται στα μεσοδιαστήματα της τροφοδοσίας, ώστε να σου ανεβάζει εύκολα τη θερμοκρασία.

Καλή χρονιά σε όλους
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kosdi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65514 από elninioz

Kosdi έγραψε: Καλησπέρα, ευτυχώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την επιστροφή φλόγας. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στο δεύτερο χρονικό, το έχουμε ρυθμίσει ώστε ανά 45 περίπου δευτερόλεπτα να σπρώχνει καύσιμο προς την εστία ανεξάρτητα από τη ζήτηση για θέρμανη. Ετσι αποτρέπει την επιστροφή φλόγας στο σιλό. Η επιστροφή ίσως εμφανιστεί εάν έχουμε μεγάλης διάρκειας διακοπή ρεύματος, γι αυτό το λόγο χρησιμοποιώ pellet ανάμικτο με βιομάζα που έχει την ιδιότητα να κλείνει τα κενά ανάμεσα στο Pellet και να μην κυκλοφορεί οξυγόνο ανάμεσα στο καύσιμο. Εσύ εχεις ρυθμίσει το δεύτερο χρονικό;
Οι ρυθμίσεις του πρώτου χρονικού για το καύσιμο που καίμε είναι 6 δευτερόλεπτα τροφοδοσία και 21 δευτερόλεπτα παύση με αέρα στη δεύτερη τελεία του ρυθμιστή, αυτό όμως θα είναι διαφορετικό για το δικό σου καύσιμο. Εκείνο που θα πρέπει να δεις είναι να έχεις σταθερή φλόγα που να μην μειώνεται στα μεσοδιαστήματα της τροφοδοσίας, ώστε να σου ανεβάζει εύκολα τη θερμοκρασία.

Καλή χρονιά σε όλους

Ναι ρυθμισμενα ειναι.
Αν προσεξες εγραψα οτι δεν εχω επιστροφη την ωρα που λειτουργει ο καυστηρας αλλα οταν ειναι κλειστος.
Και κατι αλλο τι εννοεις πελλετ αναμικτο με βιομαζα?Το πελλετ βιομαζα δεν ειναι?
Σ ευχαριστω και παλι και καλη χρονια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65672 από Kosdi
Απαντήθηκε από Kosdi στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio

elninioz έγραψε:

Kosdi έγραψε: Καλησπέρα, ευτυχώς δεν είχα ποτέ πρόβλημα με την επιστροφή φλόγας. Αυτό πιστεύω ότι οφείλεται στο δεύτερο χρονικό, το έχουμε ρυθμίσει ώστε ανά 45 περίπου δευτερόλεπτα να σπρώχνει καύσιμο προς την εστία ανεξάρτητα από τη ζήτηση για θέρμανη. Ετσι αποτρέπει την επιστροφή φλόγας στο σιλό. Η επιστροφή ίσως εμφανιστεί εάν έχουμε μεγάλης διάρκειας διακοπή ρεύματος, γι αυτό το λόγο χρησιμοποιώ pellet ανάμικτο με βιομάζα που έχει την ιδιότητα να κλείνει τα κενά ανάμεσα στο Pellet και να μην κυκλοφορεί οξυγόνο ανάμεσα στο καύσιμο. Εσύ εχεις ρυθμίσει το δεύτερο χρονικό;
Οι ρυθμίσεις του πρώτου χρονικού για το καύσιμο που καίμε είναι 6 δευτερόλεπτα τροφοδοσία και 21 δευτερόλεπτα παύση με αέρα στη δεύτερη τελεία του ρυθμιστή, αυτό όμως θα είναι διαφορετικό για το δικό σου καύσιμο. Εκείνο που θα πρέπει να δεις είναι να έχεις σταθερή φλόγα που να μην μειώνεται στα μεσοδιαστήματα της τροφοδοσίας, ώστε να σου ανεβάζει εύκολα τη θερμοκρασία.

Καλή χρονιά σε όλους

Ναι ρυθμισμενα ειναι.
Αν προσεξες εγραψα οτι δεν εχω επιστροφη την ωρα που λειτουργει ο καυστηρας αλλα οταν ειναι κλειστος.
Και κατι αλλο τι εννοεις πελλετ αναμικτο με βιομαζα?Το πελλετ βιομαζα δεν ειναι?
Σ ευχαριστω και παλι και καλη χρονια!


- Οταν λες ότι ο καυστήρας είναι κλειστός θα εννοείς φαντάζομαι ότι είναι σε αναμονή επειδή δεν υπάρχει ζήτηση, οπότε λογικά με την προώθηση του υλικού με το δεύτερο χρονικό (Τ2) δεν θα έπρεπε να παρουσιάζεται το πρόβλημα της επιστροφής. Μήπως πρέπει να αλλάξεις τους χρόνους του δεύτερου χρονικού; Εάν όμως εννοείς ότι κάποιες ώρες κλείνετε τελείως τον λέβητα από τον διακόπτη του , τότε είναι πολύ πιθανό να επιστρέψει η φλόγα στο σιλό αφού δεν δουλεύει ο κοχλίας καθόλου ώστε να προωθήσει το καύσιμο.
- Ναι και το pellet είναι βιομάζα (συσσωματώματα ξύλου) εγώ δεν ήμουν σαφής, όταν ανέφερα βιομάζα εννοούσα βιομάζα Ζαχαριουδάκη (από Πυρήνα-τσόφλια-σταφύλια) που είναι σε μορφή πολύ λεπτών σωματιδίων και με αρκετή σκόνη, οπότε δεν αφήνουν κενά ανάμεσα στο καύσιμο.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Kosdi.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ