Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29763 από Grecu_
Εχω την εντυπωση οτι με το συστημα εναυσης και τον αυτοματο πινακα ακομα γινονται δοκιμες. Τουλαχιστον στη ρουμανια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29889 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio
Ψαχνοντας στο internet βρισκω μεγαλες αποκλισεις στις τιμες, τον βρηκα ομως τον 30.000kcal στα 2.800€.
Καπου αλλου διαβασα πως εχει 87% αποδοση
Δεν βρισκω ομως το περιεχομενο σε νερο καθως κ το παχος της λαμαρινας (βεβαια η αληθεια ειναι πως δεν εχω κατανοησει αν συγκρινοντας το κριτηριο αυτο σε δυο λεβητες τί ειναι καλυτερο, δηλ μεγαλο ή μικρο περιεχομενο)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29892 από Jole
Απαντήθηκε από Jole στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio
Τελειωνοντας, οι καθετοι αυλοι αυξανουν την καταναλωση καυσιμου σε σχεση με αντιστοιχο λεβητα με οριζοντιους;; Κ αν ναι σε τι ποσοστο;
(Αυτη την αποψη εξεφρασε αντιπροσωπος της εταιριας σε σχεση με τον 40αρη bioplex...)
Ελπιζω να μην κουρασα, ευχαριστω πολυ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29922 από Kosdi
Απαντήθηκε από Kosdi στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio

Jole έγραψε: Ψαχνοντας στο internet βρισκω μεγαλες αποκλισεις στις τιμες, τον βρηκα ομως τον 30.000kcal στα 2.800€.
Καπου αλλου διαβασα πως εχει 87% αποδοση
Δεν βρισκω ομως το περιεχομενο σε νερο καθως κ το παχος της λαμαρινας (βεβαια η αληθεια ειναι πως δεν εχω κατανοησει αν συγκρινοντας το κριτηριο αυτο σε δυο λεβητες τί ειναι καλυτερο, δηλ μεγαλο ή μικρο περιεχομενο)!


Περίπου ίδια τιμή τον βρίσκω και εγώ από φυσικό κατάστημα (bio 30 2880Ευρώ, Bio 40 3250 Ευρώ), αλλά πρέπει να προσθέσεις περίπου 200 Ευρώ για θερμοστατική βάνα, βαλβίδα ασφαλείας 3 bar και βαλβίδα υπερθέρμανσης.
από το Manual που έπεσε στα χέρια μου διαβάζω: Minibio 30 112lt Νερό, Minibio 40 155lt Νερό.
Για το πάχος λαμαρίνας δεν γνωρίζω και θα ήθελα να μάθω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62756 από parth
Απαντήθηκε από parth στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio
τελικα τον εχει τοποθετησει κανεις αυτον τολν λεβητα να μας πει εντυπωσεις? Για μικρο λεβητοστάσιο φαίνεται πολύ καλή λύση. Σαν ξυλολέβητας πόσα και τί μήκος ξύλα χωράει μέσα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #62788 από Kosdi
Απαντήθηκε από Kosdi στο θέμα Λέβητας βιομάζας - ξύλου Thermostahl Mini Bio
Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα.
Τελικά τον τοποθέτησα εγώ, τον δουλεύω από 23/11/2012 συνέχεια, έχω εγκαταστήσει τον Μini Bio 40/50
40.000 Kcal/h και ζεσταίνω τρία σπίτα συνολικής επιφάνειας 500τ.μ με τρία Boiler 160lt το κάθε ένα. Μέση ημερήσια κατανάλωση (από 23-11-2012 έως 23-12-2012) 85κιλά καύσιμο σε αναλογία 50% Βιομάζα με 50% Ρουμάνικο Πέλλετ. Με ξύλα δεν τον έχω δοκιμάσει αλλά χωράει από ότι γράφουν οι οδηγίες ξύλα έως 30cm μήκος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.063 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ