Λέβητας pellet ή βιομάζας;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28787 από GIORGAROS
Λέβητας pellet ή βιομάζας; δημιουργήθηκε από GIORGAROS
Καλημέρα κι από μένα, με λένε Γιώργο και είμαι καινουργιος
στο forum.
Το σπίτι μου είναι 115 τμ και το θερμαίνω επι του παρόντος με πετρελαιο.
Ψάχνομαι για εναλλακτικές και παρακαλώ για τις συμβουλές σας στις παρακάτω ερωτήσεις:

1.Να βάλω λέβητα πέλλετ σκέτο ή να βάλω απ΄ όλα (πέλλετ πυρηνόξυλο ξυλο). Αν βάλω λέβητα που να καιει απ΄ολα θα έχει την ίδια απόδοση με ένα εξειδικευμένο που καιει μόνο πέλλετ?(σημειώνω ότι κάποιες μέρες την εβδομάδα θα έχω χρόνο να τον καθαρίζω και κάποιες όχι δηλαδή μπορώ να καίω 4 μέρες πελλετ και 3 βιομάζα)
2.Ο υπάρχων λέβητας ή ο καυστήρας θα χρειαστούν στη νεα εγκατάσταση ή απλώς θα τους αφαιρέσω και
θα τους βάλω στην άκρη μπας.... και πέσει το πετρέλαιο στα επίπεδα του 1990?(αστειακι)
3.θα χρειαστουν επιπρόσθετες μετατροπές σε σωληνώσεις αντλίες κλπ?
4.Πόσο θα μου κοστίσει ένα καλό και αξιόπιστο σύστημα (κατά προτίμηση ελληνικής κατασκευής γιατί
είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι πρέπει επιτέλους να στηρίξουμε τον τοπο μας)περασμένο με το κλειδι στο χερι?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28789 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Λέβητας pellet ή βιομάζας;
Αυτο που λες με την αποδωση ισχυει αν ο λεβητας ειναι μονο
για πελλετ γιατι οι περισσοτεροι ειναι ξυλολεβητες που τους
βαπτισαν πελλετολεβητες.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28808 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λέβητας pellet ή βιομάζας;

GIORGAROS έγραψε: Καλημέρα κι από μένα, με λένε Γιώργο και είμαι καινουργιος
στο forum.
Το σπίτι μου είναι 115 τμ και το θερμαίνω επι του παρόντος με πετρελαιο.
Ψάχνομαι για εναλλακτικές και παρακαλώ για τις συμβουλές σας στις παρακάτω ερωτήσεις:

1.Να βάλω λέβητα πέλλετ σκέτο ή να βάλω απ΄ όλα (πέλλετ πυρηνόξυλο ξυλο). Αν βάλω λέβητα που να καιει απ΄ολα θα έχει την ίδια απόδοση με ένα εξειδικευμένο που καιει μόνο πέλλετ?(σημειώνω ότι κάποιες μέρες την εβδομάδα θα έχω χρόνο να τον καθαρίζω και κάποιες όχι δηλαδή μπορώ να καίω 4 μέρες πελλετ και 3 βιομάζα)
2.Ο υπάρχων λέβητας ή ο καυστήρας θα χρειαστούν στη νεα εγκατάσταση ή απλώς θα τους αφαιρέσω και
θα τους βάλω στην άκρη μπας.... και πέσει το πετρέλαιο στα επίπεδα του 1990?(αστειακι)
3.θα χρειαστουν επιπρόσθετες μετατροπές σε σωληνώσεις αντλίες κλπ?
4.Πόσο θα μου κοστίσει ένα καλό και αξιόπιστο σύστημα (κατά προτίμηση ελληνικής κατασκευής γιατί
είμαι από αυτούς που πιστεύουν ότι πρέπει επιτέλους να στηρίξουμε τον τοπο μας)περασμένο με το κλειδι στο χερι?


Φίλε μου όλες οι ερωτήσεις σου έχουν απαντηθεί και εξαντληθεί σε πολλά θέματα του φόρουμ. Με ένα προσεκτικό διάβασμα θα ενημερωθείς και θα σου λυθούν όλες οι απορίες, ακόμα και αυτές που θα προκύψουν εκ των υστέρων. :)

Περιληπτικά σου αναφέρω ότι για να σκεφτείς να εγκαταστήσεις λέβητα βιομάζας, θα πρέπει να έχεις πρόσβαση στην βιομάζα. Η στάχτη είναι δευτερεύουσας σημασίας....ίσως και καθόλου. όποιος έχει υλικό να κάψει στον λέβητα βιομάζας, δεν τον απασχολεί καθόλου η δουλειά της στάχτης.

Ενα άλλο κομμάτι είναι οι αποθηκευτικοί χώροι που πρέπει να έχει κανείς για να κάνεις χρήση του λέβητα βιομάζας. Δεν είναι απλά τα πράγματα. :)

Ακούγεται πολύ καλό σε όλους μας ένας λέβητας που καίει τα πάντα......το κακό είναι όμως ότι όλοι μένουμε στις πόλεις και στις μεζονέτες :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28860 από GIORGAROS
Απαντήθηκε από GIORGAROS στο θέμα Λέβητας pellet ή βιομάζας;
Παρέλειψα να αναφέρω ότι διαθέτω αποθηκευτικούς χώρους (υπόγειο)
όπου μπορεί να τοποθετηθεί ακόμα και σιλό.

Επειδή μένω στην Αθήνα απ΄οτι διάβασα κανα δυο επιχειρήσεις στη Βοιωτία σου
φέρνουν βιομάζα στο σπίτι σου.

Ωστόσο θα εκτιμούσα αν κάποιος με στοιχεία μπορεί να με πείσει για το πρώτο και τέταρτο ερώτημα (λόγω διαφοροποηήσεων - ανατιμολογησεων) κυρίως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #29072 από Pri
Απαντήθηκε από Pri στο θέμα Λέβητας pellet ή βιομάζας;
Νομίζω ότι πρέπει να διαβάσεις αυτό: www.energ.gr/j15/index.php?option=com_co...pel&catid=34:biomaze

There is nothing more uncommon than common sense.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ