Καυστήρας pellets ή υδραυλικό τζάκι;

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28698 από DOOM_NX
Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για το site! Πραγματικά πολύ καλή δουλειά! :)

Πρώτη φορά γράφω εδώ, συγχωρέστε με αν γράφω σε λάθος κατηγορία. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Έχουμε ένα σπίτι σε πεδινό χωριό, στην Καρδίτσα, χτισμένο γύρω στο 1950. Το μισό είναι πλήθινο και το υπόλοιπο μισό με τσιμεντόλιθα. Έχει γίνει μια υποτυπώδη ανακαίνιση, περάστηκαν ξύλινα ταβάνια και πόρτες/παράθυρα, αλλά όχι κάτι που να εξοικονομεί ενέργεια. Ταυτόχρονα περάστηκαν και καλοριφέρ με λέβητα/καυστήρα πετρελαίου Kiturami. Ο χώρος που θερμαίνουμε είναι γύρω στα 300 κυβικά μέτρα (112m^2 * 2.7m).

Όλα πήγαιναν καλά για 3 χρόνια, αλλά πλέον η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης έχει εξισωθεί με την τιμή του πετρελαίου κίνησης και είναι τελείως ασύμφορο. Το χειμώνα που μας πέρασε, πληρώσαμε 4 τόνους πετρέλαιο. Έτσι ξεκίνησε μια αναζήτηση η μητέρα μου, πήρε τιμές για καυστήρες με pellets, σόμπες ξύλου, σόμπες pellet, ενεργειακά τζάκια και υδραυλικά τζάκια. Σήμερα το πρωί ήταν έτοιμη να πάρει την τελική απόφαση. Πήγε να δει ενεργειακά τζάκια γύρω στα 2000 ευρώ. Γυρίζοντας από τα χυτήρια μου είπε ότι κατέληξε σε υδραυλικό τζάκι στα 6000 ευρώ περίπου και ρώτησε τη γνώμη μου. Θα ήθελε να είναι όλο το σπίτι ζεστό. Της είπα ότι αν είναι να δώσει τόσα λεφτά και να παιδεύεται όλη την ώρα με ξύλα και να γεμίζει στάχτες καπνό και ξύλα το σαλόνι, καλύτερα να τα δώσει σε έναν καυστήρα pellets. Απ'όσο ξέρω, τον τροφοδοτείς μια-δυο φορές τη μέρα, τον καθαρίζεις κάθε 1-2 μέρες από τις στάχτες και αυτό είναι. Μάλιστα, επειδή έχουμε καλομάθει με το σύστημα της Kiturami που μας παρέχει ζεστό νερό ανά πάσα στιγμή χειμώνα-καλοκαίρι, έλεγα να εγκαταστήσουμε τον καινούριο Kiturami KRP 20 . Θα εγκατασταθεί δίπλα στον πετρελαίου και θα συνδεθεί στην ίδια καμινάδα αν γίνεται. Μας ζητάνε 4000 ευρώ μαζί με εγκατάσταση (ηλεκτρολόγο, υδραυλικό κλπ).

Έχει βάση η πρότασή μου ή καλύτερα να στραφούμε αλλού; Χώρος για αποθήκευση pellets υπάρχει άφθονος. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά λέει ότι η μέγιστη κατανάλωση είναι 5.5kg pellets ανά ώρα. Η μητέρα μου φοβάται μην τα τελειώνει για πλάκα και θέλει 4 τόνους το μήνα και δε συμφέρει. Εγώ νομίζω θα καίει πολύ λιγότερο, και όλη μέρα να το αφήνει ανοιχτό.

Υπάρχουν πολλές επιλογές, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ενεργειακά συστήματα και έχω πελαγώσει. Τι θα προτείνατε γι'αυτό το σπίτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28741 από stergiosbik

DOOM_NX έγραψε: Καλημέρα σας και συγχαρητήρια για το site! Πραγματικά πολύ καλή δουλειά! :)

Πρώτη φορά γράφω εδώ, συγχωρέστε με αν γράφω σε λάθος κατηγορία. Θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Έχουμε ένα σπίτι σε πεδινό χωριό, στην Καρδίτσα, χτισμένο γύρω στο 1950. Το μισό είναι πλήθινο και το υπόλοιπο μισό με τσιμεντόλιθα. Έχει γίνει μια υποτυπώδη ανακαίνιση, περάστηκαν ξύλινα ταβάνια και πόρτες/παράθυρα, αλλά όχι κάτι που να εξοικονομεί ενέργεια. Ταυτόχρονα περάστηκαν και καλοριφέρ με λέβητα/καυστήρα πετρελαίου Kiturami. Ο χώρος που θερμαίνουμε είναι γύρω στα 300 κυβικά μέτρα (112m^2 * 2.7m).

Όλα πήγαιναν καλά για 3 χρόνια, αλλά πλέον η τιμή του πετρελαίου θέρμανσης έχει εξισωθεί με την τιμή του πετρελαίου κίνησης και είναι τελείως ασύμφορο. Το χειμώνα που μας πέρασε, πληρώσαμε 4 τόνους πετρέλαιο. Έτσι ξεκίνησε μια αναζήτηση η μητέρα μου, πήρε τιμές για καυστήρες με pellets, σόμπες ξύλου, σόμπες pellet, ενεργειακά τζάκια και υδραυλικά τζάκια. Σήμερα το πρωί ήταν έτοιμη να πάρει την τελική απόφαση. Πήγε να δει ενεργειακά τζάκια γύρω στα 2000 ευρώ. Γυρίζοντας από τα χυτήρια μου είπε ότι κατέληξε σε υδραυλικό τζάκι στα 6000 ευρώ περίπου και ρώτησε τη γνώμη μου. Θα ήθελε να είναι όλο το σπίτι ζεστό. Της είπα ότι αν είναι να δώσει τόσα λεφτά και να παιδεύεται όλη την ώρα με ξύλα και να γεμίζει στάχτες καπνό και ξύλα το σαλόνι, καλύτερα να τα δώσει σε έναν καυστήρα pellets. Απ'όσο ξέρω, τον τροφοδοτείς μια-δυο φορές τη μέρα, τον καθαρίζεις κάθε 1-2 μέρες από τις στάχτες και αυτό είναι. Μάλιστα, επειδή έχουμε καλομάθει με το σύστημα της Kiturami που μας παρέχει ζεστό νερό ανά πάσα στιγμή χειμώνα-καλοκαίρι, έλεγα να εγκαταστήσουμε τον καινούριο Kiturami KRP 20 . Θα εγκατασταθεί δίπλα στον πετρελαίου και θα συνδεθεί στην ίδια καμινάδα αν γίνεται. Μας ζητάνε 4000 ευρώ μαζί με εγκατάσταση (ηλεκτρολόγο, υδραυλικό κλπ).

Έχει βάση η πρότασή μου ή καλύτερα να στραφούμε αλλού; Χώρος για αποθήκευση pellets υπάρχει άφθονος. Στα τεχνικά χαρακτηριστικά λέει ότι η μέγιστη κατανάλωση είναι 5.5kg pellets ανά ώρα. Η μητέρα μου φοβάται μην τα τελειώνει για πλάκα και θέλει 4 τόνους το μήνα και δε συμφέρει. Εγώ νομίζω θα καίει πολύ λιγότερο, και όλη μέρα να το αφήνει ανοιχτό.

Υπάρχουν πολλές επιλογές, δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ενεργειακά συστήματα και έχω πελαγώσει. Τι θα προτείνατε γι'αυτό το σπίτι;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας.


Με αυτα τα λεφτα παρε λεβητα πελλετ η γενικα λεβητα βιομαζας που καιει κ αλλα εκτος του πελλετ.
Ασε τα τζακια στην ησυχια τους(εκτος αν θες για "χαζευτηρι να βαλεις κανενα απλο γιατι θα περρισεψουν χρηματα)
Θα καθαριζεις τον λεβητα περιπου μια φορα την εβδομαδα(εκτος κ αν βαλεις κανεναν αυτοκαθαριζομενο)
κ θα γεμιζεις δεξαμενη ανα 5-10 μερες αναλογα την χωρητικοτητα.
Εφ οσον καταναλωνατε 4 τοννους πετρελαιο να υπολογιζεις περιπου 8-9 τοννους πελλετ.
Αυτα στα γρηγορα γιατι βιαζομαι.
Ελπιζω να βοηθησα λιγο.

Δεν είναι ότι δεν είμαστε επαναστάτες. Απλά είμαστε άτυχοι που δεν είναι όπλο ο καναπές!!!


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28744 από Asteris
Με 6 χιλιάρικα, παίρνεις και λέβητα pellet και ενεργειακό αερόθερμο τζάκι και είσαι άρχοντας, καις ότι σου αρέσει. Υδραυλικά τζάκια (δηλαδή λεβητοστάσιο μέσα στο σαλόνι μου), εγώ ούτε να τα δω. Ίδια τιμή με το απλό αερόθερμο ενεργειακό μου να μου τα δίνανε, πάλι το απλό μου θα έβαζα. Εκτός αν είχα 60τμ σπίτι και τα έκανε όλα το τζάκι (καλοριφέρ, ζεστά νερά) με 3-4 τόνους ξύλο.

Στην δική σου περίπτωση, αν έκαιγες 4 τόνους πετρέλαιο, θα θες 14 τόνους ξύλο, να περάσουν όλοι μεσα από το σπίτι σου και να μπουν στο τζάκι, συν 200-250 κιλά στάχτη να βγούν και να πεταχτούν. Τρελός είσαι να το κάνεις αυτό? Το κάνεις αν είναι να δώσεις λιγότερα από ότι στον λέβητα, όχι να δώσεις σχεδόν τα διπλά και να έχεις και το τρελό κουβάλημα και την βρωμιά μέσα στο σπίτι...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28785 από DOOM_NX
Έχετε δίκιο, παιδιά. Αυτή ακριβώς ήταν και η δική μου σκέψη. Στην αρχή είπα ΟΚ θέλει τζάκι να χαζεύει και να κουτσο-ζεσταίνεται. Το είδε σε μια γειτόνισσα και ζήλεψε. Είπα ΟΚ, ας το κάνει για το γούστο. Όταν όμως γύρισε και μου ανέφερε υδραυλικά τζάκια των 6000 ευρώ μου φάνηκε τελείως ασύμφορο και καθόλου πρακτικό.

Μάλιστα, ήρθε σήμερα ο μηχανικός να δει την εγκατάσταση και είπε ότι μπαίνει μια χαρά από δίπλα. Ξεχωριστή καμινάδα. Θα έχουμε 2 θερμοστάτες στο χώρο. Αν ξεμείνουμε καμιά φορά από pellet ή πέσει η τιμή του πετρελαίου (εδώ γελάμε) μπορούμε να κάψουμε και τον καυστήρα πετρελαίου.

Ο Kiturami KRP είναι καινούριος λέει στη χώρα μας. 15 μέρες έχουν που τον πουλάνε (ή απλά τώρα τον χαμπάριασε; ). Στην Καρδίτσα σίγουρα είμαστε οι πρώτοι που τον περνάμε. Νιώθω λίγο σαν πειραματόζωο έτσι όπως το παρουσίασε αλλά να πω την αλήθεια τον προτιμώ από κάτι no-name λέβητες pellet που πουλάει μέχρι και το τελευταίο χυτήριο. Εδώ στους καυστήρες πετρελαίου και παρουσιάζουν προβλήματα που είναι χιλιοδοκιμασμένη τεχνολογία. Αν δεν απατώμαι, ο έλεγχος καύσης pellet είναι πιο πολύπλοκος. Άσε που δε νομίζω να έχουν τόσες προστασίες και κοντά στο 92% απόδοση. Δε θα ήθελα να το ρισκάρω για να γλυτώσουμε ένα χιλιάρικο. Αλλά, δεν μπορώ να μιλήσω εκ του ασφαλούς. Μπορεί να είναι εξαιρετικοί οι λέβητες που φτιάχνουν τα χυτήρια.

Ένα άλλο θέμα που συζητήθηκε είναι η παραγωγή pellet για ιδιόχρηση. Έχουμε χωράφι 25 στρέμματα. Στην πορεία, αν δούμε ότι τα pellet παίρνουν την ανίουσα, μπορούμε να σπείρουμε γαϊδουράγκαθα, να πάρουμε ένα θρυμματιστή και μια πελλετιέρα και να εξασφαλίζουμε το καύσιμο. Όσο σκάρτο και να βγει το αποτέλεσμα, νομίζω 1 χειμώνα μπορούμε να τον βγάλουμε. Τι λέτε;

Τέλος, υπάρχει περίπτωση να πάρουμε επιδότηση από το "εξοικονόμηση κατ'οίκον" για τον καυστήρα. Σκεφτόμαστε και τη θερμομόνωση με καινούρια κουφώματα θερμοδιακοπής με διπλα τζάμια, γιατί τώρα είναι ξύλινα, μονά. Αλλά είναι πολλά τα λεφτά, ειδικά χωρίς επιδότηση... Ας κάνουμε το πρώτο βήμα με τον καυστήρα και θα το ψάξω κι άλλο το θέμα. Αναμένουμε τελική προσφορά από το μηχανικό.
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28786 από LEONAS
Εγω ειμαι κατα του τζακιου γενικα για αποκλειστικη κυρια
θερμανση του σπιτιου οποτε ψηφιζω καυστηρα πελλετ.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #28804 από Asteris
Τον KRP-20 τον είδα πρώτη φορά αν θυμάμαι καλα στην ΔΕΘ του 2011. Τον ίδιο χειμώνα τον φόρεσε γνωστός που δεν γούσταρε άλλο τις αυξήσεις του πετρελαίου και έκαψε στην αρχή Alfawood και κατόπιν αυστριακό, όταν το δραμινό άρχισε να κάνει τρέλες και να του βγάζει μηνύματα λάθους και έσβηνε. Πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση και έκαψε περίπου τα διπλά κιλά και κάτι από το πετρέλαιο. Τώρα αρχίζει και ακούγεται πολύ (έχουν και καλούτσικη φήμη από τις πετρελαιομονάδες τους) και λογική τιμή για λέβητα με ZNX. Ψήνομαι και γω, αλλά είναι λίγο βουβάλι και δεν τον βλέπω να χωράει στο λεβητοστάσιό μου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": DOOM_NX

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ