Ποια να επιλέξω; (μασίνα - σόμπα φούρνου)

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26477 από indiann
Καταρχην γεια σας καλως σας βρηκα,
Μετα απο αρκετο διαβασμα και πολυ μελετη αποφασισα για την θερμανση του σπιτιου να βαλω λεβητα πελλετ-ξυλου, επειδη ομως οι οικονομικες δυνατοτητες για φετος ειναι περιορισμενες θα το αφησω για του χρονου.Για να κανω καποια οικονομια φετος αλλα κ για απο του χρονου να εχω θερμανση για ωρα αναγκης(διακοπες ρευματος) οπως επισης κ για μαγειρεμα στο φουρνο αποφασισα να παρω αυτυη τη μασινα στα 400ε
www.enosioe.gr/productf.php?catid=73&productid=62
Σαυτη με προβληματιζει απο φωτογραφιες το πορτακι της εστιας που μου φαινεται μικρο για να μπορω να τροφοδοτω ανετα με ξυλα.
Μετα σκεφτηκα να δω και κατι αλλο εκτος απο μαντεμι και αυτες οι προτασεις μου φανηκαν αξιολογες.
www.tsixlis.gr/somba-ksilou-me-fourno-elliniki-mg-500-el.html
www.tsixlis.gr/somba-ksilou-me-fourno-komfort-21kft.html
www.tsixlis.gr/ksilosomba-atsalini-energ...ispanias-sabina.html
www.tsixlis.gr/ksilosomba-atsalini-energ...me-fourno-sa202.html
Ποια ειναι η γνωμη σας για τις παραπανω με κυριο γνωμονα την αξιοπιστια και τη λειτουργικοτητα τους;
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26500 από fisikos50
Το μαντέμι σε τέτοια σόμπα το θεωρώ πολυτέλεια (και μόδα, και πηγή ενδεχόμενων προβλημάτων).

Οι απλές ξυλόσομπες με φούρνο που είχαμε παλιά στο χωριό ήταν απλούστατες κατασκευές από λαμαρίνα, κάτι σαν αυτό ας πούμε.







Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26505 από mastoras
Μασίνα, απόδοση και ομορφιά δεν συνδυάζονται σε καμία περίπτωση.

Ομορφιά στην χυτοσίδηρη, λειτουργικότητα στην εμαγιέ, και απόδοση στην παραδοσιακή μεταλλική :)

Το πορτάκι μην σε προβληματίζει, έχει βάθος ο χώρος καύσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26520 από indiann
η αληθεια ειναι οτι η βεργινα μου αρεσει πολυ αισθητικα και μια και θα την εχω στο σαλονι ειναι ενα μεγαλο συν, επιπλεον φαινεται να ειναι και αρκετα ποιοτικη.Αποτι διαβασα θερμαινει γυρο στα 60 τμ αλλα δεν αναφερει αποδοση, ξερει κανεις σε τι ποσοστα περιπου κυμαινονται οι αποδοσεις(της εκατο ή κιλα ξυλα ανα ωρα) των καλης ποιοτητας μαντεμενιων; πιο πολυ απο περιεργεια ρωταω μια και σχεδον το εχω αποφασισει, ειδικα αν οπως λεει ο μαστορας οτι το πορτακι δεν ειναι προβλημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26525 από fisikos50
Απόδοση σε Ελληνικό προϊόν;

<<Όσο γουστάρει ο κατασκευαστής, τη μέρα που θα τον ρωτήσεις, αν βέβαια καταδεχτεί να σου πει...>>

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #26530 από mastoras
Το ότι θερμαίνει 60τμ σπίτι δεν λέει τίποτα. :cheer:

Εαν την μπουμπουνίσεις και έχεις μέσα στο σπίτι μεγάλες διαδρομές στα μπουριά, μπορεί να ζεστάνει και 100τμ ....εάν παράλληλα έχεις και καλή μόνωση.

Ενώ παράλληλα εάν το σπίτι είναι εκτεθειμένο και μπάζει από παντού, τότε για να ζεσταθείς θα κάθεσαι δίπλα στην σόμπα.

Και πάλι για το πόση κατανάλωση έχει, και αυτό δεν είναι απόλυτο. Όσο την ταίζεις....τόσο ζέστη βγάζει.

Παρτην να βγάλεις τον χειμώνα, και του χρόνου την κάνεις διακοσμητικό. Ομορφη είναι πάντως :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ